DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 35°C
Sıcak

Bugün Başvuru Ve Ödemelerin Son Tarihi

Bugün Başvuru Ve Ödemelerin Son Tarihi
31.03.2021
A+
A-

Dikkat! Bugün pek çok başvuru ve ödemenin son tarihi. Bugün başvuru için son gün! Süre gittikçe azalıyor! 31 Mart tarihi olarak belirlenen birçok düzenlemenin sonuna gelindi. Esnaf, çalışanlar, yapılandırmaya başvuranlar, vergi beyannamesi verecekler bugün birçok başvuru ve ödemelerin son günü. Yapılandırmaya başvuranlar bu tarihe kadar ilk taksitlerini ödemek zorunda. Kira geliri elde edenler için beyanname vermenin son tarihi 31 Mart olarak açıklandı. Esnaf için kira gelir ve ciro desteklerine başvurular bugün sona eriyor.

İşte kısaca 31 Mart tarihinde sona erecek son gelişmeler…

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ BİTECEK

 • Milyonlarca işçi normal çalışmaya geçecek
 • İşçilerin 1.341 TL’lik primlerini devlet ödeyecek
 • Mesailer ve ücretler tam ödenecek

GSS BORÇLARI SİLİNECEK

GSS borcu olanlar test yaptırırsa tüm borç silinecek

 • Kişi başı geliri 1192 liradan az olanlar prim ödemeyecek
 • Daha fazla olup çalışmayanlar 107 liraya aile boyu sağlık hizmeti alacak
 • 30 Nisan’a kadar borcu ödeyenden faiz ve gecikme cezası alınmayacak

ESNAFIN BAŞVURUSU SONA ERECEK

 • Kira ve gelir ile ciro desteği için başvuru için son tarih
 • Küçük esnaf aylık 750-500 lira kira desteği alacak
 • Gelir desteği ise aylık 1000 lira olarak ödenecek

KİRA GELİRİ İÇİN BEYANNAME ZAMANI

 • İşyeri ve konut kira geliri elde edenler beyanname verecek
 • Beyannameler internetten doldurulacak. 6.00 TL istisna olacak
 • Masrafı olan gerçek, olmayan götürü yöntemini seçecek

PRİMLER YATIRILACAK

Normalleşme Desteği kapsamında; koronavirüs (Covid-19) kaynaklı zorlayıcı sebep gerekçesiyle uygulanan kısa çalışma ödeneğinden veya nakdi ücret desteğinden yararlanan sigortalıların aynı işyerinde haftalık normal çalışma sürelerine dönmeleri durumunda işverenlere prim desteği sağlanıyor.

Teşvik ile, 30/06/2021 tarihini geçmemek üzere kısa çalışmanın/nakdi ücret desteğinin sona erdiği tarihi takip eden aydan itibaren altı ay süreyle işverenlere bu sigortalıların prime esas kazanç alt sınırı üzerinden hesaplanacak sosyal güvenlik primlerinin tamamı tutarında destek sağlanıyor. İşverene her bir ay için sağlanacak destek süresi; sigortalının kısa çalışma ödeneğinden/nakdi ücret desteğinden yararlandığı aylık ortalama gün sayısı ile sınırlı olacak.

FESİH YASAĞI SÜRÜYOR

Bu arada kısa çalışma ödeneği 31 Mart itibariyle son erse de işten çıkartma yasağı devam ediyor. son uzatmayla birlikte 17 Mayıs 2021 tarihine kadar kimse işten çıkartılamayacak.
Ancak yine bu tarihe kadar işverenler çalışanlarını tek taraflı olarak ücretsiz izne gönderebilecek. Bu süre zarfında çalışanlar nakdi ücret desteğinden yararlanacak.

ÇALIŞANIN HAKLARI

 • Kısa çalışma bitiminde normal çalışmaya ve mesaiye başlar
 • Primleri 1 ay için 30 gün üzerinden yatırılır
 • Maaşını işverenden ve sözleşmesinde yazan miktar üzerinden tam alır
 • 17 mayıs 2021 tarihine kadar işten çıkartılamaz

İŞVERENİN HAKLARI

 • Çalışanlar artık günlük 7.5 haftalık 45 saat üzerinden mesai yapar
 • Kısa çalışmanın bittiği tarihten itibaren 6 ay süreyle prim desteği alır
 • Bu sürede ödemeler günlük 44,72 TL aylık 1.341,56 TL olarak ödenir.
 • Ödeme miktarı KÇÖ gün sayısı ile sınırlı tutulur.

Vergi Daireleri Saat Kaçta Kapanacak?

Gelir vergisi ve yapılandırma taksiti ödeyecekler dikkat! Gelir vergisi ve yapılandırma taksiti ödeyecekler dikkat!

Yapılandırmaya başvuranlar dikkat! Yıllık gelir vergisinin ilk taksiti ile yapılandırma düzenlemesinin ikinci taksitinin son ödeme günü olması nedeniyle bugün vergi dairesi çalışma saatinde değişiklik yapıldı. Peki, 31 Mart Çarşamba yani bugün vergi daireleri kaça kadar açık olacak? İşte güncel çalışma saati!

Yıllık gelir vergisinin ilk taksiti ile yapılandırma düzenlemesinin ikinci taksitinin son ödeme günü olması nedeniyle bugün saat 21.00’e kadar tüm vergi daireleri açık bulundurulacak. Mükellefler tarafından yapılacak ödemeler nedeniyle vergi dairelerinde meydana gelmesi muhtemel sıkışıklığın önlenmesi ve mükelleflere kolaylık sağlanması amacıyla bugün saat 21.00’e kadar tüm vergi dairelerinin açık bulundurulacağı kaydedilen açıklamada, “Vergi dairelerine ödeme için gelen hiçbir mükellef geri çevrilmeyecek ve en son mükellefin işlemleri bitinceye kadar sokağa çıkma kısıtlamaları da dikkate alınarak saat 21:00 ‘a kadar açık olacak.

Yıllık gelir vergisinin ilk taksiti ile yapılandırma düzenlemesinin ikinci taksitinin son ödeme günü olması nedeniyle bugün saat 21.00’e kadar tüm vergi daireleri açık bulundurulacak.

Gelir İdaresi Başkanlığından yapılan açıklamada, 7143 sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına Dair Kanun kapsamında yapılandırılan borçların 16’ncı ve 7256 sayılı Kanun kapsamında yapılandırılan borçların ikinci taksitinin ödeme süreleri ile 2020 yılında elde edilen gelir unsurlarına ilişkin yıllık gelir vergisi beyannamelerinin verilme ve tahakkuk eden vergilerin birinci taksitinin ödeme sürelerinin bugün sonra erdiği anımsatıldı.

Bu kapsamda mükellefler tarafından yapılacak ödemeler nedeniyle vergi dairelerinde meydana gelmesi muhtemel sıkışıklığın önlenmesi ve mükelleflere kolaylık sağlanması amacıyla bugün saat 21.00’e kadar tüm vergi dairelerinin açık bulundurulacağı kaydedilen açıklamada, “Vergi dairelerine ödeme için gelen hiçbir mükellef geri çevrilmeyecek ve en son mükellefin işlemleri bitinceye kadar sokağa çıkma kısıtlamaları da dikkate alınarak vergi daireleri açık bulundurulacak.” ifadelerine yer verildi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.