Borcu Olanlara Yeni Sistem Düzenlemesi Geliyor

Borçları yüzünden icralık olanları ve halen borcu devam edenlere yeni bir düzenleme geldi. Gelen düzenleme ile icra için borçludan haczedilecek mallar konusunda değişiklikler söz konusu oldu. Hacze uğrayan mallar internet üzerinden satışa sunulacak..

Borcu Olanlara Yeni Sistem Düzenlemesi Geliyor
08.12.2018
A+
A-

Borçlulara getirilecek olan yeni haciz sistemi ile ilgili tüm detaylar haberimizde.

Borçlu Borcunu Satarak Ödeyebilecek

Adalet Bakanı Yardımcısı Cengiz Öner haciz sisteminde yapılacak olan değişiklikler ile ilgili açıklama yaptı. Yapılan açıklamalar neticesinde getirilen düzenlemelerde icralık olan mallar internet ortamında satışa çıkartılabileceğini bildirdi. Bunun yanı sıra borçlu kişiye haczedilmiş olan malı asıl bedelinin altında olmamak şartı ile satarak borcunu ödeme fırsatı sunulacağını belirtti. Sözlerine: “İcra Sistemi, Anayasa siteminde güvence altına alınmış olan bağımsız ve tarafsız yargının özel hukuki alanındaki tamamlayıcı unsurlardan biridir. İcra sisteminin iyiye götürülmesi ve aktifliğinin fazlalaştırılmasının yanı sıra icra dairelerinin iş yükü de azalacak. Bunların dışında avukatların da yaptığı işleri kolaylaştıracak yasa değişikliklerinin çalışmalarına da devam edilecek.” diye ekledi.

Haczedilen Mallar İnternet Ortamında Satışa Sunulacak

Borçlu kimseden haczedilecek olan malların elektronik internet ortamında satışa sunulacağını belirten Öner, aynı zamanda malın borçlu tarafından paraya çevrilmesi gibi satış alternatiflerinin getirileceğini ve hukuki olarak korunmasına gerek görülmeyen malların ayıklanması hususlarının da yeni getirilen düzenlemelerin arasında bulunduğunu belirtti. Türk Telekom borçları ile ilgili yeni düzenleme hakkında bilgi alabilirsiniz.

İcra Reisliği Gelecek

Büyük bölgelerde icra dairelerinin sıkıntıları ile ilgilenebilecek ve eş zamanlı olarak gözetim ve denetim hususlarında da hizmet verilebilecek ve hakim sınıfında yer alacak olan “icra reisliği” programının yapılacağını açıkladı. Bunun yanı sıra icra müdürleri arasında değerlendirmeler yapılacak olup, belirli koşulları sağlayan kişiler sınav ile “icra baş müdürlüğü” mertebesine atanacak. Aynı zamanda icra personellerini baskıdan kurtarmaya dair çalışmalar yapılacağını ve “zorunlu mesleki sorumluluk sigortası” ile ilgili mevzuat çalışmalarının devam ettiğini belirten Öner getirilen sigorta düzenlemesi ile birlikte icra personeli tazminat yükünden kurtulmuş olacak diyerek sözlerini sonlandırdı. Borç kapatma kredisi ile bütün borçlarınızı birleştirebilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.