DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 36°C
Sıcak

1 Temmuz itibarıyla Normalleşme Başladı

Son dakika! Türkiye bunu bekliyordu. 1 Temmuz’da normalleşme başladı. İçişleri Bakanlığı, sokağa çıkma ve şehirlerarası seyahat kısıtlamalarının sona ereceği 1 Temmuz’da başlayacak kademeli normalleşmenin üçüncü etabına ilişkin genelge yayımladı. Buna göre; faaliyetlerine ara veren tüm iş yerleri ile sinemalar 1 Temmuz’dan itibaren tekrar açılacak. Yeme-içme yerlerinin açık/kapalı alanlarında aynı anda bulunabilecek kişi sayısı 1 Temmuz’dan itibaren kısıtlanmayacak. İşte yeni dönemdeki tüm detaylar…

1 Temmuz itibarıyla Normalleşme Başladı
01.07.2021
A+
A-

Türkiye’de 1 Temmuz itibarıyla kademeli normalleşme sürecinin üçüncü etabı başladı. Bu süreçle birlikte pek çok alandaki salgın sınırlamaları sona eriyor. “İyi bir başlangıç olacak, şimdi çalışma zamanı” diyen esnaf, Kurban Bayramı’nın yaklaşmasıyla da çarşı pazarda ve hizmet sektöründe hareketlilik yaşanmasını bekliyor.

Türkiye, Kovid-19 salgınında kademeli normalleşme sürecinin üçüncü etabını 1 Temmuz’da bugün başladı. 1 Temmuz itibarıyla sokağa çıkma kısıtlamaları kaldırılırken, toplu taşımada sınırlamalar sona erdi.

Müzik sınırlaması gece 24.00’e çekilirken, kına, düğün gibi etkinlikler için kişi sınırlaması ve ikram yasağı kalkıyor. Öte yandan yeme-içme sektörü ise ruhsat saatlerine göre hizmet vermeye devam edecek. “Şimdi çalışma zamanı” diyen sektör temsilcileri, Kurban Bayramı ile de bir hareketlilik yaşanacağını öngörüyor.

RESMİ GAZETEDE YAYIMLANDI

1 Temmuz 2021 tarihi itibarıyla kamu kurum ve kuruluşları normal düzen ve mesai saatlerinde çalışmalarını sürdürecek. 60 yaş ve üzeri ile gebe kamu çalışanları, izinli sayılmaya devam edilecek. Gebeliğinin 24’üncü haftasından 32’nci haftasına kadarki süre içerisinde olan çalışanlar, normalleşme döneminde de idari izinli sayılmaya devam edilecek.

Covid-19 Kapsamında Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Normalleşme ve Alınacak Tedbirler konulu Cumhurbaşkanlığı Genelgesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzası ile Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna göre; 1 Temmuz 2021 tarihi itibarıyla kamu kurum ve kuruluşları normal düzen ve mesai saatlerinde çalışmalarını sürdürecek.

GEBELER DE İZİNLİ

Sağlık Bakanlığı ile Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanlığı hariç kamu kurum ve kuruluşlarında çalışanlardan; yönetici pozisyonundakiler hariç olmak üzere, 60 yaş ve üzeri çalışanlar ile gebeliğinin 24’üncü haftasından 32’nci haftasına kadarki süre içerisinde olan çalışanlar idari izinli sayılmaya devam edilecek.

KAMU kurum ve kuruluşlarında 1 Temmuz’dan itibaren normal mesai saatlerine dönülürken, 60 yaş ve üzeri çalışanlar ile gebeliğinin 24’üncü haftasından 32’nci haftasına kadarki süre içerisinde olan çalışanlar, normalleşme döneminde de idari izinli sayılmaya devam edilecek.

HAREKETLİLİK BAŞLAYACAK

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, yeni dönemin iyi bir başlangıç olacağını dile getirdi. Salgın sürecinin pek çok uygulama getirdiğini belirten Palandöken, “Hijyen kurallarına devam… Şimdi çalışma zamanının başlangıcı.

Müşterilerimize var gücümüzle hizmete devam edeceğiz. Destekler de bitti, artık herkesin kendi ayaklarının üzerinde durabileceği bir dönem başlıyor. Kurban Bayramı da yaklaşıyor. Bu da bir hareketlilik getirecek.

