DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 36°C
Sıcak

Elektrik Doğalgaz Faturalarında Önemli Değişiklik! Ortalama Fatura!

Korona virüs salgını ile mücadele kapsamında Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu tarafından yapılan açıklamaya göre elektrik ve doğalgaz faturaları 3 ay süreliğine ertelenecektir. Ertelenecek olan faturalar hakkında tüm bilgiye haberimizden erişebilirsiniz..

Elektrik Doğalgaz Faturalarında Önemli Değişiklik! Ortalama Fatura!
03.04.2020
A+
A-

Her geçen gün korona virüs vaka sayısının artmasıyla salgına karşı verilen mücadeleye yeni kararlarda eklenmektedir. Korona virüs Dünya genelinde küresel bir sorun oluştururken Türkiye’de salgına enfekte olan henüz hasta yokken birçok önlemler de almıştır. İlk vakadan bu yana sosyal mesafe kuralı, bireysel izolasyon ve zorunlu olmadıkça evde kalınması kuralları çalışan çalışmayan herkesi etkilemişti. Devlet tarafından korona virüs ile mücadele kapsamında vatandaşa birden fazla destekler de gün gün açıklanmıştır. Ekonomik alanda korona virüsün vereceği zararları en az hasarla atlatabilmek için çoğu kişinin de işinden olduğu bir süreçte Enerji Piyasası Düzenleme Kurumundan bir açıklama geldi.

Doğalgaz ve Elektrik Faturalarında 3 Aylık Erteleme

Korona virüs salgını nedeniyle Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) yeni bir karar aldı. Elektrik ve doğalgaz faturaları için alınan bu yeni kararda 3 ay boyunca sayaçlar okunmayacak. Okunmayan sayaçların faturaları ise geçmiş tüketim ortalamalarına göre yapılacaktır. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunun bu kararı almasındaki neden korona virüs salgının hızlı bir şekilde yayılmasını önlemek ve sosyal izolasyonun sağlanmasıdır. Bu yeni düzenlemede hem tüketicilerin sağlığının hemde sektör çalışanlarının sağlığının korunması için doğalgaz ve elektrikte “Kıyasen Fatura Düzenlemesi” faaliyete geçirilecektir.

Bu düzenlemede sadece karantinaya alınan, idari kararlar ile sayaç okunmasının durdurulduğu yerleşim yeri ve sayaç okuma çalışanlarının sosyal mesafelerini koruyamayacakları durumlarda geçerli olacak şekilde 3 ay süre ile uygulanacaktır. Bu durumda, sayaçları okunamayan tüketiciler için mevsimsellik de dikkate alınacaktır. Son iki yılın ilgili ayına ait tüketimlerin ortalamaları üzerinden faturalandırma işlemi yapılacak ya da tüketicilerin geçmiş zaman tüketimi olmaması durumunda kendi beyanlarına göre kredihaberler.com kıyasen faturalandırma yapılacaktır. Tüketicilerin sayaçlarının okunmadığında tüketicilere kıyasen oluşturulmuş olan faturalar kargo, posta, mail veya SMS yoluyla ulaştırılacaktır. Ayrıca sayacın okunmaması nedeniyle geçmiş tüketim ortalaması ele alınarak kıyasen düzenleme yapılması ile sayacın okunmaya başladığında gerçek tüketim miktarları üzerinden düzeltme yapılacağının bilgilendirmesi de tüketiciye yapılacaktır.

Tüketicilerin faturaları hakkında fatura ve tüketim miktarlarının tüm bilgi ve kontrolleri kurumun internet sitesinde ya da e- devlet aracılığıyla yapılabilecektir. İçişleri Bakanlığı’nın yayınlamış olduğu genelge kapsamında faaliyeti geçici süreliğine durdurulan işletmelere ait sayaç okuma işlemleri ertelenecektir.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumundan Yeni Karar!

