DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 35°C
Sıcak

15 Maddelik Yeni Destek Paketi Teklifi Hazırlanıyor!

15 Maddelik Yeni Destek Paketi Teklifi Hazırlanıyor!
14.04.2020
A+
A-

Ak partiden İşsizlere yönelik 15 maddelik yeni teklif görüşmeleri başladı. Ahmet Muş,  koronavirüs salgını nedeniyle alınan ekonomik tedbirler kapsamında yeni ekonomik paketin ve alınan yeni tedbirleri içeren kanun teklifini Meclis Başkanlığına sunduklarını bildirdi. Yapılan son açıklamalara göre;

AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş;;

Salgın nedeniyle işini kaybedenlerin desteklenmesi amacıyla 15 maddelik teklif düzenlemesi yaptıklarını açıkladı. Yeni ekonomik tedbirler kapsamında  oluşturulacak 15 maddelik teklifin düzenlemeleri ile ilgili açıklamalar ilerleyen saatlerde açıklanacak. Biran önce yasa teklifinin kanunlaştırılması bekleniyor.

Ücretsiz izne ayrılan ve kısa çalışma ödeneğinden yararlanamayan ve işten çıkarıldığında işsizlik ödeneğine hak kazanamayan işçilerimize nakdi ücret sağlanması konusunda düzenlememiz var. Aylık bin 177 lira olacak. Kısa çalışma ödemelerine ilişkin başvuruların hızlı bir şekilde yapılabilmesi ile alakalı düzenlemelerimiz var. Her türlü iş sözleşmesinin ahlak ve iyi niyet kurallarına aykırılık halleri dışında üç ay süreyle sonlandırılmasının önüne geçiyoruz. Yaşlılar ile engellilere yapılan yardımların üç ay süreyle gelir testinden istisna tutuyoruz” dedi.

Komisyon diğer partilerin muvakafat etmesi halinde 48 saat geçmeden de beklenmeksizin diğer parti gruplarının da görüş birliğiyle görüşmeler yapılabilir.

Yükseköğretim kanundan da görüşmeler yapılacak. Ücretsiz izine ayrılan kredihaberler.com vatandaşlara kısa çalışma ödeneğinden yararlandırılması konusu da 3 aylığına veriliyor bir 3 ay daha uzatılma yetkisi kullanılarak 3+3 olarak uzatılması gündeme geliyor.

15 Maddelik Yeni Ekonomik Tedbir Paketinde Neler Var?

15 maddeden oluşan yeni ekonomik destek paketi işsizlere yönelik oluşturulacak ve işini aşını kaybeden vatandaşlar için umut verici düzenlemeler yapılması gündemde.

Koronavirüs salgını nedeniyle alınan sağlık tedbirleri kapsamında işyerlerinin faaliyetleri geçici olarak durdurulan ve bu salgın döneminde işini kaybeden, kısa çalışma ödeneğinden yararlanamayanların, ücretsiz izne ayrılsalar dahi desteklenmesi için bir düzenleme yapılacağı değerlendiriliyor.

Yeni koronavirüsün salgının ekonomik ve sosyal hayata etkilerinin azaltılması hakkında kanun ile bazı kanunlarda değişiklik yapılmasına dair kanun teklifi 15 maddeden oluşuyor. Bu maddeler ise;

Yeni tip coronovirüs salgını kaynaklı zorlayıcı sebep gerekçesiyle;

 • Korona virüs salgını nedeniyle faaliyetleri durdurulan veya çalışmayan işletmelerin yıllık çevre temizlik, reklam ve ilan vergilerinin faaliyette bulunmadıkları dönemde alınmamasını teklif edilecek.
 • Belediyeler tarafından vatandaşın ve faaliyette bulunmayan işyerlerinin su faturası borçlarının 3 ay süreyle ertelenebilmesine imkan tanınacak ve yetkiler belediye meclisine ve belediyelere bırakılacak .
 • Yine AK Parti tarafından düzenlenen 15 maddelik yeni teklife göre Kısa Çalışma Ödeneği’nden herkes faydalanabilecek.

15 maddeden oluşan kanun teklifinde dikkat çeken bir diğer ayrıntı ise vergi istisnaları ile bazı sorumlulukların ve yükümlülüklerin ertelenmesine yönelik düzenlemeler olduğu belirtildi.

 • Hazine ve belediye taşınmazlarıyla, milli parklar ve orman genel müdürlüğü taşınmazlarına ve izinlerin ait borçlar ile birlikte;
 • KYK kredi borçları, belediyelerin gelir vergisi tevfikatlarına, sosyal sigorta prim ödemelerinin 3 ay süreyle ertelenmesi ve belediyelerin toplu taşıma faaliyetlerinin 3 ay süreyle desteklenmesine imkan tanınıyor.
 • Konutlara ve faaliyetleri durdurulan işyerlerine ilişkin su faturalarının 3 ay süreyle belediyeler tarafından ertelenmesine imkan tanınıyor. Burada yetkiyi belediyelere veriliyor.
 •  Sermaye şirketlerinde 30/9/2020 tarihine kadar 2019 yılı kararının %25 ile dağıtılacak
 •  Tarım kredi satış kooperatiflerinin destekle borçları 2021 yılına ertelenecek
 •  Seyahat Acentelarına Birliğine üye seyahat acentalarının 2020 yılı ödemeleri 2021 yılına erteleniyor.
 •  TOBB, kooperatif ve derneklerin, genel kurul toplantılarının ertelenmesi ve mevcut organlarının yetkilerinin devam etmesine yönelik bir düzenleme bulunuyor.
 • Tarım ürünleri lisanslı depoculuk lisans süreleri 1 yıl daha uzatılıyor.
 • Devlete ait tıp ve diş hekimliği fakültelerine kaynak aktarılması için Maliyeye yetki veriliyor.

Ayrıntılar gelecek..

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.