Aracının Kışlık Bakımını Yaptırmayana Ceza Yağacak

Aracının Kışlık Bakımını Yaptırmayana Ceza Yağacak

Zorunlu kış lastiği uygulamasından sonra araç sahiplerini ilgilendiren bir konu daha gündeme geldi. Araçlarına kışlık bakımını yaptırmayanların motorlarında ciddi hasarlar meydana geliyor. Bu durumun meydana gelmesi ise araç sahiplerine 10 bin TL’ye kadar patlıyor. Detaylar haberimizde.

Kış aylarının gelmesi ile birlikte 1 Aralık tarihinden itibaren zorunlu kış lastiği uygulaması başladı. Araç sahiplerinin kışlık bakımlarını da yaptırması gerekiyor. Zamanında yapılmayan bakımlar araçların motorlarında ciddi hasarlara sebep oluyor.

Araçların Kışlık Bakımları Yaptırılmalı

Ülkemizde kayıtlı olan araç sayısı 23 milyona yaklaşmaktadır. Araç kullanımı nasıl ki yaz aylarında çoksa kış aylarında da bir hayli çok oluyor. Araç sahipleri bu sebeple kış aylarında da araçlarının aylık bakımlarını yaptırmalıdır. Bu bakımların aksaması durumunda yolda kalmalar, motorda yaşanan hasarlar vb. sebep olabiliyor. Kış aylarında araca gerekli bakımların yapması hem masraflardan tasarruf etmenizi hem de aracın uzun ömürlü olmasını sağlıyor. Bu şekilde oluşacak zararların önüne geçiliyor.

Kış aylarında yapılması gereken pek çok uygulama var. Kış lastiği taktırmak bu uygulamaların başında geliyor. Ayrıca motorların sıvılarına konulması gereken antifriz  de önem arz etmektedir. Antifriz olmadığından dolayı, hava şartlarının sıfırın altına düşmesi ise birlikte motor sıvıları donacaktır. Bu şekilde oluşacak olan hasarların maliyeti araç sahiplerine 10 bin TL’ ye mal olacaktır.

Maliyetler araçların marka ve modellerine göre değişmektedir.  Kışlık bakımları yaptırmak daha sonra oluşacak olan hasarların önlenmesi bakımından oldukça önem arz etmektedir.

Motorda Ciddi Zararlar Meydana Gelebilir

Kış aylarında araçlarda meydana gelecek zararlar açıklanmıştır. Motor sıvılarına antifriz konulmadığı taktirde motorlarda paslanma vb. durumlar meydana gelebilmektedir. Kanallarda patlama ve sızıntı da yaşanabilmektedir. Motor donunca da borular ve radyotör zarar görebilir. Yani araçlarına bakım yaptırmayanlar bu maliyetten kaçanlar aslında daha büyük bir külfet ile karşılaşabilecektir. Aracın motorunda blok patlamaların yaşanması durumunda oluşacak olan zararlar 10 bin TL’ yi bulmaktadır.

10 Bin TL Ödemek Zorunda Kalabilirsiniz

Bir aracın kışlık bakım tutarı 350 ile 400 arasında olmaktadır. Bu tutarı yaptırmamak için bakımdan kaçanların masrafları 10 bin TL’ ye kadar çıkmaktadır. Bu anlamda yapılması gereken araç bakımlarının yazın olduğu gibi kışın da yaptırılmasıdır.

BENZER HABER:  Malatya’da CHP'ye istifa şoku

2018 yılında açıklanan ceza tutarlarına göre araçlarının aylık bakımlarını ve periyodik muayenelerini yaptırmayanlara verilecek olan ceza tutarları 1049 TL’ den başlayıp 37 bin 290 TL’ ye kadar yükselmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

GÜNCEL DÖVIZ KURLARI
BIST
108786
USD/EUR
1,1063
Amerikan Doları
1,57304
Euro
6,5999
İngiliz Sterlini
7,8468
Japon Yeni
5,4938
Rus Rublesi
1,534
SA Riyali
1,3765
Altın
0,62611
Son Güncelleme: 09.12.2019 22:29
  • YENİ
  • YORUM