DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 36°C
Sıcak

7 Maddelik Yeni Önlem Paketi Yayınlandı

Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN korona virüsüne karşı alınan tedbirler kapsamında 7 maddelik yeni önlem paketini açıkladı. Buna göre Şehirlerarası seyahatler bundan böyle valilik izni ile olacak, özel sektörde minimum personel çalışacak.. İşte detaylar..

7 Maddelik Yeni Önlem Paketi Yayınlandı
27.03.2020
A+
A-

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip ERDOĞAN 27/03/2020 tarihinde yaptığı açıklamasında covid-19 korona virüs salgınına karşı alınan yeni önlemleri açıkladı. Sayın ERDOĞAN 7 halinde uygulanacak olan tedbirleri anlattı. Bu tedbirler 30 Büyükşehir’de uygulanacak.

Maddeler Halinde 7 Korona Önlem Paketi

  1. Şehirler arasında yapılacak olan seyahatler Valiliklerden alınacak izinlerle yapılabilecek.
  2. Özel sektörde kamu da olduğu gibi minimum personelle esnek çalışma modeline geçiş yapacak.
  3. Toplu taşıma araçlarında seyrek oturma düzeni uygulanması sağlanacak.
  4. Hatfa sonları piknik alanları, ören alanları gibi bölgeler kapalı olacak.
  5. Askerlerimizin celp ve terhis uygulamaları 14 gün karantina uygulamasına tabi tutulacak.
  6. Ülkemizden yurt dışına yapılmakta olan uçuşların tamamı kaldırılacak.
  7. Ülke genelinde tüm illerde pandemi kurulları oluşturulacak. Bu kurullar tarafından gerektiğinde ilave tedbirlerin uygulanması sağlanacak.

Ülkemizde ki 30 büyükşehirin tümünde bu uygulamalar yapılacak.

Sayın Cumhurbaşkanımız vatandaşlara seslenerek alışveriş dışında çıkmayarak gerekli tedbirleri arttırmamızın gerekli olduğu belirtti. Eğer uygulanan tedbirlerin daha fazla arttırılması istemiyorsak belirlenen kurallara uyulması gerektiğini anlattı.

Cumhurbaşkanımız şunları söyledi;

Dünyanın tamamını etkisi altına alan covid 19 hastalığı giderek yaygınlaşıyor, daha çok can alıyor. Bu felaket herkesle birlikte bizi de etkilemiştir. 5698 tespit edilmiş toplam vaka 92 can kaybı vardır.

Hayatlarını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet yakınlarına başsağlığı diliyorum. Covid 19 hastalığı ile mücadelemizi kararlılıkla sürdüyoruz. Daha çok fedekarlık yapmamız gereken bir döneme girdik.

Şu hususları asla aklımızdan çıkarmamalıyız: Rehavete kapılmayacağız. Karşımızdaki tehdit çok ciddidir. Paniğe asla kapılmayacğaız. Bu tehdide karşı sağlam bir mücadele yürütüyoruz.

Bir yandan devlet olarak her türlü tedbiri alacağız diğer yandan vatandaşlarımızın her biri bireysel tedbirleri alacak. Her kesimi kapsayan pek çok ekonomik tedbiri hayata geçirdik geçiriyoruz. En düşük emekli maaşını bin 500 liraya çıkartarak nefes aldırdık.

İstihdamı korumak amacıyla kısa çalışma ödeneğinin şartlarını kolaylaştırdık. Telafi çalışma süresini kısalttık. Üretimin ve ihracatın devamı en önemli önceliğimizdir. Milletimizin her bir ferdi devletinin tüm imkanlarıyla yanında olduğunu biliyor. Bu ülkede kimsenin aç açıkta kalmasına mağduriyetine istikaline izin vermeyeceğiz. Çocuklarımıza nasıl gözümüz gibi bakıyorsak büyüklerimize aynı ihtimamı göstereceğiz.