Vatandaş tüketimi, alışverişi hızlandıracak. Kısa çalışma ödeneğinin (KÇÖ) biraz daha uzun süreli olmasını istiyorduk. Esnaf yeni ürünler, malzemeler alacak. Bu sıkıntılarımızın giderilmesiyle ilgili devletin yanımızda olmasını bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

En büyük ciroyu akşam yemeği ve hafta sonu yapan yeme-içme sektörü, eski cirolarına dönmeyi bekliyor. “Sabırla, mutlu olmak için beklediğimiz bir dönemdi” diyen Türkiye Lokantacılar ve Pastacılar Federasyonu Genel Başkanı Aykut Yenice, “1.5 yıldır ciddi anlamda bir sıkıntı yaşayan sektörlerden biriyiz.

Kapalı olan gece kulüpleri, gece çorbacıları, barlar vardı. Bu işletmelerin ruhsat saatlerine göre açılması, ekonomik anlamda zor durumda olan esnafımız için artı olacak. Tekrar kapanma endişesi var, aynı filmi geçen yıl görmüştük.
Müzik yasağının da önümüzdeki süreçte gevşetilmesini bekliyoruz. Sahil kesimlerinde ciroların tavan yapacağını düşünüyoruz. En azından yaz sonuna kadar KÇÖ’nün devam etmesini isterdik. Girdi maliyetlerimiz arttı, fiyat istikrarımızı korumaya çalışıyoruz” diye konuştu.

DÜĞÜNCÜLER SALONA

İstanbul Toplantı ve Düğün Salonu İşletmecileri Esnaf Odası (İSTDO) Başkanı Adem Sönmez, gerekli hijyen kuralları çerçevesinde faaliyetlerine devam edeceklerini açıkladı. Sönmez, “Kişi sınırlaması kaldırıldı, ikramlar da olacak. Bir süre daha sosyal mesafenin korunamayacak olduğu halaydan, horondan uzak durmayı tavsiye ediyoruz.

Düğün, kına mekânı tutacak olan çiftlere faaliyet konusu dışındaki yerleri tercih etmemelerini tavsiye ediyoruz. Sıkışıklık döneminde gidecek oldukları yerlerin faaliyet konusuna dikkat etsinler, bu gibi faaliyetler için mağdur olmamak adına düğün ve kına salonlarını tercih etmeliler” diye konuştu.

İstanbul Kıraathaneci, Kahveci ve İçkisiz Gazinocular Esnaf Odası Başkanı Serdar Erşahin ise, “Salgının başlangıcından bu yana neredeyse 16 ay oldu. Bizim talebimiz de kâğıt, taş gibi oyun yasaklarının kalkması yönündeydi. Bundan sonraki süreçte yaralarımızı sarmaya çalışacağız. Belki sektör için 1-2 yıl geri ödemesiz faizsiz bir kredi imkânı sunulabilir.

Türkiye’de 130 bin civarında kıraathane var” dedi.

İstanbul Kadın Kuaförleri-Manikürcüleri Esnaf ve Sanatkar Odası (İKKMO) Başkanı Ali Haydar Alkoç, ertelenen düğünler nedeniyle şu sıralar kuaförlerin yoğun çalıştığını söyledi. “Morallerimiz düzelmeye başladı” diyen Alkoç, “Ertelenen davetlerin yapılmasıyla tatmin edici bir işimiz oldu. Yaz tatiline girmemize rağmen yoğunluk sürüyor” dedi.

İstanbul Erkek Berberleri Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Şükrü Akyüz ise pazar tatilleri olmasını ve çalışma saatlerinin düzenlenmesini istediklerini kaydetti. Akyüz, “Yasakların kalkması, birçok şeyin normale dönecek olması sevindirici.

Esnafımızın neredeyse yüzde 95’i pazar günleri açık olmak istemiyor. Fakat komşu dükkanları açık olduğundan ve akşam erken saatte dükkanlarını kapatmadıkları için hepsi birlikte çalışıyor. Tek taraflı pazar tatili uygulanabilir olmuyor. Bununla ilgili bir yasa bekliyoruz” diye konuştu.

Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) Yönetim Kurulu Koordinatörü Kasım Zoto, yarın başlayacak olan normalleşme döneminin turizm sektörü açısından olumlu olacağını aktardı.

