Ziraat Bankası Organik Tarım Destekleme Ödemeleri Başlıyor

Ziraat Bankası Organik Tarım Destekleme Ödemeleri Başlıyor

Tarım ve Orman Bakanlığı Bekir Pakdemirli, tarımsal destekleme ödemelerinin 23 Kasım 2018 tarihi ile ödenmeye başlanacağını ifade etti. Ayrıca ucuz et satışlarının da devam edeceğinin altını çizdi. Detaylar haberimizde.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Ege Ekonomik Fuarı’nda bir dizi açıklamalarda bulundu. Tarımsal destekleme ödemelerinin 23 Kasım’da başlayacağını belirlen bakan, ucuz et projesi ile ilgili de açıklamalarda bulundu. Tarımsal üretim desteği almak için başvuru yapan çiftçilerimize ise ödeme yapılacak tarihler belli oldu.

Tarımsal Destekler Ödenmeye Başladı

Tarımsal üretim yapanlara ödenecek olan 490 milyon TL için bu gün itibari ile düğmeye basıldı. Bu ödemeler ile yıl içinde ödenmesi planlanmış 14,5 milyarlık destekleme ödemelerinin 12,7 milyar TL’ si ödenmiş olacak. Ödemeler organik tarım desteklemeleri konusundan başlayarak yapılacak. Bunun yanı sıra pek çok destekleme kaleminin de ödemeleri yapılacak. Üreticilere yıl sonuna kadar verilecek olan destekleme tutarı ise 490 milyon TL’ dir.

Ziraat Bankası Tarımsal Destekleme Ödeme Tarihleri

Ödemeler ilk olarak organik tarım konusundan başlayacak. Çiftçilerimiz T.C. kimlik numaralarının son hanelerine göre Ziraat Bankası şubelerinden ödemelerini alabilecek. T.C. kimlik numaraları;

4-6-8 ile bitenler 23.11.2018 tarihinden itibaren saat 18:00′ dan sonra

0 ve 2 ile bitenler ise 30.11.2018 tarihinden itibaren saat 18:00′ dan sonra hesaplara aktarılan destekleme ödeme tutarlarını çekebilecektir.

ziraat-bankası-tarımsal-destekleme-ödemeleri
Organik tarım destekleme ödemeleri başlıyor.

Doğru Hal Yasası Üzerinde Çalışılıyor

Bakan Pakdemirli yaptığı açıklamalarda hal ve perakende yasası ile ilgili çalışmalara da değindi. Ürünlerin tarlada 1 TL olduğunu, tüketiciye ise 4 TL olduğunu ifade eden bakan verimsizliklerin göz ardı edildiğinin altını çizdi. Tarlada ürünlerin yüzde 10′ u zayi oluyor. Halde bu oranlar yüzde 30′ u bulurken marketlerde yüzde 10 oranında kayıp var. Tüketici ürünü alıp eve geldiğinde burda da yüzde 10 oranında bir kayıp söz konusu. Yani tüm bu değer zinciri dikkate alındığında ürünlerin yarısında bir zayiat yaşanıyor.

Bu durum ile mücadele etmek amacı ile hükumet doğru hal yasası üzerinde çalışmaktadır. Diğer il ve ilçelerdeki çitfçiler de ulusal pazara açılabilmeli ve buralarda ürettiği ürünleri satabilmelidir. Ürün taşınırken de mazot masrafı ve işçilik masraflarının ödenmemesi gerekiyor. İşte düzenlemeler yapılırken bunların hesaba katılması gerekiyor.

BENZER HABER:  BDDK'dan Yeni Karar: Kredi Kartı Taksit Sayısı Yükseliyor

Ucuz Et Konusunda Çalışmalar Devam Ediyor

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, önümüzdeki 6 aylık dönemde et ithalatının yapılmayacağını ifade etti. Ancak kasaplık faaliyetlerinde ithalat oranının sıfıra indirilebilmesi için 3 yıla ihtiyaç olduğunu belirtti. 3 yıl sonunda Türkiye’ nin et ithalatı konusunda bağımlı olmaktan çıkacağını belirtti. Üretim 6 kilogramdan 15 kilograma yükseldi. Oran bazında ise yüzde 70 artış söz konusudur. Ege Ekonomik Fuarı ise Türkiye’ nin ithalat konusunda bağımlılığını ortadan kaldıran bir program niteliği taşıyor. 2021 yılında ise Türkiye’ nin tamamen bağımlı olmaktan çıkacağı söyleniyor.

Bakan yaptığı açıklamada ucuz et projesinin bir sosyal sorumluluk olduğunu ifade etti. Bu sebeple 81 il teşkilatında 3 adet büyük markette kuşbaşı et fiyatlarının 31 TL, kıyma fiyatlarının ise 29 TL’ den satışının devam edeceğini söyledi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

GÜNCEL DÖVIZ KURLARI
BIST
119802
USD/EUR
1,1022
Amerikan Doları
0,63503
Euro
7,9458
İngiliz Sterlini
5,5877
Japon Yeni
20,0826
Rus Rublesi
1,403
SA Riyali
0,098
Altın
6,1
Son Güncelleme: 29.01.2020 02:34
  • YENİ
  • YORUM