DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 36°C
Sıcak

E-Okul VBS ile karne notları ve takdir teşekkür hesaplama 2021

Okullarda ikinci dönemin sonuna yaklaşılıyor. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, karnelerin verileceği tarihi açıklandı. Hâl böyle olunca, karne notları ve takdir teşekkür hesaplama işlemi hakkındaki araştırmalar da artış kazandı. Bilindiği gibi, dönem sonu sınavlarının ardından öğrencilerin yılsonu başarı puanı belli olacak. Başarı puanına göre de takdir belgesi ve teşekkür belgesi verilecek. Peki, takdir teşekkür hesaplama nasıl yapılır? Karne notu ortalaması nereden öğrenilir? MEB e Okul ile Takdir teşekkür hesaplama işlemleri ve tüm bilgiler

E-Okul VBS ile karne notları ve takdir teşekkür hesaplama 2021
16.06.2021
A+
A-

5. 6. 7. 8. 9. 10. 11. ve 12. sınıf takdir teşekkür & ortalama hesaplama

Okullarda ikinci dönemin bitmesine çok az bir süre kaldı. Milli Eğitim Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, okullar 2 Temmuz’da kapanacak. Öğrenciler, 18 Haziran’dan itibaren dijital karneleri almaya başlarken 2 Temmuz’da yüz yüze karne alabilecek. Bu noktada, E Okul VBS girişi üzerindeki yoğunluk da artış gösterdi. Öğrenciler, takdir teşekkür hesaplama, karne notları ve devamsızlık sorgulama gibi birçok işlemi E Okul VBS girişi ile hızlı bir şekilde yapabiliyor. Peki, E Okul’da karne notları ve ortalama nasıl öğrenilir? İşte, MEB E-Okul VBS giriş ekranı ile karne notları, devamsızlık ve takdir teşekkür hesaplama..

TAKDİR TEŞEKKÜR HESAPLAMA NASIL YAPILIR?

Okullarda yaz tatilinin başlamasına az bir süre kaldı. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada karnelerin verileceği tarihi açıkladı. Bu noktada, karne notu ve takdir teşekkür hesaplama işlemi hakkındaki araştırmalar hız kazandı. Öğrenciler, dönem sonu ortalamaları ile takdir belgesi veya teşekkür belgesi alacak.

Okullarda ikinci dönem 2 Temmuz’da sona erecek. Öğrenciler, yaz tatiline kavuşmayı beklerken E Okul Veli Bilgilendirme Sistemi giriş ekranı üzerinde de karne notları ve devamsızlık sorgulama gibi işlemleri gerçekleştiriyor. Bilindiği üzere, E Okul VBS girişi ile karne notları, devamsızlık, dönem sonu not ortalaması ve takdir teşekkür hesaplama gibi birçok işlem hızlı ve kolay bir şekilde gerçekleştirilebiliyor.

Takdir teşekkür hesaplama işlemleri son günlerde sıklıkla gündeme geliyor. Takdir ve teşekkür belgesi için ortalama notlarını hesaplamaya başlayanlar için tüm detaylar haberimizde yer alıyor.

İşte adım adım takdir teşekkür hesaplama işlemleri..

TAKDİR TEŞEKKÜR HESAPLAMA İŞLEMİ NASIL VE NEREDEN YAPILIR?

Not ortalaması, 1. yazılı puanının 2. ve varsa 3. yazılı puanı ile toplanmasının ardından toplam yazılı sayısına bölünmesiyle ortaya çıkmaktadır. Tüm dersler için bu işlemi gerçekleştiren öğrenciler, ders başına çıkan not ortalamalarının hepsini toplar. Topladıkları not ortalamasını ise o dönem kaç ders aldıysa ona böler. Öğrenciler böylece o dönemin karne not ortalamasını öğrenmiş olur.

LİSE TAKDİR TEŞEKKÜR HESAPLAMA

Okullara devamı sağlamak için çaba gösteren Milli Eğitim Bakanlığı, takdir teşekkür hesaplama kriterlerini değiştirdi.

Öğrencinin başarı puanı takdir ya da teşekkür belgesi almaya yeterli olsa da devamsızlığı 5 günden fazla olanlar bu belgeyi almaya hak kazanamayacak.

