DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 36°C
Sıcak

1.000 TL. Maddi Yardım Kimlere Ödenecek? Koronavirüs Desteği

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından ihtiyaç sahibi ailelere 3 faz şeklinde verilecek olan 1000 TL sosyal yardım kimleri kapsıyor ve kimlere verilecek? Başvurular Nereye Yapılacak. 3. faz sosyal yardım başvuruların edevletten yapılacağının açıklamasının ardından Ülke genelinde dağıtılacak olan Sosyal yardım paralarının sorgulama ve başvuru şartları merak ediliyor. Detaylar haberimizde..

1.000 TL. Maddi Yardım Kimlere Ödenecek? Koronavirüs Desteği
21.04.2020
A+
A-

Koronavirüs salgınının ekonomiye olan olumsuz etkilerini en aza indirmek amacıyla destekler Ülkemizde ihtiyaç sahiplerine 1.000 TL nakit sosyal yardımları verilmeye başlandı. Dar gelirli ailelere yapılacak lan sosyal yardım detayları da  Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından paylaşıldı. Koronavirüs salgını önlemleri kapsamında ihtiyaç sahibi ailelerin etkilenmemesi için hazırlanan sosyal yardım kapsamında belirli şartları karşılayan vatandaşlar, bu destekten yararlanabilecek. Yardımlar 3 faz şeklinde gerçekleştirilecek.

1000 TL. Sosyal Yardım Desteği Nasıl Alınır?

Corona virüsü sebebiyle ihtiyaç sahibi ailelere Devletimiz tarafından 1000 TL sosyal yardım parası verilecektir aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından ihtiyacı olduğu düşünülen 2 milyon 111 bin haneye 1000 TL yardım parası destek ödemeleri 1 Nisan 2020 itibariyle başladı ihtiyaç sahibi olan kişiler 1000 TL yardım parası için başvuru yapmak istiyor.  2 faz ödemeleri de 2 milyon 300 bin haneye 19 Nisan 2020 tarihinde başlatılarak ödemeleri tamamlandı. Toplamda 4.4 milyon ihtiyaç sahibi aileye ulaşılarak ödemeler gerçekleştirildi. 2. faz ödemelerin yapılmasının ardından gözler 3. faz ödemelerine çevrildi.

3. faz ödemeleri ise hiç bir kurumdan sosyal yardım alamayan geliri olmayan vatandaşlara yapılacağı açıklandı..

Peki 1000 TL yardım parası kimlere verilecek sosyal yardım başvuru formu var mı?

1000 TL SOSYAL YARDIM ŞARTLARI

1000 TL Ödeme Tarihlerine buradan da bakabilirsiniz.

1000 liralık sosyal yardıma başvurular otomatik olarak Bakanlık tarafından yapıldığı için sosyal yardım ödemeleri de Bakanlığın belirlediği takvime göre, 1 Nisan’dan itibaren PTT üzerinden gerçekleşecek. Bakanlık tarafından belirlenen listeye göre sosyal yardımdan, halihazırda 2022 sayılı kanun kapsamında sosyal yardım alan bazı vatandaşlar yararlanmış olacak.

Peki nedir bu 2022 sayılı kanun kapsamında sosyal yardım alanlar bi göz atalım:

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakıflarının 3294 sayılı sosyal yardımlaşma ve dayanışmayı teşvik kanunu mucibince ve 2022 sayılı 65 yaşını doldurmuş kredihaberler.com muhtaç olan güçsüz ve tek başına yaşayıp kimsesiz olan Türk vatandaşlarına aylık bağlanması hakkındaki kanunu kapsamı içerisinde şu an devam eden düzenli bir şekilde sosyal yardım alanlara yapılacak. Haneler hiçbir başvuru yapmadan ekonomik istikrar kalkanı paket destek programı içeriğinde yer alan 1000 TL’lik ödemeyi alabilecekler

Halihazırda düzenli merkezi sosyal yardım alanlar sosyal yardımlarda yararlanacak. Bu aylıkları alanlar ise;

 • Yaşlı Aylığı,
 • Engelli Aylığı,
 • Engelli Yakını Aylığı,
 • Silikozis Aylığı,
 • Eşi Vefat Etmiş Kadınlara Yönelik Düzenli Nakit Yardım,
 • Muhtaç Asker Ailelerine Yönelik Düzenli Nakit Yardım,
 • Öksüz Yetim Yardımı,
 • Muhtaç Asker Çocuğu Yardımı,
 • Şartlı Eğitim Yardımı, Şartlı Sağlık Yardımı,
 • Çoklu Doğum Yardımı,
 • Psiko-Sosyal ve Mali Kayıp Yaşayan Tüberküloz ve SSPE Hastalarına Yönelik Düzenli Nakdi Yardım Programı alan hanelere verilecektir.

