DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 6°C
Çok Bulutlu

Ekmek Fırınları İçin Yeni Düzenleme

T.C Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından 2 Nisan 2020’de yayımlanan genelegede Ekmek Fırınlarına yeni düzenleme geldi. T.C Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pekdemir’li tarafından yürütülen bu coronavirüs ile ilişkin bilgileri sizler için derledik. Detaylarıyla haberimizde.

Ekmek Fırınları İçin Yeni Düzenleme
02.04.2020
A+
A-

T.C Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından alınan kararlar doğrultusunda yeni tip coronavirüs için tedbirleri daha çok arttırmak gerektiğini, Coronavirüsün baş düşmanı hijyen kuralları bir kez daha gözden geçirildi. Bu bağlamda yayımlanan yönetmelik ve dağıtım yerlerine ilişkin belgeler tüketiciye ve kamuoyuna sunuldu. Halkın tamamının hijyene dikkat etmesi ve zorunlu evden çıkmaması gerektiği bu dönemde geniş çapta alınan önlemler ile oluşabilecek en ufak bir virüs bulaşımının önünde geçilmeyi hedefleniyor. Kısaca eczane, market ve hastane dışında pek bir yerin tedbir alma doğrultusunda açık olmadığı bu zamanda, yediğimiz ekmeğe kadar önlem alındı. Buna bakacak olursak; Türkiye olarak A’dan Z’ye aldığı en ufak tedbiler ile bu salgının önüne geçmeyi amaçlıyor.

Ekmek Fırınlarına Yeni Kural

 

Yeni gelen düzenlemede ki hükümleri T.C Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli tarafından koordine edileceği Resmi Gazete‘nin 2 Nisan Perşembe 2020’de yayımlanan 31087 sayılı Tebliğ’inde belirtildi. Bakanlığın, “Gıda İşletmelerinin Kayıt ve Onay İşlemlerine Dair Yönetmelikte Değişiklik Yapılması Hakkında Yönetmelik”i Resmi Gazete’de yayımlanarak ekmek fırınları için yeni düzenleme devreye alındı.

Fırınlarda Çalışma Ruhsatı Şartı Aranacak

T.C Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pekdemirli, buna göre; ekmek, ekmek çeşitleri ve sade pide üreten iş yerlerine ek olarak, artık pide veya ekmeğin son pişirme işlemini yapan yerler için de iş yeri açma ve çalışma ruhsatı şartını yürürlülüğe koydu. Aynı zamanda işletmelerin kaydı sırasında düzenlenen “İşletme Kayıt Belgesi Başvuru ve Beyannamesi” isimli belgeye bu konu kapsamında dikkat edilecek.

Ekmek Fırınlarında, yapılan gıda ve hijyen denetimler kapsamında;

  • Gıda Hijyen Yönetmeliği hükümlerinin sağlanıp sağlanmadığına bakılacak.
  • Fırınlarda Çalışan Personelin sağlıkla ilgili takiplerinin yapılması,sık sık ateş ölçümü, eğer rahatsız ise rahatsızlık süresi boyunca işletme ile ilişiğini kesmesi belirtilmiştir.
  • İşletmenin ilgili üretim veya birim yerinde hijyen bariyerlerinin yapılması ve dezenfektasyon sıklığının işletme tarafından çalışan personele uyumlu olarak sürenin artırılması uygulanacaktır.
  • gıda ile temas eden personelin eldiven, maske ve bone kullanması ve gerekli görülürse koruyucu elbise giyilmesine dikkat edilecektir.

Ekmek Fırına Ambalaj Düzenlemesi

Tarım ve Orman Bakanlığı Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü tarafından coronavirüs tedbirleri kapsamında ekmek ve ekmek çeşitlerinin satışıyla ilgili yapılan duyuru hakkında;

 

Türkiye’de coronavirüs önlemleri kapsamında, ekmekler artık kağıt ya da plastik ambalajla satılacak. Tarım ve Orman Bakanlığı Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü’nden ilgili kurumlara gönderilen ihtiyati tedbir ile ,coronavirüs mücadele sürecinde, İşverenler ve tüketicilerce belirlenen hijyen kurallarına uymamasının halk sağlığı açısından risk oluşturabileceği değerlendirildiği belirtilerek, şu ifadeler kullanıldı:

“Piyasaya arz edilen, ekmek ve ekmek çeşitleri ve diğer ekmek çeşitleri belirtilen 3 çeşitte satılabilecektir. Hazır ambalajlı olarak, ambalaj malzemesi içerisinde, ekmek ve ekmek çeşitleri gıda ile temasa uygun kağıt esaslı veya plastik esaslı bir ambalaj malzemesine konularak satışa sunulabilecektir. Ambalaj malzemelerinin ağız kısmının, ürünün rutubetinin bırakabilmesi amacıyla açık bırakılmasında sakınca bulunmamaktadır. Ambalaj malzemesine konulmamış ürünler, sadece, bulaşmayı ve tüketicinin ulaşmasını engelleyecek şekilde hijyen tedbirlerinin alınmış olduğu dolap ve tezgahlarda bulundurulabilecek ve tüketici talebi üzerine işletme görevlileri tarafından uygun bir ambalaj malzemesine konularak tüketiciye arz edilebilecektir. Ayrıca pazar, manav gibi yerlerde, sokaklarda, seyyar araçlar da ambalajlı veya ambalajsız olan ekmek ve ekmek çeşitlerinin satışı yapılmayacaktır.”

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.