DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 36°C
Sıcak

E-Devlet Özel Araçla Seyahat İzin Belgesi Başvurusu

Şehirlerarası seyahat etmek isteyen vatandaşlar otobüs ve ya özel araçla seyahat izin belgesi nasıl alacaklarına dair yoğun bir araştırma içerisindeler. E-devlet üzerinde de alınabilecek olan seyahat izin belgesi alma işlemlerini sizler için derledik.

E-Devlet Özel Araçla Seyahat İzin Belgesi Başvurusu
05.04.2020
A+
A-

Korona virüsü salgını ile mücadele tedbirleri kapsamında yolcuların toplu ulaşım araçları ile şehir değiştirmesi şehirlerarası yolculuk için alınması gereken Seyahat izin  belgesi başvuruları nereye yapılıyor. Seyahat izin belgesi olmayan yolcuları alan otobüs veya uçakla seyahat eden yolculara ya da şirkete ceza kesildiği için tüm yolcuların bu belgeyi almadan yola çıkmamaları gerekiyor. Peki Seyahat İzin Belgesi Nereden Alınır?

e-Devlet Seyahat İzin Belgesi Başvurusu

Seyahat izin belgesi zorunluluğunun getirilmesinin ardından seyahat izin belgesi nasıl alınır sorularının yanıtları sıklıkla araştırılıyor. Özel araçla seyahat izin belgesi ve  otobüs seyahat izin Belgesi başvuru işlemleri  e-devlet üzerinden kolaylıkla yapılabiliyor.

Özel Araçla E-devlet Seyahat İzin Belgesi Başvurusu

E-devlet kapısı üzerine T.C kimlik numarası ve şifre ile giriş yaptıktan sonra İçişleri e-başvuru aratıp açılan sayfadan başvuru türü seçimi yapılmalıdır.

Başvuru türü olarak Seyahat izin işlemleri seçilerek,

Belge türü de otobüs seyahat izin verilmesi ve özel araç seyahat izin verilmesi seçimlerini yaparak Özel Araç Seyahat İzin Belgesi Verilmesi seçilerek, Devam et tıklanır,

Alt başvuru türü kısmından  bağlı bulunduğunuz İl Valilik seçimi yapılarak başvuru oluşturulmalıdır.

Devam et butonu üzerine tıkladıktan sonra açılan sayfada Doğruladığınız İletişim bilgileriniz (e-mail adresi ve cep telefonu) yazılı olan sayfanın alt kısmında Başvuru bilgileri istenecektir.

Başvuru bilgileri kısmında Başvurulacak Taşra Teşkilatı seçimine İl valiliği yada ilçe Kaymakamlıkları seçilerek konu kısmında mazeret yazılmalıdır.

Standart Başvuru Metni kısmında yer alan;

 • Doğum tarihiniz
 • Gideceği Yerdeki Hane Halkından En Az Birinin T.C. Kimlik Numarası, Adı Soyadı, Cep Telefonu:
 • Beraberindeki Yakınlarının (Eş, Çocuk, Anne, Baba, Kardeş) T.C. Kimlik Numaraları, Doğum Tarihleri ve İsimleri: doğru şekilde yazılarak
 • Başvuru Belgenizi ve Ek Belgenizi dosya ekle kısmından ekleyerek;
 • Şuan bulunduğunuz il ve ilçedeki adres ile
 • Gidilecek il ve gidilecek adres yazdıktan sonra
 • Seyahat gerekçesini yazarak
 • Gidiş tarihi takvimini ve
 • Dönüş tarihi takvimini belirterek
 • Yukarıda Belirtilen Durumları / Uyarıları Okuyup Kabul Ettiğinizi Onaylıyor Musunuz kutucuğuna EVET yazarak
 • Başvur butonundan talebinizi iletebilirsiniz.

Seyahat izin belgesi almak içinde şehirlerarası kredihaberler.com özel araçlar seyahat etmesi zorunlu olan vatandaşlar, bağlı bulundukları İllerin Valilerin veya kaymakamların koordinesinde oluşturulacak Seyahat İzin Kurulu’na başvurarak seyahat belgesi düzenlenmesi başvuruda bulunmalıdır.

Mazeretleri geçerli olan ve başvurusu uygun görülen vatandaşlara Kurul tarafından şehirlerarası seyahat izin belgesi belgesi düzenlenecektir. Bu belge de e-devlette dosya ekle kısmına eklenecek olan belgedir.

Seyahat İzin Belgesi Şartları Nelerdir?

Korona virüs salgını ile mücadele kapsamında genişletilen çalışmalarla ilgili 30 Büyükşehire ve Zonguldak’a giriş ve çıkışlara yasaklama ve kısıtlama getirildi. Zorunlu seyahati olanlarla ilgili açıklama yapılmaya devam ediliyor.

Giriş çıkışlara yasak getirilen illere seyahat etmek isteyenlerden istenen şartlar ise;

 • Tedavi olduğu hastaneden taburcu olmuş ve ikametine dönmek isteyen, doktor raporu ile sevk olan veya daha önceden alınmış doktor randevusu kontrolü olanlar,
 • Kendisi veya eşinin, vefat eden birinci derece yakınının cenazesine katılmak için seyahat edecek olanlar,
 • Ölüm nedeni Korona olanlar hariç olmak üzere en fazla 4 kişiye cenaze nakil işlemine refakat edecek olanlar,
 • Son 5 gün içerisinde gelmiş olmakla beraber kalacak yeri olmayıp, ikamet ettikleri yerleşim yerlerine dönmek isteyenler,
 • Ceza infaz kurumlarından salıverilenler,
 • Yurtdışından geldikten sonra yerleştirildikleri KYK lardaki 14 günlük karantina ve gözetim süresi dolanlar

Kaymakamlıklar ve Valilikler tarafından oluşturulan Seyahat İzin Kurullarından seyahat izin belgesi alabilirler.

Özel Araçla Seyahat İzin Belgesi Nereden Alınır?

Şehirler arası seyahat etmesi zorunlu olan kişileri bağlı bulundukları illerdeki valilik ve kaymakamlıkların koordinesinde oluşturulacak Seyahat İzin Kurulu’na başvurarak seyahat belgesi düzenlenmesi talebinde bulunacaklardır. Talebi uygun görülenlere “şehirlerarası otobüs seyahat izin belgesi” belgesi düzenlenecektir.

Seyahat İzin Kurulu; kamu görevlisinin başkanlığında, emniyet temsilcisi, belediye temsilci, otogar sorumlusu ve ilgili meslek odası temsilcisi yoksa konuya ilişkin sivil toplum temsilcisinden oluşan kuruldur. Bu kurullar otogarlarda görev yapacak, bu amaçla görevin niteliğine uygun yerlerin tahsis edilmesi sağlanacaktır.

e-Devlet kapısında yapılan başvurular Seyahat İzin Kurulu’na iletildikten sonra kurul tarafından değerlendirmeye alınarak yapılacak değerlendirme sonrası başvuru sahiplerine “başvurunuz kabul edilmiştir” ya da “başvurunuz reddedilmiştir” olarak SMS ile geri dönüş yapılacaktır.

Talepleri onaylanan ve seyahat izin belgesi alacak olan vatandaşlar bulunan T.C kimlik numaraları ile doğrulama yaparak seyahat edebilecektir.

YORUMLAR
 1. Kader dedi ki:

  E devlet üzerinden başvuru formunu dolduruyoruz ama dosya yükle bölümünden dosyayı yükleyemiyoruz yardımcı olurmusunuz cavap yazarmisiniz?