Yapılandırılmış Vergi Borcu Olanlar İçin Kritik Tarih 30 Kasım

Yapılandırılmış Vergi Borcu Olanlar İçin Kritik Tarih 30 Kasım

Yapılandırılmış vergi borcu olanlar, bu haber sizleri ilgilendiriyor. Vergi, prim, trafik cezası vb. borçlarını yapılandıranların ikinci taksit ödemeleri için son ödeme tarihi 30 Kasım 2018′ dir. Detaylar haberimizde.

31 Mart ve 2018 tarihinden evvel prim, trafik cezası, vergi vb. borçlar için vatandaşa yapılandırma hakkı tanınmıştı. Yapılandırma Mayıs ayında yürürlüğe girdi. Vatandaş borçlarını peşin olarak kapatabileceği gibi  kendisine taksit imkanı da sunuldu. 27 Ağustos tarihine kadar son yapılandırma başvuruları kabul edilmiş ve ilk taksitlerin 1 Ekim tarihine kadar ödenmesi gerekmekteydi. İkinci taksit tarihi ise 30 Kasım 2018 olarak belirlenmiştir.

Borcunu Erken Kapatan İndirimlerden Yararlanıyor

30 Kasım 2018 tarihi itibari ile borcunu peşin olarak ödeyerek kapatanlar yüzde 50 taksit imkanından yararlanacaktır. İlk taksitte borçlarını peşin olarak kapatanlar için yüzde 90 indirim fırsatı sağlanmıştı. Başlamış olan ikinci taksit ödemeleri için ise son tarih ilan edildi. Bu tarihe kadar ikinci taksitlerin ödenmesi gerekmektedir. Şayet borcunu iki taksit halinde ödemeyi taahhüt edenlerden, ilk taksiti zamanında ödemiş ve ikinci taksitte tüm borcunu kapatır ise kendisinden enflasyon farkı olarak hesaplanan tutarın yüzde 50′ si alınmayacaktır.

İdari para cezalarının ki bunlar trafik cezası da olabilir, anapara üzerinden yüzde 12,5 oranında borç yapılandırması yapanlara indirim sağlanacaktır. Ancak böyle bir indirimden yararlanılabilmesi için aranan bazı şartlar var.

  1. İlk taksit zamanında ödenmeli
  2. İlk taksit tutarı eksiksiz olarak ödenmelidir.

Bu şartları taşıyanlar kredi tutarları üzerinden indirim yapılacak.

Zamanında Ödeme Yapmayanlar Ne Olacak?

İlk taksiti ödemeden geçirmiş ve ikinci taksit süresinde de borcunu ödemeyenlerin tüm hakları ortadan kalkmaktadır. Sonradan borçlarını ödemeleri durumunda indirimlerden de yararlanamayacaklar. Borcunu ödemeyenler hakkında bilindiği gibi icra takibi başlatılıyor. Yani haciz marifeti ile borçların ödenmesi talep ediliyor. Ancak borcun yapılandırılması durumunda haciz durumu ortadan kaldırılıyor. İşte borcunu zamanında ödemeyenler üzerinden kalkan haciz tekrar getiriliyor. Peşin ödeme seçeneğini tercih edenler ve ilk taksitlerini ödemeyenler de borçlarının tamamını 30 Kasım’ a kadar öderlerse yine yüzde 50 indirim imkanından yararlanabilecekler.

BENZER HABER:  Asansör Zorunlu Hale Geldi

İnteraktif vergi dairesi üzerinden online olarak vergi borçlarınızı ödeyebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

GÜNCEL DÖVIZ KURLARI
BIST
122540
USD/EUR
1,1055
Amerikan Doları
1,60644
Euro
6,7322
İngiliz Sterlini
7,9898
Japon Yeni
5,5589
Rus Rublesi
1,5805
SA Riyali
1,4049
Altın
0,63897
Son Güncelleme: 24.01.2020 02:53
  • YENİ
  • YORUM