Bakan Dönmez duyurdu: Doğal gaz faturasında yüzde 80 destek

Bakan Dönmez duyurdu: Doğal gaz faturasında yüzde 80 destek
Yayınlama: 19.09.2022
Düzenleme: 19.09.2022

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’den doğalgaz faturası desteği ile ilgili son dakika açıklaması: Düşük ve orta gelirlilerin yükünü hafifletmek için doğalgaz faturalarına yüzde 80 oranında sübvansiyon yaptıklarını belirten Enerji Bakanı Dönmez, şunları kaydetti: Depolar da dolu. Dönmez, Avrupa Birliği’nin enerji krizini yönetemediğini belirtti.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, özellikle düşük ve orta gelirlilerin yükünü alacak şekilde doğalgaz tarifeleri üzerinde çalışmaya devam ettiklerini söyledi.

Fatih Dönmez, Balıkesir’in Bandırma ilçesinde Eti Maden Genel Müdürlüğü’ne bağlı Bandırma Bor ve Asit Fabrikaları İşletme Müdürlüğü’ne ait ferrobor tesisinin temel atma töreninin ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Gaz Depolarımız Dolu

Doğal gazda arz güvenliği konusunda açıklamalarda bulunan Dönmez,

“Tedarikçiler sevkiyat planına uyarlarsa umarım sorun yaşamayız. Depolarımız dolmak üzere. Tuz Gölü doluyor. Silivri bu ay sonuna kadar dolacak. İki depo 6 milyar küp metregaz depolayacak.

dedi.

Başta Avrupa olmak üzere birçok ülkede büyük sıkıntı olduğuna dikkat çeken Dönmez,

“Vatandaşlarının daha az gaz ya da enerji tüketmesi için birçok karar alıyorlar. Şimdi yaptırım noktasına geliyor. Bu sorunu yaklaşık bir yıl önce gördük ve o dönemde hem elektrik hem de doğal gaz piyasaları için önlemlerimizi almaya başladık. ” dedi.

DAR Gelirliye Yüzde 80 Doğalgaz Faturası Desteği

Başkan Erdoğan’ın da sıkça dile getirdiği, özellikle dar ve orta gelirlinin yükünü alacak şekilde tarife çalışmalarını sürdürdüklerini belirten Dönmez,

“Doğal gaza konut bazında baktığımızda yüzde 80’lik bir sübvansiyon var. 100 liraya mal ettiğimiz bir ürünü 20 liraya satmaktan bahsediyoruz” dedi.

AB Krizi Yönetemedi

Yaklaşık 30 yıldır bu sektörün içindeyim. Dönmez, “Gaz da, elektrikte de dünyada hiç bu kadar fiyat artışı olmamıştı” diyen Dönmez, sözlerini şöyle sürdürdü:

Biz bunu en az yansıtan ülkelerden biriyiz. 1 metreküp gazın bugün Ankara’da her şey dahil fiyatı yaklaşık 5.7 lira. Ama Berlin’de 43.3 lira, Amsterdam’da bu 66.6 lira. Avrupa Birliği maalesef bu enerji krizini iyi yönetemedi.

Son 1 yıldır hem elektrik piyasasında hem de doğal gaz piyasasında fiyatların bu yönde ilerleyeceğini öngörerek bazı önlemler aldık.

Elektrikli arabaların oyunun rengini değiştirdiğini belirten Dönmez, lityumun altından daha değerli olduğunu söyledi. Dönmez,

Altını endüstriyel olarak her yerde kullanamazsınız. Pilin gitmediği yer yok. Enerjiyi mobil bir şekilde yanınızda taşımak zorundasınız. Bunun için büyük miktarları küçük hacimlerde depolamak gerekiyor.”

Elektrik faturaları için devletten 260 TL destek! İşte başvuru şartları…

Bu desteklerden biri de ‘dar gelirliler için elektrik tüketimi desteği’ uygulamasıdır. Elektrik faturasını ödemekte güçlük çekenler, başvurmaları halinde bu destek ödemesinden yararlanabilirler.

Elektrik Desteği İçin Başvurular Nereden Yapılıyor?

Başvurular ilçelerdeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına yapılır. Daha önce 2,1 milyon abonenin yararlandığı elektrik desteği için ise Şubat ayında sayı 4 milyona çıkarıldı.

Başvuru Şartları Neler?

Her sosyal yardımda olduğu gibi elektrik desteği miktarında da gelir düzeyi belirleyicidir.

Hane Geliri Kaç TL Olmalı?

Hanede kişi başına düşen gelir net asgari ücretin üçte birinden az olmalıdır. 1 Temmuz-31 Aralık tarihleri ​​arasında geçerli olan bu miktar, asgari ücretin 5 bin 500 TL’ye yükseltilmesiyle 1.833 TL olarak belirlendi.

Yani dört kişilik bir ailenin geliri 7 bin 332 liranın altındaysa bu yardıma başvurabilirsiniz.

Ödemeler Her Ay PTT Aracılığıyla Yapılıyor

Ödemeler her ay düzenli olarak PTT aracılığıyla yapılmaktadır. Geçerli bir kimlik belgesi ve konut elektrik faturasının PTT’ye ibraz edilmesi yeterlidir.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.