DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 6°C
Çok Bulutlu

90 Bin Kişi Yasadan Yararlanacak! Yeni Yasa TBMM’de!

90 Bin Kişi Yasadan Yararlanacak! Yeni Yasa TBMM’de!
31.03.2020
A+
A-

İnfaz düzenlemesinin ayrıntıları AK Parti ve MHP heyeti tarafından açıklandı. AKP grup başkan vekili Özkan tarafından açıklanan paketin detayları belli oldu.

Ceza İnfaz Paketi Detayları Neler Kimler Aftan Yararlanacak?

Ülkemizde hızla yayılan Korona virüsü salgın hastalık nedeniyle açık cezaevinden konutta cezaya geçecek olanlarla bu sayı yaklaşık 90 bin kişi düzenlemeden yararlanacak. Düzenleme ile 90 bin kişi cezaevlerinden çıkacak.

Vicdanı yaralayan suçlar kapsamında kapsam dışı kalan suçlar;

 • cinsel şiddet,
 • uyuşturucu,
 • kadına şiddet,
 • cinayet,
 • terör suçları olarak belirlendi.

Konutta İnfaz Geldi

 • 65 yaşını dolduran ve üzerindeki yaşlıların
 • 0-6 yaş çocuğu bulunan kadınlar ve hasta olan ve kendine bakamayacak durumda olan mahkumlara ev hapsi cezası uygulanacak

Cezaevlerinde mahkumların geçirilmesi gereken süreler yeniden belirlendi.

Uyuşturucu ticareti ve cinsel istismar suçları ile terör suçları kapsam dışında tutulduğundan dolayı bu suçlarda herhangi bir indirim yapılmayacaktır. Bu suçlar bakımından 3/4’lük koşullu salıverilme oranı korunmaktadır. Kasten öldürme suçu bakımından indirim söz konusu değildir.

Her suçlunun cezaevine girmesinin önü açılarak yapılan düzenleme ile mahkeme kapısından salıverilme olayına son verilecek.

Hali hazırdaki yasada cezaevlerinde geçirilmesi gereken süreden 2/3 oranında yapılan indirim, ½’ye yükseltildi  ve bir yıl olan denetimli serbestlik süresi de MHP’nin önerisi dikkate alınarak 1 Mart 2020’den önceki cezalarda 3 yıl uygulanacak şekilde düzenlendi.

1 Mart 2020 sonrası suçlarda ise bir kişinin cezaevinde geçirmesi gereken ceza süresinin ½’si düştükten sonra, geri kalan cezasının 1/5’i denetimli serbestlik olarak düşülecek, 4/5 hapiste kalacak.

Yani söz konusu düzenleme ile; 1 Mart 2020 öncesi suç işleyerek mahkum olan kişinin cezaevinde geçirmesi gereken süre 6 yıl ise cezası önce yarıya indirilip 3 yıla düşecek, 3 yıl da denetimli serbestlik olduğu için hapishaneden çıkarılacak.

Yine 1 Mart 2020 sonrası hüküm  giymişse bu durumda, 6 yıl yarıya inecek, kalan 3 yılın 1/5’i olan 7 ay 6 gün denetimli serbestlik olarak inecek; 2 yıl 4 ay 24 gün hapis yatacak.

Ya da 20 yıl cezası olan mahkum eğer 1 Mart 2020’den önce hüküm almışsa, kredihaberler.com cezaevinde geçirmesi gereken süreden ½ oranında indirilecek, ceza 10 yıla inecek; bundan da 3 yıl denetimli serbestlik düşülecek ve yatması gereken süre 7 yıla inecek şekilde düzenlendi. Bu tarihten sonraki suçlarda ise denetimli serbestlik 1/5 olarak uygulanacak.

Eğer ceza aldığı süre 20 yıl  ise bu kişinin cezası ½ indirilip 10 yıla düşecek, bunun denetimli serbestlik için getirilen 1/5’i olan 2 yıl düşülecek, 8 yıl hapiste kalacak.

Denetimli Serbestlik Kapsamı Ceza Süresine Göre Genişletilecek

Denetimli serbestlik uygulamasındaki toplumda oluşan cezasızlık algısı bertaraf edilecektir.

Halihazırdaki kanunda denetimli serbestlik uygulaması malesef toplumda cezasızlık algısına yol açmaktaydı. Denetimli serbestlik şartlarında yapılan düzenlemeler ile birlikte herkese maktu 1 yıl uygulamak yerine, ceza adaletini sağlamak amacıyla hükmolunan ceza ile orantılı bir uygulama yapılacaktır.

Ağır bir hastalık, engellilik veya kocama nedeniyle kendilerine bakamayacak durumda olan cezaevinde kalamayacak durumda olan 65 yaş üzerindeki mahkumların cezası denetimli serbestlik tedbiri altında infaz edilecektir.

