Sosyal Konut Toki Taksitleri Ev Tesliminde mi Başlayacak? Ne Zaman Ödenecek?

Sosyal Konut Toki Taksitleri Ev Tesliminde mi Başlayacak? Ne Zaman Ödenecek?
Yayınlama: 19.09.2022
Düzenleme: 19.09.2022

Başvurusu 3,5 milyonu geçen konutlarla ilgili detaylar gelmeye devam ediyor. Taksitli ödeme seçeneğiyle de dikkat çeken proje, taksitlerin nasıl ödeneceği konusunda da gündeme geldi.

Konut tipi (2+1 ve 3+1) ayrımı olmadan, proje bazında başvuru yapılacaktır. 2+1 608 bin lira tutarında aylık 2.280 TL taksitli Vadesi 240 ay olan ve 3+1 konutta 850 bin limitli, aylık 3 bin 187 TL ve 240 ay vadeli satışa sunulacak olan konutların, tiplerine göre yapılacak taksit ödemeleri sözleşme sonrasında başlayacak.

(İhale sonrası yapılacak olan “Konut Tespit Kurası” ile hak sahiplerinin konut tipleri belirlenecektir.)

Sosyal Konut Toki Taksitleri Ev Tesliminde ödenmeyecek, taksit ödemeleri sözleşme sonrasında başlayacak.

TOKİ Taksitleri Ne Zaman Başlayacak?

Taksit ödemelerine sözleşme tarihini takip eden aydan itibaren başlanacaktır.

Konutlar %10 peşinatla 240 ay sabit taksitlerle satılacak ve taksit, konutların teslimini takip eden aydan itibaren başlıyor.

Sözleşme ne zaman imzalanacak, inşaat ne zaman başlayacak?

İdare tarafından yapılacak konut projelerinde imar, projelendirme ve ruhsatlandırma işlemlerinin tamamlanması, ihale süreci ve konutların satış fiyatlarının tamamlanmasının ardından sözleşme imzalanma işlemlerine başlanacak.

(Şehit Aileleri, Terör, Harp ve Vazife Malulleri Kategorisinden bir kez konut satışı yapılacaktır.)

Peşinat, binalar bitip teslim edildiğinde değil, hemen ödenecek!

Başvurular Devam Ediyor

TOKİ tarafından 250 Bin Sosyal Konut Projesi kapsamında yapılacak konutlar için; Ziraat Bankası ve Halk Bankası Proje İlindeki yetkili şubeleri ve E-Devlet üzerinden yapılan başvurular 14 Eylül 2022 – 31 Ekim 2022 tarihleri ​​arasında kabul edilecektir.

E-Devlet Başvuruları 28.10.2022 tarihinde sona erecektir.

Sözleşme İmzalanması:

Kura ile konutu belirlenen alıcılar, İdare tarafından belirlenecek ve ilan edilecek tarihlerde Banka’da (sözleşmenin imzalanacağı şubeler ilan edilecektir) Gayrimenkul Satış Sözleşmesi imzalama işlemlerini yapacaklardır.

Sözleşme imzalama aşamasında;

  • Adrese dayalı kayıt sistemine göre Nüfus Müdürlüğü’nden alınacak ve 1 (bir) yıldan az olmamak kaydıyla Projenin bulunduğu il sınırları içinde ikamet ettiğini kanıtlayan belge,
  • Hane gelirinin (kendisi, eşi ve 18 yaşından küçük çocukları) en fazla 16.000 TL (İstanbul için 18.000 TL) olduğunu gösteren gelir belgeleri (başvuru tarihi itibariyle),
  • Engelli vatandaşlar, Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen nüfus cüzdanı fotokopisi veya tam teşekküllü bir devlet hastanesinden alınmış sağlık kurulu raporu (en az %40 engelli).
  • Emekli Vatandaşlar, Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan alınmış emekli kimlik belgesi veya emekli olduklarını gösteren “Belge”
  • Başvuru şartlarına sahip olduklarını, gerekli görüldüğünde istenebilecek ek belgelerle birlikte ilan edilen tarihlerde ibraz ederek ispat edeceklerdir.

KDV Ödemesi

Anahtar teslim tarihinde, 3065 sayılı KDV Kanunu kapsamında geçerli olan KDV oranı üzerinden tahakkuk edecek Katma Değer Vergisi tutarı peşin olarak tahsil edilecektir.

Devir İşlemleri

Hak sahibi olanlar ve sözleşme imzalayanlar, borçları ödenene kadar evlerini devredemeyecekler.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.