AVANTAJ VAR

Zoto, “Hem iş turizmi anlamında hem de şu anda yurtdışında çalışanlar yavaş yavaş Türkiye’ye dönüyor. Sadece memleketlerine gitmiyor, bir yerlerde tatil de yapıyorlar. Bu da bir avantaj sağlayacaktır. En önemlisi de nişan, düğün, kına gibi etkinlikler yapılacak bunu da sektör olarak olumlu bir başlangıç görüyoruz” diye konuştu.

FAHİŞ FİYATA DİKKAT

Kapalı kalınan dönemde pek çok sektörde ciro kaybı ve maliyet artışı yaşandı. Normalleşmeyle birlikte piyasada hareketlilik başlarken, yeni zam sinyalleri de geliyor. Kapanma dönemi sonrası tüketiciler yüksek fiyatlarla karşılaşıyor. Tüketici dernekleri, vatandaşları fahiş fiyat uygulandığını düşündüğü takdirde konuyla ilgili belirlenen kurumlara şikâyette bulunmalarını öneriyor.

‘NORMAL GİDERSE SAAT YASAĞI KALKABİLİR’

Jolly Joker Genel Müdürü Can Aydoğdu, 16 aydır kapalı olduklarını belirterek, “Müzikte 24.00 sınırlamasıyla birlikte işletmeler zorlanacak. Gece 24.00’te müzik duracak fakat işletme faaliyetine devam edecek. Ağustos ayına kadar bu anlamda kısıtlamaların kalkacağını düşünüyoruz. Bakanlık tarafıyla da görüştüğümüzde; 1-2 ay içinde her şey normal giderse saat yasağının da kalkması bekleniyor. Kültür-sanat sektör büyüklüğü 2 milyar dolar seviyesinde” ifadelerini kullandı.

BEYAZ PERDE AÇILIYOR

Sinema Salonu Yatırımcıları Derneği (SİSAY) Genel Sekreteri Fevzi Genç, “Hazırlıklarımız tamam, sinemalar cuma günü açılır biz de 2 Temmuz’da faaliyetteyiz. Türkiye’deki sinema salonlarının yüzde 80’ini perdelerini açıyor.
Yeni filmler olacak. ABD’nin yüksek sezonu yazdır, seyircimiz de yeni filmleri merakla bekliyor. Yerli filmler için ise ekim-kasım aylarını bekleyeceğiz. Sektör olarak eğlence vergisinin tamamen kaldırılmasını ya da bir sezon daha sıfır olarak tutulmasını talep ediyoruz” dedi.

CİROLAR SALGIN ÖNCESİNİ AŞABİLİR

Tüm Restoranlar ve Turizmciler Derneği (TÜRES) Genel Başkanı Ramazan Bingöl, “Sektör adına sevinçliyiz. Bundan sonrası bize ve müşterilere bağlı, kurallara uyacağız. Sektör en fazla ciroyu akşam yemekleri ve pazar günleri yapıyordu.
Böyle giderse sektörün cirosu salgın öncesi dönemi de geçebilir, işlerimiz iyi gidiyor. Süt, şarküteri, ambalaja gelen zammı sektör menülere kısmen yansıtıyor. Fakat şu an KDV de yüzde 1 seviyesinde olduğu için durum biraz ortada” dedi.

YÜZDE 30 ARTIŞ

Türkiye Otobüsçüler Federasyonu (TOFED) Genel Başkanı Birol Özcan, sefer sayılarının artmaya başladığını söyleyerek, “Günlük 1200 sefer yapıyoruz. Bayramda 1500-2000 sefer yapmayı öngörüyoruz” dedi. Biletall.com CEO’su Yaşar Çelik, “Hareketliliğin yüzde 30 artmasını bekliyoruz. Rezervasyonlar başladı. Bilet arama trafiği mayıs ayına göre haziranda dört kat arttı” diye konuştu.

1 TEMMUZ’DA NORMALLEŞME ADIMLARI

SOKAĞA ÇIKMA VE ŞEHİRLERARASI SEYAHAT KISITLAMALARI

01.06.2021 tarih ve 8878 sayılı Genelgemizde belirtilen esaslar çerçevesinde hali hazırda uygulanmakta olan sokağa çıkma kısıtlamaları (hafta içi ve hafta sonu dahil) 1 Temmuz 2021 Perşembe günü saat 05.00’e kadar sürdürülecektir.

