DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Esnafa Vergi Muafiyeti Müjdesi

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Esnafa Vergi Muafiyeti Müjdesi
12.03.2021
A+
A-

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ekonomi reform paketini açıklıyor. Pakette 850 bin esnafa yönelik vergi muafiyetinin yer aldığını söyleyen Erdoğan, “Kuaför, tesisatçı, tamirci, gibi esnafımızı gelir vergisinden muaf tutuyor, beyan yükümlülüklerini de kaldırıyoruz” diyerek, ‘Elektronik defter uygulaması ile vergi kayıplarını ortadan kaldırıyoruz. Türkiye dijital vergi dairesi uygulamasını başlatıyoruz’ dedi. Tek haneli enflasyonu hedeflediklerini belirten Erdoğan, kamuda taşıt alımına sınır getirileceğini belirti.

ESNAFA VERGİ MÜJDESİ

Esnaf kardeşlerime müjde vermek istiyorum. 

Salgın döneminde esnafımızın ne derece zorlu mücadele ettiğini biliyoruz. Reform paketimizde dar gelirli küçük esnafımıza yönelik bir vergi muafiyeti de yer alıyor. 850 kişiyi vergi muafiyetinden muaf tutuyoruz, beyan yükümlülüklerini de kaldırıyoruz. Şimdiden hayırlı olmasını diliyorum. 

Elektronik defter uygulaması ile vergi kayıplarını ortadan kaldırıyoruz. Türkiye dijital vergi dairesi uygulamasını başlatıyoruz.

Borç stokunun artmasını engelleyeceğiz. 

Ağırlıklı olarak kendi paramızla borçlanacak, Türk Lirası cinsi senetleri kullanacağız

Kamuda israfın önüne geçilecek. Kamu ihalelerine katılacak firmaların liyakatını ihale öncesi kamuoyuyla paylaşıyoruz.

Hazine nakit yönetimini de daha güçlü hale getiriyoruz. Bunun için Hazine’nin kullanımı dışında kalan kurumların hesabını, Tek Hazine Kurumlar Hesabı Sisteminde toplayarak, nakit yönetiminde verimliliği sağlıyoruz. Ülkemizin risk primini düşürerek, borçlanma maliyetlerimizi aşağıya çekecek politikaları tahkim ediyoruz.

Kamu iktisadi teşebbüslerimizi reforma tabi tutuyoruz. Amacımız küresel şirketler çıkarmaktır. Yeni bir başarı hikayesi yazmakta kararlıyız. 

Hedefimiz tek haneli enflasyon rakamlarına ulaşmaktır. Biz enflasyonu yüzde 30’larda düşürmüş bir yönetimiz.

Üzüntüyle belirtmek isterim ki ülkemizde 19 milyon ton gıda israfı var. Bu gidişata dur demek için harekete geçiyoruz. Tarla ve hallerde kalan taze sebze ve meyveyi piyasaya kazandıracağız. Dijital pazar sayesinde çiftçi pazar bulacak, tüketici tedarikte sorun yaşamayacak. Hal yasası çalışmalarımızı da hızla tamamlayacağız. Enflasyonla mücadele sadece gıda fiyatları açısından bakmıyoruz. Fiyat istikrarı komitesi kuruyoruz.

Erken uyarı sistemi üzerinden özellikle üretim, toptan ve perakende aşamasında gıda zincirinin tamamı anlık olarak takip edilerek raporlanacaktır. Sistemin getirdiği anlık veri akışı sayesinde karar alma hızımız artacaktır. Tarımsal üretimde öngörülebilirliği artırmak ve fiyat dalgalanmalarının önüne geçmek için sözleşmeli tarım mekanizmaları geliştiriyoruz.

Finans sistemini de geliştireceğiz. Pek çok ülkeye kıyasla sektör güçlü bir görünüme sahiptir. Katılım finans sektörü tek çatı altında toplanacak. Kredi risk merkezini yeniden yapılandırıyoruz. Dijital paranın ekonomik ve hukuki altyapısını kuruyoruz.

Yeşil tahvil piyasasına dönük altyapı oluşturuyoruz. Yenilenebilir enerji, içilebilir su, hibrit araç gibi yatırımlar buradan finanse edilebilecek.” dedi

İLAVE İSTİHDAMA FİNANSMAN DESTEĞİ

Salgının istihdam piyasalarında oluşturduğu tahribatı gidermek için ilave İstihdama Finansman Desteği adıyla yeni destek modeli getiriyoruz. Firmalar, istihdama kattıkları her bir ilave kişi için Kredi Garanti Fonu kefaletiyle 24 ay vadeli, ilk 6 ayı ödemesiz 100 bin liralık kredi kullanabilecektir.

Kamu görevlileri, kadrolarına bağlı pozisyonları dışında, en fazla bir kurumun yönetim veya denetim kurullarında görev alabileceklerdir.

Finans sistemini de geliştireceğiz. Pek çok ülkeye kıyasla sektör güçlü bir görünüme sahiptir. Katılım finans sektörü tek çatı altında toplanacak. Kredi risk merkezini yeniden yapılandırıyoruz. Dijital paranın ekonomik ve hukuki altyapısını kuruyoruz.

Yeşil tahvil piyasasına dönük altyapı oluşturuyoruz. Yenilenebilir enerji, içilebilir su, hibrit araç gibi yatırımlar buradan finanse edilebilecek.

Genç girişimciler için de çok önemli adımlar atıyoruz. Kitle fonlaması platformlarını hayata geçiriyoruz. Öyle cevval gençlerimiz var ki yenilikçi işlere imza atıyorlar.

Cari açıkla mücadelede 3 temel politikayı takip edeceğiz. İlk olarak, yapısal cari açığa odaklanıyoruz. İkinci önceliğimiz, ihracatın tabana yayılmasını sağlayarak, potansiyeli olup hiç ihracat yapmamış KOBİ’leri ihracata teşvik etmektir. Üçüncü ve son alanımız ise sanayide yeşil dönüşümü desteklemektir.

Reel sektör şirketlerimizin tahvil ihraçlarını özendirmek için Tahvil Garanti Fonu kuruyoruz. Finansal sektörün sigortacılık ayağını da ihmal etmeyerek, bireysel emeklilik sisteminin derinleşmesine ve gelişmesine katkı sağlıyoruz.

18 yaş altındaki BES’e dahil olabilecek.

Eximbank’ı yeniden yapılandırıyoruz. Kredi garanti fonunu da geliştiriyoruz.

İŞ-KUR desteklerinde revizyona gidiyoruz.

Yazılım ve endüstri başkanlığı kuruyoruz.

Yenilikçi ve güçlü bir sağlık endüstrisinin geliştirilmesi amacıyla Cumhurbaşkanlığına bağlı Sağlık Endüstrileri Başkanlığı kuruyoruz.

Mesleki eğitim merkezlerini cazip kılmak için çocuklarımızın kalfalık ücretlerini yükseltiyoruz. 

Açıklamalar devam ediyor.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.