Devlet Çalışan ve Çalışmayan Annelere Destek Veriyor!

Devlet Çalışan ve Çalışmayan Annelere Destek Veriyor!

Annelere devlet tarafından verilen desteklerin bazıları tüm anneleri kapsarken bazıları ise belirli şartları taşıyan anneleri kapsayacak. Verilen destekler kapsamında annelere 1750 TL’den 5600 TL’ye kadar imkan sağlanacaktır.

Annelere verilecek olan devlet desteklerin neler olduğunu ve hangi gruplarda kime destek verileceğini haberimizden inceleyebilirsiniz.

Annelere Sağlanacak Olan Maddi Destekler

Devlet birçok konuda vatandaşlara maddi manevi destekler sağlamaktadır. Bu seferki sağlanan destekler de annelere verilecektir. Tek bir alanda değil birçok hususu kaplayacaktır. Bu proje vatandaşların bazı hususlardaki mağduriyetlerini ortadan kaldırmak üzere hazırlanmıştır. Devlet tarafından annelere verilecek olan destekler aşağıdaki gibidir.

Kreş Desteği

Anneler için sağlanan desteklerin birincisi kreş desteğidir. Devlet tarafından 2 ve 5 yaş arasındaki çocukların her biri için belirli bir tutarda kreş desteği sağlanıyor. Sağlanan bu destek çocuklarını kreşe göndermek isteyenlere ilave bir destek sağlamış oluyor. Bu destek doğrudan ailelere ödenmemektedir. Getirilen düzenleme neticesinde kreşte eğitim veren personelin maaşına ek olarak işveren tarafından yapılan ödemede verilen vergi devre dışı bırakılmış oluyor. Verilecek olan destek tutarı çalışan annenin ücretine göre değişecek olup 1015 TL‘ye kadar destek verilecektir.

İş Görememezlik Ödemesi

Devlet bayanların bazı koşulları sağlaması halinde çalışan annelere işsizlik ödemesi gerçekleştiriyor. Verilen destek kapsamında bir bayan çalıştığı yerde anne olmaya hazırlanıyor ise doğum olmadan evvel ve daha sonra izin ve maaş ödemesi hususunda devlet tarafından destek alabiliyor. Verilen destek tutarı  anne adaylarının brüt aldıkları maaş hesabına göre belirleniyor. Bunların yanı sıra annelerin doğum olmadan önce ve doğum olduktan sonra verilecek olan izin esnasında da maaş desteği sağlanıyor. 4 aylık izin süresinin bitimine kadar verilecek olan maaş kişinin çalıştığı iş yerinden değil devlet tarafından ödemesi yapılıyor.

*Devlet tarafından verilen bu destekten yararlanabilmek için çalışan annelerin son 12 ay içerisinde minimum 90 günlük sigorta priminin ödenmiş olması şartı aranmaktadır.

Emzirme Ödeme Desteği

Devletin annelere verdiği bir diğer destek ise emzirme ödeneğidir. Belirlenen düzenlemeler neticesinde Mayıs 2015 senesinden sonra doğan bütün çocuklar için anneye emzirme parası ödenmektedir. Emzirme parasının tutarı çocuk sayısına göre artış göstermekte olup; ilk çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL, üç veya daha fazla çocuk için 600 TL ödenek sağlamaktadır. Üstelik emzirme parası için herhangi bir şart bulunmamaktadır. Emzirme ödeneğinin dışında annelere bir de süt parası vermektedir. Bunun için ise doğum yapmış her anneye 133 TL süt parası ödenmektedir.

BENZER HABER:  04-05 Mayıs 2019 Nöbetçi Noterler Listesi (İstanbul Ankara İzmir Türkiye Geneli)

Verilen Destek İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

Çalışırken çocuğu olan anneler doğum iznine ayrılmalarının ardından yarım günlük çalışma hakkına sahip olabilmektedir. Bu haktan yararlanan anneler işveren tarafından verilen maaşların yarısını devlet tarafından karşılayabilecek olup 938 TL 65 kuruş ödeme yapılacaktır. Yani bu kapsamda çalışan ve anne olmuş kişilere 180 günlük süreç içinde devlet tarafından 5.631 TL ödeme yapılacaktır. Bu durum neticesinde de anneler hem yarım gün çalışmış hem de tam maaş alacaklardır. Bakıcılara verilen destekleri de inceleyebilirsiniz.

Çalışan anneler ilk defa doğum yapıyor ise 60, ikinci defa doğum yaptıklarında 120, 3 ve 3’ün üzerinde doğum yapmalarında ise 180 günlük süreç boyunca yarım günlük çalışma hakkından faydalanabilmektedir.

1 aylık süreç boyunca yarım gün çalışan annelere verilecek olan İşsizlik Fonu tarafından ödenecek olan miktar 938 TL 65 kuruş olmaktadır. Maaşın düşüşü ve yüksekliği bu hususta bir anlam ifade etmiyor olup ödenecek olan tutar bu miktarı aşmamaktadır.

Annelerin 60 gün yarım günlük çalışmaları için annelere 877 TL 30 kuruş, 120 gün yarım günlük çalışmalarının sonunda 3.754 TL 60 kuruş, 180 gün yarım günlük çalışmalarının sonucunda ise 5.631 TL 90 kuruş ödeme yapmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

GÜNCEL DÖVIZ KURLARI
BIST
119802
USD/EUR
1,1021
Amerikan Doları
0,63495
Euro
7,9452
İngiliz Sterlini
5,5872
Japon Yeni
20,0826
Rus Rublesi
1,4027
SA Riyali
0,098
Altın
6,1
Son Güncelleme: 29.01.2020 02:43
  • YENİ
  • YORUM