1 Temmuz 2021 Perşembe günü saat 05.00’ten itibaren ise hafta içi hafta sonu ayrımı olmaksızın sokağa çıkma ile buna bağlı olarak uygulanan şehirlerarası seyahat kısıtlamaları sona erecek ve belirtilen tarihten itibaren sokağa çıkma ve şehirlerarası seyahat kısıtlaması uygulanmayacaktır.

İŞYERLERİNİN FAALİYETLERİ

Tüm işkolları ve faaliyet alanlarında, salgınla mücadelenin temel prensipleri olan temizlik, maske ve mesafe kurallarının yanı sıra Sağlık Bakanlığı Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberinde kendi işkolu/faaliyet alanı için belirlenmiş tüm tedbir ve esaslara uyulması kaydıyla;

2.1­ Halihazırda faaliyetlerine ara verilmiş durumda olan tüm işyerleri, 1 Temmuz 2021 Perşembe gününden itibaren tekrar faaliyet gösterebileceklerdir.

SİNEMA SALONLARI AÇILIYOR

2.2­ Sektörün talebi doğrultusunda faaliyetlerine ara verilen sinema salonları, 1 Temmuz 2021 Perşembe gününden itibaren faaliyet göstereceklerdir.

MASADAKİ KİŞİ SAYISI KISITLAMASI KALKTI

2.3­ Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberinde belirtilen masa ve/veya sandalyeler arasındaki mesafe kurallarına uyulmak kaydıyla, 1 Temmuz 2021 Perşembe gününden itibaren yeme-­içme yerlerinin açık veya kapalı alanlarında aynı masada aynı anda bulunabilecek kişi sayısına dair kısıtlamalar uygulanmayacaktır.

KAHVE VE KIRATHANELER NORMALE DÖNÜYOR

2.4­ Kahvehane, kıraathane gibi kağıt, taş vb . oyunların oynandığı işyerlerinde söz konusu oyunların oynanmasına/oynatılmasına dair mevcut kısıtlamalar 1 Temmuz 2021 Perşembe gününden itibaren sona erdirilecek ve oyun oynanmasına/oynatılmasına müsaade edilecektir.

2.5­ Sokağa çıkma kısıtlamalarının sona ereceği 1 Temmuz 2021 Perşembe gününden itibaren tüm işyerleri; ruhsatlarındaki faaliyet konusuna göre ilgili idare tarafından belirlenmiş olan açılış-­kapanış saatleri çerçevesinde faaliyet gösterebilecektir.

MÜZİK YAYINLARI 24.00’A KADAR

2.6­ Hali hazırda konaklama tesislerinde saat 22.00’de, diğer yerlerde ise saat 21.00’de sona eren müzik yayınları (canlı icra edilenler de dahil), bu konuda yeni bir karar alınıncaya kadar 1 Temmuz 2021 tarihinden itibaren saat 24.00’e kadar yapılabilecektir.

2.7­ Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberinde belirlenen kural ve esaslara uymak kaydıyla park, bahçe, kamp alanı, piknik/mesire alanı gibi yerlere dair ilgili Genelgelerimizle getirilen ilave kısıtlamalar 1 Temmuz 2021 Perşembe gününden itibaren kaldırılacaktır.

NARGİLE YASAĞI DEVAM EDİYOR

2.8­ Salgının yayılımı açısından çok ciddi risk oluşturması nedeniyle faaliyet konusu nargile salonu/kafesi olan işyerlerinin faaliyetlerine yeni bir karar alınıncaya kadar ara verilmeye devam edilecek ve konaklama tesisleri de dahil olmak üzere hiçbir işyerinde nargile servisi yapılmayacaktır.

TOPLANTI/ETKİNLİKLİKLER İLE NİKAHLAR/DÜĞÜNLER

Sağlık Bakanlığı Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberinde her bir etkinlik/faaliyet ile ilgili olarak belirlenmiş kural ve esaslar ile temizlik, maske ve mesafe kurallarına uyulmak kaydıyla;

3.1­ STK’lar, sendikalar, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları, kooperatif ve birliklerin genel kurul dahil geniş katılımlı tüm etkinlikleri ile her türlü toplantı, gösteri veya yürüyüşleri için halen geçerli olan kişi başına asgari açık alanlarda 4 metrekare, kapalı alanlarda 6 metrekare yer ayrılarak yapılmasına dair uygulama aynı şekilde sürdürülecektir.