Tüm bu tedbirleri titizlikle uyguladığımızda en kısa sürede meselenin üstesinden gelebileceğimizi görüyoruz. Türkiye bu salgın dönemine olabilecek en hazırlıklı şekilde yakalandı. Türkiye pek çok konuda kendi kendine yeterli olmanın avantajlarını yaşıyor. Tedbirlerimizi alarak ilave avantaj kazandık. Gıda ve ilaç konusunda hiçbir sıkıntımız yoktur. Test kiti, maske, eldiven gibi ürünleri kendimiz üretebildiğimiz için herhangi bir sorun yaşamıyoruz. Olumsuz dedikodular yapanlar, karaborsa yapanlar var. sakın bunlara aldanmayın, sırtlarındayız.

Dünyanın nüfusuna göre en çok yoğun bakım yatağına sahip ülkeyiz. Gerektiğinde yurt dışından malzeme tedariki yapıyoruz. Test sayılarını süratle artırdık. Testler kesinlikle ücretsizdir. Tedaviye yönelik ilacın ilk kısmı elimize ulaştı. Kullanmaya başladık. Devamı da geliyor. Vatandaşlarımız günlük hayatlarını huzurla sürdürebilmek için tüm kurumlarımız seferberlikle çalışıyor.

Kabine toplantımızı her hafta telekonferansla bundan sonra gerçekleştireceğiz. Her pazartesi bundan böyle gerçekleştireceğiz. Tüm çalışmalarımızı şeffaf bir şekilde yürütüyoruz. Biz de tümbu süreçleri bizzat takip ediyoruz. Bilim Kurulumuzun önerileri doğrultusunda sürekli tedbirler alıyoruz.

Bugüne kadar sağlıktan eğitime ekonomiden ulaşıma tüm alanlarda aldığımız tedbirlerde hep bu amaç vardır. Bugün BilimKurulu’muzun tavsiyeleri doğrultusunda yeni tedbir paketini hayata geçirmeyi kararlaştırdık.

Bu tedbirlerin başta Ankara, İstanbul, İzmir, Kocaeli gibi büyükşehirler başta olmak üzere 30 büyükşehir de titizlikle uygulanması kararlaştırılmıştır.

Ev ve iş yeri dahil her ortamda sosyal mesafeye dikkat ederek, toplu taşıma araçlarını zorunlu olmadıkça kullanmayarak, temizliğimize hassasiyet göstererek tedbirleri etkinliğini arttırmamız şarttır. Milletimizden sabır, fedakarlık ve dirayet bekliyoruz. Şayet bu tedbirlerin daha ileri noktalara ulaşmasını istemiyorsak gönüllü karantina şartlarına harfiyen riayet etmeliyiz. Ne demek gönüllü karantina? Yani evimizden çıkmayacağız.

Dünyada kurallara uyduğumuz da nasıl kısa sürede başarıya ulaşacağımıza uymadığımızda nasıl büyük felaketlerle karşılaşacağımızın örnekleri de mevcuttur. Türkiye olarak bulunduğumuz konumu çok da olumsuz bir neticeye taşımamamız gerekmektedir. Hep ifade ettiğim gibi bu süreci en az hasarla atlattığımızda önümüzde aydınlık bir gelecek bizi bekliyor. Türkiye bu hastalığı yenebilecek güce ve imkana, milletimizde tedbirleri uygulayacak dirayete sahiptir. Rehavete ve paniğe kapılmadan, dikkatle ve sabırla atacağımız her adım bizi bu tehditten biraz daha uzaklaştıracaktır. Kendimizin ve evlatlarımızın geleceği için lütfen evde kalalım. Tedbirleri dikkatle uygulayalım. Ve şunu unutmayalım, yarın elbet bizimdir gün doğmuş gün batmış elbet bizimdir.

BENZER İÇERİK: Özel Araçlarla Şehirler Arası Seyahat Serbest mi?

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.