Bedelli Askerlikte 21 Gün Kaldırılsın Tek Tip Askerlik Gelsin Talebi

Bedelli Askerlikte 21 Gün Kaldırılsın Tek Tip Askerlik Gelsin Talebi

Yeni tek tip askerlik konusu ve bedelli askerlikte yapılan 21 günlük eğitimin kaldırılması talebi Meclis de gündem konusu oldu. İYİ Partinin Milletvekili Bahşi tarafından Meclis de yapılan açıklamalara göre askerlik hususundaki bütün son dakika detaylarını haberimizde sizler ile paylaşacağız.

Tek Tip Askerlik Konusu

Türkiye Büyük Millet Meclisinde açıklamalar yapan İYİ Parti Milletvekili Feridun Bahşi konuşmalarında tek tip askerlik kanunu ile alakalı yaptığı teklifi bir kez daha hatırlattı. Bahşi’nin teklifine göre askerlik 3+6 ay formülü ile yapılmasını ön görüyor. Yani bu durum neticesinde askerliğin 3 ayı zorunlu, 6 ayı ise bireyin kendi isteğine bağlı olarak yapılacaktır.

Feridun Bahşi yaptığı açıklamada şu sözlere yer verdi: “Değerli arkadaşlar, bilindiği üzere profesyonel askerliğe geçiş için çalışmalar devam etmektedir. Bu husus da 3+6 eşittir 9 aylık askerlik sürecinin öneri yasasını TBMM Genel Kuruluna sunduk. Verdiğimiz bu teklifin kanunlaşması halinde hiçbir ayrım gözetilmeden, askerlik çağına erişmiş erkekler zorunlu olarak 3 aylık bir temel askerlik eğitimi alacaklar. Arta kalan 6 ayı ise dileklerine göre ister asgari ücret alarak tamamlayacaklar, isterlerse de geri kalan askerlik süresi kadar asgari ücret miktarınca ücret yatırılıp askerliğini tamamlamış sayılacaktır” demiştir.

21 Gün Askerlik Eğitimi Konusu

Meclis’te tek tip askerliğin dışında bir de bedeli askerlik yapacakların 21 günlük askerlik eğitimlerine de değinen Feridun Bahşi açıklamalarında: “Bedelli askerlik yapanların askerlik eğitim sürecinin tamamlanmasının çok uzun vakit alacağını vurguladı.” Bütün bu sorunların ortadan kaldırılması için ise tek tip askerlik sistemine bir an evvel geçilmesini talep etti. Bedelli askerlik konusu için ise; hemen hemen 700 bini bulan müracaatların her celp döneminde alınanlar ile eritilmesi seneler alacaktır. Başvuru yapan kişiler bir an evvel işlerini hale yola koymak ve hayatlarını şekillendirmek amacı ile bu yola başvuru yapmışlardır fakat sonu gelmeyecek bir bekleyişe girmişlerdir. Başvuru yapanların birçoğunda psikolojik rahatsızlıklar yaşandığını bilmekteyiz. Hepsi bu yüzden bir şeyleri askıda bırakmak zorunda kalmışlardır. Bazıları iş hayatını, bazıları ise evliliklerini.. Meclisteki konuşmasına ise “Verdiğimiz bu tek tip askerlik fikrine destek olun oluşan farklılıkları birlikte giderelim.” şeklinde son verdi.

BENZER HABER:  Kurban Eti Kimlere Verilir? Nasıl Dağıtılır? Diyanet Ne Diyor?

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

GÜNCEL DÖVIZ KURLARI
BIST
100237
USD/EUR
1,1022
Amerikan Doları
1,55543
Euro
6,5049
İngiliz Sterlini
7,3683
Japon Yeni
5,488
Rus Rublesi
1,4828
SA Riyali
1,3702
Altın
0,60892
Son Güncelleme: 22.09.2019 02:47
  • YENİ
  • YORUM