NİKAH VE DÜĞÜNLERDE İKRAMA İZİN ÇIKTI

3.2­ Nikah ve Düğün merasimlerinde; Yiyecek/içecek ikramı yapılabilecektir. ­Canlı müzik icrası da dahil olmak üzere müzik yayını saat 24.00’e kadar yapılabilecektir.

HALAY VE DANS YAPILABİLECEK

­ Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberinde yer alan “düğün sırasında sosyal mesafenin korunamayacağı oyun, dans, halay ya da gösteri yapılmamalıdır” hükmü doğrultusunda, Sağlık Bakanlığınca bu konuda yeni bir tavsiye kararı alınıncaya kadar düğün ve nikahlarda ancak fiziki mesafe kuralına aykırılık teşkil etmeyecek şekildeki oyun, dans, halay ya da gösteriler yapılabilecektir.

­ Nikah/düğün merasimlerinde (kapalı yerler için halen uygulanmakta olan kişi başına asgari 6 metrekare yer bulunması şartı dışında) katılımcı sınırlamasına gidilmeyecektir.

­ Köy düğünlerine 1 Temmuz 2021 Perşembe gününden itibaren izin verilecek olup, belirtilen tarihten itibaren sokak düğünlerine (il, ilçe ve beldelerde) izin verilip verilmeyeceği İl/İlçe Hıfzıssıhha Kurullarında kararlaştırılacaktır.

­ Sünnet, nişan ve kına gibi etkinliklere ise daha önceden duyurulduğu üzere 1 Temmuz 2021 tarihinden sonra izin verilecektir.

KONSERLER VE FESTİVALLERE İZİN VERİLECEK

3.3­ Konser, festival, gençlik kampı gibi etkinliklere kişi başına asgari açık alanlarda 4 metrekare, kapalı alanlarda 6 metrekare yer bırakılmak ve Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberinde belirtilen kural ve esaslar ile temizlik, maske ve mesafe prensiplerine uyulmak kaydıyla izin verilecektir.

TOPLU ULAŞIM TEDBİRLERİ

Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberinde toplu taşıma ile ilgili olarak belirlenmiş kural ve esaslar ile temizlik, maske ve mesafe kurallarına uyulmak kaydıyla;

4.1­ 1 Temmuz 2021 Perşembe gününden itibaren şehir içi ve/veya şehirlerarası tüm toplu taşıma araçlarındaki yolcu/koltuk kapasite sınırlandırmalarına son verilecektir.

4.2­ 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımız ile 18 yaş altı gençler/çocuklarımızın şehir içi toplu taşıma araçlarını kullanmalarına dair kısıtlamalar 1 Temmuz 2021 Perşembe gününden itibaren kaldırılacaktır.

KONAKLAMA TESİSLERİNE DAİR TEDBİRLER

5.1­ Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberinde getirilen tüm kural ve esaslar ile temizlik, maske ve mesafe kurallarına uyulmak kaydıyla; konaklama tesislerine yönelik ilgili Genelgelerimizle getirilen kısıtlama ve tedbirlerin uygulanmasına son verilecektir.

5.2­ Konaklama tesislerinin açık veya kapalı alanlarında düzenlenecek olan eğlence ve etkinliklerde, fiziki mesafe kuralının yanı sıra faaliyet konusuna göre Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberinde yer alan diğer usul ve esaslara uyulması sağlanacaktır.

5.3­ İşletmecileri tarafından konaklama tesisleri içerisindeki alanlarda (restoran, kulüp vb.) yoğunlaşmanın önüne geçilebilmesi ve fiziki mesafe kurallarının uygulanabilmesi için her türlü tedbir alınacaktır.

KAMU KURUM VE KURULUŞLARINDA MESAİ

6.1­ Temel usul ve esasları Cumhurbaşkanlığı Genelgesinde belirlenecek şekilde; kamu kurum ve kuruluşlarında halihazırda uygulanmakta olan 10.00-­16.00 mesai uygulaması sona erdirilerek 1 Temmuz 2021 Perşembe gününden itibaren normal mesai düzenine geri dönülecektir. Kamu kurum ve kuruluşları için günlük çalışmanın başlama ve bitiş saatleri ile öğle dinlenme süresi bölgelerin ve hizmetin özelliklerine göre valilerce tespit edilecektir.

