130 Bin Kişi Yararlanacak 40 Bin Kişi Geri Dönecek

Mahkumlara yönelik ceza infaz düzenlemesi Meclis’ e sunulmasının ardında yapılan yeni İnfaz düzenlemesi ile; 75 yaş üstü mahkumların cezalarını evde çekmeleri, hamile ve hasta mahkumlara yönelik ev hapsi önerilerinin hayata geçirilmesiyle cezaevinden hızla çıkacak mahkum sayısının 130 bini bulacağı tahmin ediliyor. Korona Virüs salgını nedeniyle verilecek Korona izni süresininde uzatıldığı belirtildi. Korona izni sonrasında 130 bin mahkumdan 40 binin geri döneceği hesaplanıyor. İnfaz ceza infaz yasası ne zaman kabul edilecek? Ceza infaz paketinde yapılan yeni Düzenlemeler neler Detaylar Haberimizde.

130 Bin Kişi Yararlanacak 40 Bin Kişi Geri Dönecek
05.04.2020
A+
A-

İnfaz yargı paketinde yapılan son düzenlemeler ile 90 bin kişinin bu düzenlemeden yararlanacağı belirtilmişti. Yapılan son düzenlemede ise kapalı cezaevinden açıkcezaevlerine geçiş kapsamı genişletilerek kolaylaştırıldı.

İnfaz yasası TBMM’de; Meclise sunularak maddeleri üzerinde düzenlemeler yapılan yargı infaz paketi Meclis Adalet Komisyonunda kabul edildi ve pakette önemli değişiklikler yapılarak komisyondan çıkan kararlar kesinleştirildi. 19 saate yakın yapılan komisyon görüşmesinden çıkan kararlar ile birçok düzenlemenin üzerinden geçildi. İlk etapta 90 bin kişinin yararlanacağı açıklanan infaz paketinden kapalıdan açığa geçiş kolaylaştırılarak paketten yararlanacak hükümlü sayısı 130 bine yükseltildi. 130 bin kişinin yararlanacağı infaz paketinde 40 bin kişi geri dönecek.

En geç Salı günü Meclis Genel Kurulu’nda paketin görüşmelerine tekrar başlanılarak önümüzdeki hafta infaz paketinin yasalaştırılması planlanıyor.

Kapalı Cezaevinden Açık Cezaevine Geçiş Düzenlemesi

Kapalı cezaevinden açıkcezaevlerine geçişte hükümlülerin cezalarının yüzde 10′ unu yattıktan sonra iyi hal ve diğer gereken şartlardan yararlanarak geçişlerin kapsamı genişletilerek bu süre kısaltılıyor.

Mevcut uygulamadan toplam cezası 10 yıl olan bir hükümlünün kapalı cezaevinde 1 yıl yattıktan sonra açıkcezaevine alınabilirken yeni düzenleme kredihaberler.com ile bu süre kısaltılarak kapalıcezaevinde 1 ay yattığı takdirde, iyi hali de dikkate alınarak açıkcezaevine çıkarılabilecek. Toplam cezası 10 yılın üstünde olan, 20 yıl cezası bulunan bir hükümlüde kapalıcezaevinde 2 yıl yatması gerekirken yeni durumda 3 ay yatarak iyi hal ve diğer şartları taşımak kaydıyla açıkcezaevine geçebilecek.

31 Aralık’a kadar Korona İzni Verilecek

Ölümcül koronavirüs salgını nedeniyle

  • Açık ceza evlerindeki mahkumlar ile kapalı ceza evlerinde bulunup da açık ceza infaz kurumlarına ayrılmaya hak kazanan mahkumlar,
  • Denetimli serbestlik tedbiri uygulanarak cezasının infazına karar verilen hükümlüler
  • Denetimli serbestlik tedbirinden yararlanan hükümlüler, 31 Mayıs 2020’ye kadar izinli sayılacak.

Kapalıcezaevlerinden açıkcezaevlerine geçişlerin kolaylaştırılması düzenlemesi ile tüm infaz kurumlarındaki kişi sayısı azaltılarak rahatlatılacak. Bu düzenleme açık cezaevlerinde üretime dönük işlerin, bakılması gereken tavuk, keçi gibi hayvanların bulunması ve zeytinlikler, bağların olması sebebiyle böyle bir düzenlemeye gidildiği belirtildi.

Görüşmelerden çıkan yargı paketi teklifinde açık cezaevindeki mahkumlara verilen korona izninde de değişiklie gidildi. Korona virüs salgının ne kadar devam edileceği tahmin edilemediğinden dolayı Adalet Bakanlığı’nın her defasında 2 ay olmak üzere izin süresini iki kez uzatma yetkisi üçe çıkarıldı. Korona izin süresi 8 aya kadar uzatılabilecek.

40 Bin Mahkum İzin Sonrası geri dönecek

İlk etapta 90 bin kişinin yararlanacağı öğrenilen infaz paketinden bu geçişlerin kolaylaştırılması sebebiyle 130 bine yakın kişinin yararlanacağı açıklanmıştı.

İnfaz paketinde görüşülen ve kalıcı hale getirilmesi planlanan koşullu salıvermeden de 50 binin üzerinde mahkum yararlanacak ve bu sayı açık cezaevindekiler ile birlikte 75 bine yakın mahkumun yararlanacağı belirtildi.

Açıkcezaevlerindeki hükümlülere verilecek olan 2 aylık korona izni sonrasında açığa çıktıktan sonra infaz süresi dolanlar veya denetimli serbestlik hakkı kazananlar da dikkat alındığında bu yıl sonuna kadar yani Aralık 2020’de 40 bin civarında mahkumun açık cezaevine geri döneceği belirtildi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.