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun kamuoyuna duyurduğu açıklama şu şekildedir:
“Kovid-19 ile mücadele kapsamında salgının yayılmasını engellemek ve sosyal izolasyonun en iyi şekilde sağlanması amacıyla bu konuda yetkili uzman kurul ve kurumlarımızın tavsiyeleri doğrultusunda sayaç okumalarına ilişkin yeni bir düzenleme yapılmıştır. Kurumumuz tarafından yapılan düzenlemenin önceliği hem sektör çalışanlarının hem de tüketicilerimizin sağlığının korunmasıdır. Böylece saha çalışanlarının azami düzeyde izolasyonu da sağlanacaktır. Elektrik ve doğal gaz faturalarına ilişkin “Kıyasen Fatura Düzenlemesi” bütün vatandaşlarımızın sağlığı için hayata geçirilecek olan ve sınırlı süre için uygulanacak bir düzenlemedir. Vatandaşımızın aleyhine bir uygulama kesinlikle söz konusu değildir, olamaz ve böyle bir uygulamaya Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunun izin vermesi de mümkün değildir. Kıyasen Fatura Düzenlemesi sadece karantinaya alınan ve idari kararlarla sayaç okumalarının durdurulduğu yerleşim yerleri ile sayaç okuma yapan çalışanların sosyal mesafelerini koruyamayacağı durumlar için geçerli olacak ve yalnız bu durumlar için kıyasen fatura yöntemi izlenecektir.

Elektrik ve Doğal Gaz faturalarına ilişkin Kıyasen Fatura Düzenlemesi’nin detayları şu şekildedir:
Kıyasen fatura uygulaması geçici bir süre (3 ay) uygulanacaktır. Uygulama sayaç okuma yapan çalışanların sosyal mesafelerini koruyamayacağı durumlar için geçerli olacak ve yalnız bu durumlar için kıyasen fatura yöntemi izlenecektir. Bu kapsamda sayaçları okunamayan tüketicilere posta, kargo, SMS, e-fatura, e-posta vb. yöntemlerle ulaştırılacak faturada, bu faturanın sayacın okunamaması nedeniyle geçmiş tüketim ortalamaları dikkate alınarak kıyasen yapıldığını ve sayacın okunduğunda ilgili mevzuat çerçevesinde gerçek tüketim miktarları üzerinden düzeltmenin yapılacağını içeren bir bilgilendirme yapılacaktır. Sadece okuması yapılamayan tüketiciler için okuma yapıldığı tarihte düzeltme/mahsuplaşma işlemi yapılacaktır. Mahsuplaşma işlemi sonucunda tüketicinin alacağı oluşması halinde defaten, tüketiciye borç oluşması halinde ise sayacın okunamadığı fatura dönemi kadar taksitlendirme yapılacaktır. Mevsimsellik de dikkate alınarak tüketicinin son iki yılın ilgili ayına ait tüketim ortalamaları üzerinden, tüketicinin geçmiş tüketimi olmaması halinde ise emsal tüketim veya tüketici beyanına göre kıyasen faturalandırma yapılacaktır. Örneğin Mayıs ayı için düzenlenecek faturada 2018 ve 2019 yılı Mayıs aylarına ilişkin kullanım yerinin tüketim ortalaması kullanılacaktır. Tüketimlere ilişkin fatura hesaplama yöntemi EPDK tarafından takip edilecek, tüketicilerin mağdur edilmesine kesinlikle izin verilmeyecektir. Tüketicilerimiz kendi fatura ve tüketim miktarlarına ilişkin bilgileri şirketlerin ve kurumumuzun internet sitesinden ya da e-devlet üzerinden kontrol edebilecektir. Genelge kapsamında faaliyeti durdurulan işletmelerin sayaç okumaları (tahakkuk) ertelenecektir. Özellikle vurgulamak isteriz ki mahsuplaşma işlemine yönelik olası tüketici itirazları kurumumuz tarafından titizlikle değerlendirilecek ve vatandaşlarımızın haksızlığa uğramasına kesinlikle izin verilmeyecektir. Dağıtım şirketlerinden kaynaklanacak yanlış bir uygulama durumunda söz konusu şirketler hakkında vakit kaybetmeden soruşturma başlatılacak ve mevzuatta belirtilen yaptırımlar uygulanacaktır. Öte yandan, bu süreçte birçok iş ve işlemlerin mobil iletişim araçlarıyla yapılabilmesine imkan oluşturmak adına tüketicilerin mobil iletişim bilgilerinin ilgili dağıtım ve tedarik şirketlerine iletilmesinde fayda görülmektedir.”

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.