SINIR KAPILARINDA UYGULANACAK TEDBİRLER

7.1­ Ülkemize girişte sınır kapılarında uygulanacak tedbirlere ilişkin 31.05.2021 tarih ve 8832 sayılı Genelgemizle getirilen düzenlemelerde aşağıdaki değişiklikler hayata geçirilecektir;

Bangladeş, Brezilya, Güney Afrika, Hindistan, Nepal ve Sri Lanka’dan ülkemize gelen kişiler ile son 14 günde bu ülkelerde bulunduğu anlaşılan kişilere yönelik zorunlu karantina uygulamasına son verilecek ve bu kapsamdaki kişilerin ülkemize girişten azami 72 saat önce yapılmış negatif sonuçlu PCR test raporu ibrazı yeterli görülecektir.

Afganistan ve Pakistan’dan ülkemize gelen kişiler ile son 14 günde bu ülkelerde bulunduğu anlaşılan kişilere yönelik zorunlu karantina uygulamasının süresi 10 güne düşürülecek ve karantinanın 7 nci gününde uygulanan PCR testinin negatif çıkması halinde zorunlu karantina uygulaması sonlandırılacaktır. PCR testinin pozitif çıkması halinde ise Sağlık Bakanlığı COVİD­19 rehberi doğrultusunda hareket edilecektir.

­ Bu şekilde ülkemize gelen ve zorunlu karantinaya tabi olan kişiler Valiliklerce belirlenen yurtlarda karantinaya alınabileceği gibi karantina oteli olarak hizmet veren konaklama tesislerinde de karantinaya tabi tutulabilecektir. Karantina otelleri, konaklama ücretleri, bu kişilerin sınır kapılarından transferleri vb. hususlara ilişkin usul ve esaslar Valiliklerce belirlenecek ve ilan edilecektir.

7.2­ Sınır kapılarımızdan girişte azami 72 saat önce yapılmış negatif sonuçlu PCR test raporu ibraz edemeyen vatandaşlarımıza sınır kapılarında PCR veya hızlı antijen testi uyguladıktan sonra ikametlerine gitmelerine izin verilecek ve test sonucu pozitif çıkanların ikametlerinde izolasyona alınmaları sağlanacaktır.

GENEL ESASLAR

8.1­ Valilik ve Kaymakamlıklarca, Sağlık Bakanlığı Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberinde her bir işkolu/faaliyet alanına ilişkin ayrı ayrı belirlenmiş olan tedbir, usul ve esasların ilgili işyeri yetkilileri ve çalışanlarına hatırlatılmasına dair bilgilendirme faaliyetlerine ağırlık verilecektir.

8.2­ Gerek Bakanlığımızın ilgili Genelgeleri gerekse Sağlık Bakanlığı Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberinde belirlenen tedbir, usul ve esaslar çerçevesinde, önümüzdeki dönemde Vali ve Kaymakamlarımızın koordinesinde kolluk kuvvetlerinin azami düzeyde kapasite ile katılım gösterdiği (diğer kurum ve kuruluşların personeli/görevlileri ile takviye edilmiş şekilde) yoğunlaştırılmış denetimler gerçekleştirilecektir.

8.3­ Yürütülecek her türlü denetim faaliyetinde işyeri sahipleri/çalışanları ile vatandaşlarımızı kurallara uymaya/sorumlu davranmaya nezaketle davet eden rehberlik edici bir yaklaşım sergilenecek olup, kurallara aykırılıklarda ısrar, tekerrür, kuralların esaslı ihlali gibi suiistimal edici tutum ve davranışlarla karşılaşılması halinde ise gerekli idari/adli işlem tesisinden imtina edilmeyecektir.

Yukarıda belirtilen esaslar doğrultusunda Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27 nci ve 72 nci maddeleri uyarınca İl/İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurulları kararlarının ivedilikle alınması, uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesi ve mağduriyete neden olunmaması hususunda; Bilgi ve gereğini önemle arz ve rica ederim.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.