İşte, o yönetmelik değişikliği bilgileri;

Okul öğrenci ödül ve disiplin kurulu, derslerdeki gayret ve başarılarıyla üstünlük gösteren, özürsüz devamsızlık süresi 5 günü geçmeyen, tüm derslerden başarılı olan, dönem puanlarının ağırlıklı ortalaması 70,00 ten aşağı olmayan ve davranış puanı 100 olan öğrencilerden;

  • 70,00-84,99 arasındakileri teşekkür belgesi,
  • 85,00 ve daha yukarı olanları takdir belgesi,
  • Ortaöğrenim süresince en az üç öğretim yılının bütün döneminde takdir belgesi alanları üstün başarı belgesi ile ödüllendirir.

E-OKUL GİRİŞ İLE KARNE, TAKDİR-TEŞEKKÜR ALMA

İlkokul, ortaokul ve lise öğrencileri karnelerini e-Okul üzerinden dijital olarak alacak. Milli Eğitim Bakanlığınca ilkokul, ortaokul ve lise karneleri ile takdir, teşekkür belgeleri elektronik ortamda öğrenci ve velilerin erişimine açılacak.

Bakanlıktan alınan bilgiye göre, ilkokul, ortaokul, lise kademelerindeki tüm öğrenciler karnelerine “e-okul.meb.gov.tr” internet sitesi üzerinden ulaşabilecek. Öğrenciler, “takdir ve teşekkür” belgelerine de sistem üzerinden erişebilecek.

Lise kademesindeki öğrenciler diplomalarını ve talep etmeleri halinde “takdir, teşekkür, onur ve üstün başarı” belgelerine belirlenecek tarihlerde dijital olarak ulaşabilecek.

e-Okul sistemine giriş yapabilmek için https://eokulyd.meb.gov.tr/ internet adresini açın. Belirlenen adreste sol ekranda “Yönetim Bilgi Sistemi” sağ ekranda ise “Veli Bilgilendirme Sistemi” yer alıyor. Öğrencilerin ve velilerin sisteme giriş yapabilmeleri için “Veli Bilgilendirme Sistemi” yazan kutucuğa tıklamaları ardından ise ekranda istenilen bilgileri girmeleri gerekiyor.

Sisteme giriş yaptıktan sonra sol ekranda yer alan “e-Karne” sekmesine tıklayın. Buradan karne ve takdir-teşekkür belgelerine ulaşabilirsiniz.

Karneler nasıl verilecek?

2020-2021 eğitim öğretim yılı sonuna ilişkin karne, teşekkür, takdir, onur ve üstün başarı belgelerinin dağıtımı dijital ortamda gerçekleştirilecek.

Dijital ortamda dağıtımı yapılan belgelerin basılı hali ve mezunlara yönelik düzenlenen diplomalar için ilgili okul müdürlüğüne başvurulacak.

DİJİTAL KARNELER İÇİN TARİH BELLİ OLDU!

Tvnet kanalında yayınlanan Netbakış Özel Programı’na katılan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, “Buradan ilk kez duyuralım 18 Haziran – 2 Temmuz arasında karneler dijital olarak yayınlanacak. Ancak yüz yüze karne almak isteyenler 2 Temmuz’da okullardan alabilirler” dedi.

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB), ilkokul, ortaokul ve lise öğrencilerinin 2020-2021 eğitim öğretim yılı sonuna ilişkin karne ve başarı belgeleri 18 Haziran’da e-Okul’dan erişime açılacak, ardından telafi eğitimi programı uygulanmaya başlanacak.

DİJİTAL KARNELER NE ZAMAN VERİLECEK?

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB), ilkokul, ortaokul ve lise öğrencilerinin 2020-2021 eğitim öğretim yılı sonuna ilişkin karne ve başarı belgeleri 18 Haziran’da e-Okul’dan erişime açılacak, ardından telafi eğitimi programı uygulanmaya başlanacak.

E OKUL VBS GİRİŞİ NASIL YAPILIR?

E- Okul Veli Bilgilendirme Sistemi’nde öğretmenler öğrencilerin başarı durumunu, devamsızlık, sınav sonuçları, sözlü sonuçları gibi durumları sisteme girmektedir. Öğrenciler ve veliler aynı ekrandan bu verilere ulaşabilmektedir. Sisteme aşağıdaki linkten öğrencinin T.C. kimlik numarası ve öğrenci numarasıyla giriş yapılmaktadır.

E-okul giriş için tıklayınız.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.