DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 36°C
Sıcak

E-Devlet Seyahat İzin Belgesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Coronavirüs salgınının yayılmasını önlemek amacıyla devlet birden fazla tedbirler almaktadır. Günden güne artan vaka sayısı ile alınan önlemlere seyahat kısıtlaması da eklendi. 28 Mart saat 17:00’dan sonra yapılacak seyahatlerde vatandaşlar seyahat izin belgesi olmadan yapamayacaklar. Seyahat izin belgesi nereden alınır? e-devletten başvuru nasıl yapılır? detaylı bilgiler haberimizde..

E-Devlet Seyahat İzin Belgesi Başvurusu Nasıl Yapılır?
30.03.2020
A+
A-

Coronavirüs ülkemize geldiğinden beri birçok tedbirler alınmış ve kısıtlamalar gündeme getirilmiştir. Okulların geçici süreliğine ara verilmesi, toplu kullanım alanlarının kapatılması ve uçuşların durdurulması ardından seyahat engeli de gelmiştir. Hızlı bir şekilde yayılan coronavirüsün yayılımının en aza indirilmesi için 28 Mart 2020 tarihinde şehirlerarası seyahat kısıtlaması getirilmiştir. Bu karar İçişleri Bakanlığı tarafından açıklanmış genelge ile kamuoyuna duyurulmuştur. 28 Mart Cumartesi saat 17:00 itibariyle başlayan seyahat kısıtlaması için izin belgesi  alabilmek için ne yapmak gerekir ? e-devlet izin belgesi nasıl alınır? izin belgesi başvuru adımları nelerdir ? tüm bu soruların cevabı yazımızın devamında yer almaktadır..

Seyahat Kısıtlaması

Coronavirüse günden güne enfekte olan hasta sayısının artmasıyla birlikte devletin aldığı kararlar ilgili bakanlıkça kamuoyuna duyurulmaktadır. İçişleri bakanlığının coronavirüs ile mücadele için duyurduğu genelgeler arasında en son seyahat kısıtlaması yer almaktadır. Evde kal çağrısına uymayan vatandaşlar için devlet yeni tedbir paketlerini de açıklamaktadır. Vaka sayısının en güncel halini öğrenebilmek için Sağlık Bakanlığının hazırlamış olduğu platformdan güncel rakamlar öğrenilebilmektedir. Artan vaka sayısı daha fazla tedbiri de beraberinde getirmektedir. Mart ayı başında Türkiye’de tespit edilen ile coronavirüs vakası, Mart ayı sonlarında ise oldukça fazla rakamlara ulaşmıştır. Coronavirüsten korunmak için alınacak ilk tedbirler arasında kişinin kendini izole etmesi gelmektedir. Bu izole işlemi yapılmadığında bir kişideki virüs birden fazla kişiye bulaşmaktadır. Eğer tedbir alınmazsa bu durum bu şekilde seyreder ve kişiden kişiye yayılır. Virüsün yayılmasını önlemek için getirilen seyahat kısıtlamasında ki amaç virüsün şehirler arasında bulaşmasını önlemek ve böylelikle tüm şehirlere yayılmasının önlenmesidir.

Seyahat İzin Belgesi

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından açıklanan seyahat kısıtlaması 28 Mart Cumartesi saat 17:00’da başlamıştır. Aynı gün ve aynı saat için geçerli olacak şekilde 28 Mart tarihinde uçak seferleri de durdurulmuş. Seyahat edebilmek için “valilik izni” alınması gerekmektedir. Seyahat kısıtlamasında en çok merak edilen konulardan biri olan özel araçla seyahat edebilme vatandaşlar tarafından oldukça araştırılmaktadır. Şahsi araçla yolculuk yapmak seyahat kısıtlaması kapsamına kredihaberler.com girememektedir. Otobüs ve uçak ile yapılacak olan şehirlerarası yolculuklar için valilikten izin alınması gerekiyor. Şehirler arası yolculuk esnasında şehirlerin giriş ve çıkış noktalarında kontrol amaçlı sağlık görevlileri tarafından denetim yapılacaktır. Şehir giriş çıkışlarında kontrol noktalarında seyahat eden vatandaşlara, seyahat nedenleri ve izin belgeleri sorulacak daha sonrasında ateşleri ölçülecek ve ateşi yüksek olan kişiler 14 gün boyunca karantinaya alınacaktır.

E-Devlet Seyahat İzin Belgesi Başvuru

28 Mart tarihinde uygulamaya konulan seyahat kısıtlaması başvurusu Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi‘nden yapılmış açıklamaya göre seyahat izin belgeleri başvuruları e- devlet aracılığıyla yapılabilecektir. Başvurunun yapılması ardından başvuru olumlu ve olumsuz olarak değerlendirilip başvuru sonucu vatandaşa kısa kredi haberler . com mesaj olarak gönderilecektir. Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi sosyal medya hesabından coronavirüs için alınan tedbirlerde seyahat eden vatandaşların kaymakamlığa gitmeden başvurularının e-devlet kapısından yapılacağı duyuruldu.   

İzin belgesiyle seyahat edebilecek vatandaşlar;

  • Tedavi için doktor kararıyla sevk edilmesi,
  • Birinci derece yakını vefat eden/ağır hastası olan,
  • Son 15 günde gelip, kalacak yeri olmayan kişiler seyahat izin belgesi ile ile seyahat edebilmektedir.

E-Devlet Seyahat İzin Başvuru Süreci:

  • e-Devlet kapısına giriş yaptıktan sonra TC kimlik no ve şifre girilecek,
  • Giriş yapmanın ardında İçişleri Bakanlığı bölümünde yer alan “e Başvuru” kısmına giriliyor.
  • Seçenekler arasından “Seyahat İzin İşlemleri” seçilerek form dolduruluyor.

Kaymakamlıktan alınacak olan seyahat izin belgesi coronavirüs nedeniyle artık e-devletten alınabilecek. E-devlet kapısından başvuru gerçekleştirildikten sonra başvuru seyahat izin kuruluna iletilecektir. İleti kurul tarafından değerlendirilmeye alınacaktır. Kurul tarafından yapılan değerlendirme sonrasında başvurun kişilere “başvurunuz kabul edilmiştir” ya da “başvurunuz red edilmiştir” şeklinde mesaj üzerinden bildirim sağlanacaktır. Başvurusu kabul gören kişiler, havaalanlarında ya da otogarda oluşturulan başvuru masalarından T.C kimlik numarasıyla doğrulama işlemi yaptıracak ve işlem sonrasında başvuru kabul edilecektir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.