Bağ-Kur’lu on binlerce kişiye erken emeklilik şansı! Yasa çıktı

Borç yapılandırması ile ilgili kanun tasarısı Resmi Gazete’de yayımlanarak yasalaştı. Kanun, erken emeklilik dahil Bağ-Kur’a prim borcu olanlara birçok imkân sunuyor…

Bağ-Kur’lu on binlerce kişiye erken emeklilik şansı! Yasa çıktı
10.06.2021
A+
A-

Resmi Gazete’de yayımlandı! Bağ-Kur’luya erken emekli olma hakkı geldi. Borç yapılandırması ile ilgili kanun tasarısı Resmi Gazete’de yayımlanarak yasalaştı. Kanun, erken emeklilik dahil Bağ-Kur’a prim borcu olanlara birçok imkân sunuyor…

7326 Sayılı borç yapılandırması ile ilgili tasarı Resmi Gazete‘de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Borç yapılandırması ile ilgili kanun tasarısı yasalaştı.

Yapılandırma yasası sonrası kimler kanundan nasıl yararlanacağı ile ilgili konuları merak ediyor. Çoğunluk ise yapılandırma sonrası emekli olup olamayacakları ile ilgili soru soruyor.

Bağ-Kur prim borcu olanlara ve borçlarından dolayı da emekli olamayanlara ciddi imkanlar sunuyor. Peki, yapılandırmadan nasıl yararlanılacak? İşte madde madde detaylar…

Bağ-Kur Prim Borcu Olanlar Yapılandırma İle Erken Emekli OLACAK

Kanuna göre Bağ-Kur prim borcu olanlara birçok imkan sağlanıyor. Prim borcu nedeniyle hizmet süreleri durdurulan ve emekli olamayan Bağ-Kur’lu kişiler yapılandırmadan faydalanarak emekli olabilecek.

Emekliliğine süre olanlar da geçmişte durdurulan sürelerini canlandırabileceklerinden emeklilikleri de uzamayacak.

Prim borcu nedeniyle hizmet süreleri durdurulan ve emekli olamayan Bağ-Kur’lular, yapılandırmadan yararlandıklarında emekli olabilecekler.

Emekliliğine daha süre olanlar da geçmişte durdurulan sürelerini yeniden canlandırabileceklerinden emeklilikleri de uzamayacak.

 • Prim borç yapılandırmasın-dan kendi adına çalışanlar, Bağ-Kur’lular, köy ve mahalle muhtarları yararlanabilecek.
 • 2021’nin nisan ayı da dahil olmak üzere bu tarihten önceki prim borçları için yapılandırma yapabilecekler.
 • Yapılandırma ile borçlar ister peşin ödenecek, istenirse de taksitle ödenecek.
 • Peşin ödenirse gecikme cezası ve gecikme zammı yerine Yİ-ÜFE üzerinden hesaplanan tutarın yüzde 90’ı silinecek.
 • Taksitler de iki ayda bir ödenecek. Böylece 18 ay taksit seçeneğini seçilirse borç 36 ayda ödenmiş olacak.

EKİM AYINA KADAR SÜRE

Bağ-Kur’lar daha önce durdurulan hizmet sürelerini canlandırabilecek. Daha önceki kanunlar nedeniyle hizmet süreleri durdurulan Bağ-Kur’lular, yapılandırma yaptıklarında durdurulan sigortalılık süreleri için ödeyecekleri prim tutarlarını hesaplattırıp, borçlarını ödemeleri halinde; sigortalılıkları durdurulmamış sayılacak ve bu süreler sigortalılık süresinden sayılacak, emeklilikte hesaba katılacak.

Daha açık bir anlatımla prim borcu nedeniyle hizmet süreleri durdurulan ve bu nedenle de emekli olamayan Bağ-Kur’lular, yapılandırmadan yararlandıklarında emekli olabilecekler. Emekliliğine daha süre olanlar da geçmişte durdurulan sürelerini yeniden canlandırabileceklerinden emeklilikleri de uzamayacak.

Bunun için de Bağ-Kur’lular;

 • 4 ay içinde Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvurup,
 • Durdurulan sigortalılık süreleri için ödeyecekleri prim tutarını hesaplattıracaklar.
 • Hesaplanan borcu, ilk taksit tarihi olan ekim ayının sonuna kadar ödemeleri halinde, geçmişte durdurulan süreler durdurulmamış sayılacak ve sigortalılık sürelerine eklenecek.

Emeklilik bekleyen de ekim ayında borcunu ödemesi halinde emekli olabilecek.

Bu imkandan eğer sigortalı vefat etmişse sigortalıların hak sahipleri de yararlanıp, başvurabilecek ve ölüm aylığı alamaya hak kazanacak.

SİGORTALILIKLARI DURDURULACAK

Hesaplanan borcun tamamının ilk taksit ödeme tarihi olan bu yılın ekim ayında ödenmemesi halinde ise sigortalılık süreleri canlandırılmayacak.

Yani, Bağ-Kur’lular ekim ayı sonuna kadar borcu ödediler ödediler; yoksa emeklilik hayal olacak.

Kanun ile yapılandırmadan yararlanmayan Bağ-Kur’lulara da yaptırım geliyor.

Şöyle ki; 30 Nisan 2021 tarihi itibariyle prim borcu olanlar yapılandırmadan yararlanıp, borçlarını ödemezlerse sigortalılıkları durdurulacak.

 • Nisan ayına kadar hiç prim ödemeyenler ise sigortalı oldukları tarih itibariyle sigortalılıkları durdurulacak.
 • Bu şekilde durdurulan süreler sigortalılık sürelerinden sayılmayacak.
 • Sigortalılıkları durdurulanlar arasında çalışmaya devam edenler varsa sigortalılıkları 1 Mayıs 2021 itibariyle yeniden başlatılacak. Bu şekilde sigortalılıkları durdurulanlar ve hak sahipleri sonradan prim borçlarını ödeyerek durdurulan süreleri canlandırabilecek.
 • Bunun için de 3 ay süreleri olacak. Yani, durdurulan sürelerin yeniden sigortalı olarak sayılması için başvurulduğunda, borç hesaplaması yapılacak ve 3 ay içinde bu borcun tamamı ödenirse durdurulan süreler sigortalı süresi olarak sayılacak.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.