DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 16°C
Rüzgarlı

Açık Cezaevinde Kalan Hükümlülere 2 Ay Korona İzni

Açık Cezaevinde Kalan Hükümlülere 2 Ay Korona İzni
31.03.2020
A+
A-

Gün gün artan vaka sayısı ile devlet her alanda tedbiri elden bırakmıyor. Coronavirüs ile mücadele kapsamında alınan tedbirlere cezaevleri de eklendi. Tüm Dünya’da hızla yayılan Covid-19 pandemisi Türkiye’de görülmeye başladığından beri tedbiri elden bırakmayan devlet, cezaevlerinde de düzenlemeye gitti. Mahkum ve mahkum ailelerini yakından ilgilendiren infaz düzenlemesinde sonra varıldı. AKP ve MHP’nin gerçekleştirdiği müzakerelerde infaz indiriminde uzlaşma sağlandı. 31 Mart 2020 tarihinde yeni infaz düzenlemesinde son durum..

Coronavirüs ile mücadelede virüsün cezaevlerine yayılmaması için çalışmalar yapıldı. İnfaz düzenlemesine bir madde daha eklendi ve açık cezaevlerinde yaklaşık 70 bin mahkumu ilgilendiren karar gündeme geldi. Açık cezaevi mahkumları cezalarını belirli bir süre ile evde çekmeleri öngörüldü.

Yeni infaz düzenlemesinde, salgın endişesi ortadan kalkıncaya kadar mahkumlar cezalarını belirlenen sürede evlerinde çekmeleri daha sonrasında ise yeniden cezaevlerine dönmeleri düşünülüyor. Planlanan düzenleme ile ev hapsinin tüm şartları bu kişiler için geçerli olacaktır. Bu uygulama açık cezaevlerine yönelik bir uygulamadır ve uygulama 30 Nisan 2020 tarihine kadar da sürecektir. Adalet Bakanlığı ise konu ile ilgili gerektiğinde ev hapsi ya da coronavirüs iznini 2 ay daha uzatabilmektedir.

Cezaevlerine 2 Ay Coronavirüs İzni Çıktı!

Coronavirüs tedbirleri Türkiye’de her alanda alınmaya devam ederken yasa teklifi olarak sunulmuş olan infaz indirimi 30 Mart 2020 tarihinde karara bağlandı. 300 bin mahkumu içinde bulunduran cezaevlerinde salgının ciddi sonuçlar doğurmaması adına belirli suçlardan ceza çeken mahkumlara izin sistemi getirildi.

Böylelikle AKP ve MHP’nin uzun süreli görüşmeleri karara bağlanmış oldu. İki partinin görüşmeleri, mahkumlara uygulanacak olan izin sistemi ile netlik kazandı. Kapalı ve açık cezaevlerinde hükümlüler 2 ay boyunca coronavirüs izni kullanabilecekler. Yeni infaz düzenlemesi ile kapasitesi fazla olan cezaevlerinden mevcut 300 bin doluluğun azaltılması hedefleniyor.

Coronavirüs izni 2 aylık bir süre olup bu süreye ek uzatmalarda yapılabilmektedir.  Adalet Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu’nun mahkumları değerlendirmesi sonrasında izin süreleri 2 kez daha uzatılabilecektir. Buna göre mahkumlara 6 aya kadar izin verilebilecektir. İzin sürelerinde mahkumlar evlerinde olacak izin sonunda cezaevlerine geri döneceklerdir.

Hesaplamalara Göre Tahliye 

Yeni infaz düzenlemesinin uygulamaya konulmasında mahkumların cezalarının indirim oranları yeniden hesaplanacaktır. Hesaplamalar sonrasında tahliye süreleri tutan mahkumların ev hapsi son erecektir. Mahkumların aldıkları ceza süreleri henüz dolmamış olan kişiler ise coronavirüs salgını ortadan kalktıktan sonra açık cezaevlerine geri dönecektir. Hesaplamalar sonrasında cezası hala daha devam eden mahkumlar cezalarını cezaevlerinde çekeceklerdir.

Ev Hapsinde 100 Bin Mahkum

İnfaz düzenlemesinde 75 yaş üzeri mahkumların cezalarını evlerinde çekmeleri, hamile, doğum yapmış ve hasta mahkumların ev hapsi önerilerinin uygulamaya konulmasıyla birlikte cezaevlerinden bir anda çıkacak mahkumların sayının 100 bini bulacağı düşünülüyor. Bu hesaplama, coronavirüs nedeniyle olmayan normal infaz düzenlemesinin uygulanmasıyla birlikte tahliye sayısının daha çok artış olacağı da düşünülüyor.

Cezaevlerinde Üçte İki Azalma

Yapılacak olan hesaplamalara göre yeni infaz indirimiyle birlikte ilk başta 30 – 40 bin mahkum serbest bırakılacak. Kademeli olacak şekilde toplamda 100 – 130 bin hükümlünün tahliye edilmesi öngörülüyor. Bu da demek oluyor ki halen daha 300 bin kişinin bulunmuş olduğu cezaevlerinin toplamda yaklaşık olarak üçte iki oranında azalmasını anlamına gelmektedir.

Yeni İnfaz Düzenleme Kapsamı Genişletildi

İnfaz düzenlemesi yeniden revize edildi. Cinsel suçların af kapsamına girme önerisi kamuoyunda oldukça tepki aldı ve bu teklif geri çekildi. İktidar partisinin sunmuş olduğu öneriye parti içinden de itiraz edenler oldu. Böylelikle kapsam dışı görülen suçlardan bazıları ise infaz indirimine alınarak af düzenlemesi genişletilmiş oldu.

Kapsam dışı tutulan suçlar;

  1. Cinsel İstismar
  2. Terör Suçları
  3. Kasten Adam Öldürme Suçları
  4. Kadına Şiddet

Kapsam Dışı Tutulan Cinsel Suçlar Tepki Aldı

Terör suçları, kasten adam öldürme suçları, cinsel istismar suçları ve uyuşturucu suçlarının belirli bir kısmı af kapsamının dışında kalacak şekilde düzenlendi. İndirim kapsamında mükerrer suçlar ve uyuşturucu suçlar yer almaktadır. Uyuşturucu suçlarda, uyuşturucu kullanıcıları indirim kapsamından yararlanmaktadır.

Yeni infaz çalışmasında hazırlanan pakette Ak Parti hukukçuları ve Adalet Bakanlığının çalışmaları tamamlandı. Yeni infaz düzenlemesi metni, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a sunulmasının ardından bu hafta içi TBMM’ye verilmesi bekleniyor.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.