DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 23°C
Parçalı Bulutlu

Cezaevinden Çıkanlar Evlerine Nasıl Gidecek?

3. Yargı Paketi kapsamında yapılan infaz düzenlemesi yasalaştığında 130 bin mahkumun yasadan yararlanacağı belirtilmişti. Koronavirüs salgını ile mücadele kapsamında alınan sağlık önlemleri ve tedbirleri ile 31 şehre giriş çıkışların yasaklanması ile birlikte bu illere seyahat edecek mahkumlarında seyahat izin belgesi alması gerekiyor. Cezaevlerinden çıkanlara seyahat izin belgesini nasıl alacak? Detaylar haberimizde.

Cezaevinden Çıkanlar Evlerine Nasıl Gidecek?
11.04.2020
A+
A-

Zonguldak ve 30 ilimizde 11/04/2020  00:00 itibariyle sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Yasak izdihama neden oldu. Binlerce vatandaş marketlere ve ekmek fırınlarına koştu. Ceza infaz kurumlarından yapılacak toplu tahliye işlemlerinde de aynı görüntünün olmamasını umut ediyoruz.

Af Yasası Onaylandığında Tahliyeler Nasıl Yapılacak?

81 İl valiliğine gönderilen Şehir Giriş Çıkış Tedbirleri ve Yaş Sınırlaması ile ilgili bir genelge ile;  Korona virüs salgını ile mücadele kapsamında büyükşehir statüsündeki 30 il ile Zonguldak’ta kara, hava ve deniz yoluyla yapılacak tüm giriş çıkışlar ile 01.01.2000 tarihinden sonra doğan vatandaşların sokağa çıkmalarının sınırlandırıldığı belirtilmişti. 81 İlin Valiliklerine gönderilen genelgede, Şehir Giriş Çıkış Tedbirleri ve Yaş Sınırlaması genelgesine göre seyahat izin belgesi düzenleneceklerin uygulama birliğinin sağlanması amacıyla durumlarının varlığını belgeleyenlerin  seyahat belgesi alabileceği belirtilerek cezaevlerinden çıkan mahkumlarında bu kapsamda yer alması ile tüm mahkumlar seyahat izin belgesi alması zorunluluğu getirilmiştir.

Mahkum yakınlarının merakla beklediği yasası ile ilgili düzenlemelerin Meclise sunulmasının ardından 130 bin mahkum cezaevlerinden çıkması öngörülüyor. Şehir Giriş Çıkış Tedbirleri ve Yaş Sınırlaması düzenlemesi kapsamında 31 ile giriş ve çıkışlar yasaklanmıştı. Giriş çıkışların yasaklandığı illerde ikamet eden cezaevlerinden çıkacak mahkumların evlerine dönebilmesi için seyahat izin belgesi almaları gerekiyor.

Koronavirüs salgını ile mücadele tedbirleri kapsamında yolcuların toplu ulaşım araçları ile şehir değiştirmesi şehirlerarası seyahat izin belgesine bağlandı. İnfaz Paketinin yasalaşması halinde 130 bin mahkumun cezaevlerinden salıverilmesi ile infaz kurumlarında çıkanlarda bu süreçte seyahat izin belgesi alarak seyahat edecektir.

Giriş çıkışlarına kısıtlama ve yasaklama getirilen illere dönecek olan mahkumlar Ceza infaz kurumlarından salıverilen maddesi kapsamında sayıldığından seyahat izin belgesi alması gerekmektedir.

Seyahat İzin Belgesi Alma Şartları

İçişleri Bakanlığının 03.04.2020 tarih ve 6235 sayılı Genelgesi ve 03.04.2020 tarih 23 sayılı İl Hıfzıssıhha Kurulu Kararı uyarınca Koronavirüs salgını ile mücadele kapsamında 31 ile kara, hava ve deniz yoluyla yapılacak tüm giriş çıkışlar sınırlandırılmıştı.

31 şehire getirilen seyahat kısıtlaması ile ilgili olarak bazı istisnalar da getirildi. İçişleri Bakanlığının son ve ek genelgesinde kimlere seyahat izni verilebileceği yani kimlerin kredihaberler.com bu seyahat yasağından istisna olduğuna ilişkin ayrıntılara yer verildi.

Seyahat Yasağında İstisna Genelgesi

Genelgeye göre;

 • Tedavi olduğu hastaneden taburcu olanlar, asıl ikametine dönmek isteyen, doktor raporu ile sevk olan veya daha önceden alınmış doktor randevusu, kontrolü olan,
 • Bulunduğu şehre son beş gün içine gelen ve kalacak yeri olmayanlar,
 • Askerliğini tamamlayanlar,
 • Kendisi veya eşinin, vefat eden 1. derece yakınının ya da kardeşinin cenazesine katılmak için seyahat edecek olanlar,
 • Özel veya kamudan günlü sözleşmeye davet yazısı olanlar,
 • Yurtdışından geldikten sonra yerleştirildikleri KYK’ ya ait yurtlarda 14 günlük karantina ve gözetim süresi dolan kişiler,
 • Cezaevlerinden salıverilenler izin belgesi ile seyahat edebilecek.

Bu belge kaymakamlık veya valilikler bünyesinde oluşturulan seyahat izin kurullarınca verilecek.

Peki cezaevlerinden çıkanlar için Seyahat izin belgesi nasıl alınacak. Seyahat izin talepleri İçişleri bakanlığına yapılacak.

Cezaevinden Çıkanlara Seyahat İzin Belgesi

Cezaevinden Çıkanlar Seyahat İzin Belgesi Nasıl Alacak?

Cezaevlerinden salıverilen kişilerin giriş çıkışları yasaklanan illere dönmeleri için almaları gereken Seyahat İzin Belgesi taleplerini;

 • E-devlet üzerinden;
 • İçişleri Bakanlığı Alo 199 hattından,
 • İçişleri Bakanlığı e-Başvuru sistemi,
 • Valilik ve kaymakamlıklardaki seyahat izin kurullarına doğrudan başvuru şeklinde bu talepler ulaştırılabilecek. Sonrasında onay alınacak ve alınacak olan bu onayla seyahat edilebilecek.
 • İçişleri Bakanlığı büyükşehirler ve Zonguldak’ a giriş çıkışı yasaklayan genelgeyi yayınlamıştı. Hangi durumlarda kişilerin seyahat edebilecekleri durumları istisnalar bu ek genelge ile ortaya kondu.

Adalet Bakanlığı tarafından bu konuda tedbir alınarak,  Ceza İnfaz Kurumlarının tahliye olacak, denetimli serbestliğe ayrılacak ve izne gönderilecek hükümlüler için Seyahat İzin Belgesi düzenlenmesi konusunda işlem yapabilecekleri tahmin ediliyor.

E-Devlet Seyahat İzin Belgesi Nasıl Alınır?

Seyahat izin belgesi almak isteyenler kredihaberler.com e-devlet kapısı üzerinden başvuru yaparak talepte bulunabilecektir. e-Devlet üzerinden yapılan başvurular Seyahat İzin Kurulu’na iletildikten sonra kurul tarafından değerlendirmeye alınarak yapılacak değerlendirme sonrası başvuru sahiplerine “başvurunuz kabul edilmiştir” ya da “başvurunuz reddedilmiştir” olarak SMS ile geri dönüş yapılacaktır. Talepleri onaylanan ve seyahat izin belgesi alacak olan vatandaşlar otogar veya hava alanlarında bulunan başvuru masalarından T.C kimlik numaraları ile doğrulama yaparak seyahat edebilecektir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.