0-6 yaş grubu çocuğu bulunan kadın hükümlüler ile 70 yaşını bitirmiş  mahkumlar hakkında denetimli serbestlik süresi geçici düzenlemeler ile 4 yıl olarak uygulanacaktır.

İyi Hal Değerlendirmesi 6 Ayda bir Yapılacak

Cezaevlerinde geçirilmesi gereken infaz süresinde hükümlülerin iyi hallilik değerlendirmesi 6 ayda bir yapılacaktır.

Mahkumların ceza infaz kurumlarındaki tutum ve davranışlarının değerlendirilmesine ilişkin esaslar yeniden düzenlenecektir. Ceza infaz kurumlarında geçirdiği süre zarfında en geç 6 ayda bir iyi hal değerlendirmesine tabi tutulacaktır. İyi ha değerlendirmesi yapılacak olan on yılın üzerindeki suçlar ile terör ve kasten adam öldürme suçlarından hüküm giyen mahkumları tahliyesine Cumhuriyet savcısının başkanlık edeceği  cezaevi izleme kurulu üyesi ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı temsilcileriin katılacağı kurul karar verecek. Kapalı cezaevinde hüküm giyen ve iyi halden yararlanarak açık ceza evine nakledilecek olan mahkumların ayrılma koşulları yeniden belirlenmekte ve önemli suçlar bakımından infaz hakiminin onayı getirilmektedir.

Evde İnfaz Süreleri Belirlendi

Özel infaz usullerinin kapsamı da yeniden düzenlenecek . Hafta sonu, gece , evde infaz konularında mevcut uygulamanın kapsamı da genişletilecek.

Kadın mahkumlar ve 65 yaş üzerindeki yaşlı mahkumlar için öngörülen evde infazın ceza sınırı artırılmaktadır. Çocuk mahkumlar da bu uygulamaya dahildir. Evde infaz sürelerinin sınırı;

 • Kadın, çocuk ve 65 yaşını bitirmiş erkekler için 1 sene,
 • 70 yaşını bitirmiş kişiler için 2 sene,
 • 75 yaşını bitirmiş kişiler için de 4 sene olarak belirlenmektedir.

Beş sene yada daha az hapis cezasına çarptırılan hasta veya engelli hükümlülerin de Adli Tıp Kurumu raporuna bağlı olarak cezalarını evlerinde infaz edebilecektir.

 • Yeni doğum yapan anne mahkumların
 • Toplam 3 yıl ve daha az süreli hapis cezası alan kadın hükümlüler de yine cezalarını evlerinde infaz edebilecektir.
 • Hamile kadınların cezaları da 1 yıldan 1.5 yıl süreye ertelenecektir.

0-6 yaş ve aralığında çocuğu olan kadın mahkumların ve kendisine bakamayacak durumda olan hastaların olan yaşlı mahkumların konutta infazı uygulaması getiriliyor.  İnfaz hakimliği getirilerek denetimli serbestlik, iyi hal infaz hakimliğine bırakılıyor.

Çocuk Mahkumların Cezalarına Düzenleme Geliyor

Belirli bir tarihten önce suç işleyen çocuk hükümlülerin de ceza sürelerinde düzenleme yapılıyor

 • 15 yaşına kadar cezaevinde kaldığı 1 gün 3 gün;
 • 18 yaşını dolduruncaya kadar 15 yaşına kadar cezaevinde kaldığı  1 gün ise 2 gün sayılacaktır.

2 Ay Korona İzni

Korona virüs salgının ülkemizde yayılması nedeniyle, açık ceza infaz kurumlarında bulunan hükümlüler ile denetimli serbestlik tedbiri uygulanan hükümlüler, 31 Mayıs 2020 tarihine kadar izinli sayılacaktır. Bu süre gerektiğinde uzatılabilecektir. Uzatmaya Adalet Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığını görüşmeleri neticesinde karar verilecektir. Bu süre 2 kez yani 6 ay a kadar uzatma yetkisi getirilmiştir

3 Gün Mazeret İzni 7 Güne Çıktı

Açık cezaevlerindeki mahkumlara tanınan 3 günlük mazeret izin hakkı 7 güne çıkarılmaktadır. Mahkumların hasta olan yakınlarını ziyaret edebilmesi amacıyla verilen mazeret izin hakkı, bir defadan ikiye çıkarılmaktadır.

Hapis Cezasının infazına 6 ay ara yetkisi 1 yıla çıkarılmaktadır

İnfaz hizmetleri iyileştirilerek zorunlu ve çok  acil  durumlarda Cumhuriyet başsavcılığının hapis cezasının infazına 6 ay ara verebilmeye ilişkin yetkisi, 1 yıla çıkarılmaktadır. Mahkumların eş yada  çocuklarının sürekli hastalık veya malullükleri halinde infaza ara verilebilmesine imkan tanınmaktadır.

Örgüt kuran ve yönetenlerin cezaları ile tefecilik yapanların cezaları artırılmaktadır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.