1000 TL sosyal yardım parası sosyal yardımlardan faydalanan ve faydalanmakta olan 2 milyon 111 bin haneye verilecek içinde bulunduğumuz sıkıntılı dönem itibarıyla maddi kayıp yaşayan ailelere 1000 TL sosyal yardım parası verilmekte olup Bu vatandaşlar sosyal yardım bilgileri sorgulama sayfasına araştırmaktadır gelin size detayları anlatalım.

1000 TL’lik Sosyal Yardım Ödemeleri İçin Başvuru Yapılacak mı?

Önemle belirtmek gerekirse; Bu halihazırdaki yardımları alan kişilere herhangi bir başvuruya gerek olmadan Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi Destek Programı kapsamında 1.000 TL ödeme yapılacaktır. Doğrudan sekiz milyon kişiyi ilgilendiren sosyal yardımı almak için herhangi bir başvuru gerekmediğini belirtildi. Bakanlık tarafından ihtiyaç sahipleri belirlenerek elindeki listeye göre ihtiyaç sahiplerinin doğum yılının son rakamına göre belirlenen takvimlerde ödemeler yapılacaktır. 2 faz halinde yapılan ödemeler  bu şekilde Bakanlık listesine göre yapıldı ancak 3 .faz ödemeler için başvurular e-devletten alınacağı açıklandı.

3. faz sosyal yardımlar için başvurular e-devlet üzerinden alınacak.

E-devlet Pandemi sosyal destek ön başvuru ekranından başvurular alınacaktır.

1000 TL Sosyal Yardım Ödenmeye Başlandı

1000 TL sosyal yardım ödemeleri 3 faz şeklinden gerçekleştirilecek.

1 . faz Bin liralık Sosyal yardım paralarının ödeme takvimi ise şöyle;

Doğum yılının son rakamına göre yatırılacak olan sosyal yardım paralarının ödeme günleri belli oldu.

 • 0 ve 5 olanlar 1 Nisan 2020
 • 1 ve 6 olanlar 2 Nisan 2020
 • 2 ve 7 olanlar 3 Nisan 2020
 • 3 ve 8 olanlar 4 Nisan 2020
 • 4 ve 9 olanlar 5 Nisan 2020 olacak şekilde belirlendi.

2 . faz sosyal yardım ödemelerine ise 19 Nisan 2020 tarihinde başlatılarak ödemeler tamamlandı.

3 . faz sosyal yardımların başvuru tarihleri açıklandı. Ödemeler kısa sürede yapılması için çalışmalar hızlandırıldı.

3. Faz Ödemelerin Başvuru Tarihleri Belli Oldu GÜNCEL

3. faz sosyal yardım ödemelerinin başvuru tarihleri açıklandı. Hiçbir geliri olmayanlara hane bazlı olarak yapılacak 3. faz sosyal yardım ödemelerinin başvuru tarihleri ise

3. faz sosyal yardım ödemelerinden hiçbir yerde geliri olmayan daha önceden 1. ve 2. faz sosyal yardımlardan yararlanmamış olan kişilere verilerek desteklerin ülke genelinde her kesime ulaştırılması hedefleniyor. Ödemelere emekli olmayan, memur olmayan, çalışmayan, geliri olmayan, işsiz kalan  SGK dan maaş almayan herkes başvurabilecek…

PTT Kapatıldı Ödemeler Evlere Teslim Edilecek

Sosyal Yardımların Ptt görevlileri ve bekçilerle kolluk kuvvetleri tarafından 5 gün içinde  ikametgah adreslerine yapılacağı açıklandı. PTT yığılmalar nedeniyle vatandaşların sağlık güvenliklerinin sağlanması amacıyla yoğunluk yaşanan şubelerini ikinci bir açıklamaya kadar kapattıklarını açıkladı.

1000 TL para yardımı ödemeleri hakkında duyuru

Sosyal Yardım Parası Sorgulama Ekranı

İhtiyaç sahibi ailelere yapılacak olan sosyal yardım paraları da e-devlet kapısından Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı  Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama ekranından kolaylıkla sorgulanabilecek. Adına sosyal yardım parası çıkmış olanlar PTT aracılığıyla ihtiyaç sahiplerine ödenecek olan yardım paralarını PTT kartı olanlar komisyonsuz olarak çekebilecek.

YORUMLAR
 1. Yusuf dedi ki:

  Corona virüsü 19 vakasından madur kaldık baldızımdan corona virüsü çıkmıştır bizlerde madur olduk BEN günlükcü çalışan birisiyim 14 garanti altına alındım şuanda çalışamıyorum ssk yok günlükcü olarak çalışıyorum ama madur kaldım kiram ve faturalarım duruyor nakit ihtiyacım var NAKİT SIKINTIM VAR KİRAM DURUYOR

 2. nimet karaca dedi ki:

  lütfen yardım edin iki çocuğum va çalışamıyorum annem çalışıyordu oda ayrıldı yaşlı bakımından cocuklarim ac lütfen ardım edin