Toki Taksitleri Ödenmezse Ne Olur? 2018 Uygulaması

Toki Taksitleri Ödenmezse Ne Olur? 2018 Uygulaması

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından yapılan konutlardan birisini alarak ev sahibi olanlar düzenli taksit ödemek zorundadır. Bilindiği üzere bu kurum birbirinden faklı konut tipleri ile genellikle dar gelirli ailelere ev alma imkanı tanımaktadır. Özellikle 1+1 ve 2+1 türünden yaptığı konutları çok uzun vadeler ile ihtiyaç sahiplerine satılmaktadır. TOKİ tarafından satışı yapılın bu tür konutların taksitleri 300 lira ile 600 lira arasında değişmektedir. Bunun ile birlikte 3+1 olarak yapılan daireler ise 9, 10, 11, 12 yıl vadeli olarak satılmaktadır. Hangi tipi konutu alırsanız alın belirlenen zamanlarda bu konutların taksitlerini anlaşma imzaladığınız bankaya ödemek zorundasınız. Bu noktada Toki tarafından ev alanların en çok merak ettiği konuların başında  TOKİ Taksitlerini 2 Ay Ödemezsem Ne Olur sorusu almaktadır. Bu ve buna benzer Toki ile ilgili merak ettiğiniz soruların cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

TOKİ Taksitini Ödemezsem Ne Olur

Toki tarafından yapılan konutlardan satın alan vatandaşlarımız aylık olarak taksit miktarını anlaşma imzaladığı banka şubesine öder. Taksitler ayın 20 sine kadar ödenmek üzere belirlenmiştir. Bu noktada en çok merak edilen soru ise taksit ödemesini yapmazsam ne olur. Toki taksitini ödemezsem evi elimden alırlar mı. Gecikme faizi ne kadar işler vb. sorulardır. Bu konuda dikkat etmeniz gerekenlerin başında Tokiden aldığınız evin taksitini 2 aydan fazla ödememeniz durumunda farklı uygulamalar ile karşılaşacağınız olacaktır. Bu konuda yapılacak olan işlemler şu şekilde belirtilmiştir.

  • 2 ay ve üzerinde taksit ödemesinde bulunmayanlara iki adet ihbarname gönderilir
  • Bu ihbarnamelerde tarafınıza 30 günlük bir süre verildiği belirtilir
  • Verilen süre içerisinde borç ödenmez ise tüm dosyalar yasal işlemler için hazırlanır
  • Davanın sonuçlanmasından sonra evi tahliye etmeniz istenir ve evinize el konulur
BENZER HABER:  Sosyal Yardımlaşmadan Para Nasıl Alınır? Nereye Başvurulur?

Toki Taksit Ertelemesi Yapıyor Mu

Toki imkanları ile ev sahibi olanların merak ettiği bir diğer konu ise taksit ödemelerinde erteleme yapılıp yapılmadığıdır. Çeşitli nedenler ile taksit ödemelerini yapamayan veya yapamayacak olanlar taksit erteletmek için ne yapmalı. Daha doğrusu böyle bir imkanın olup olmadığı ile ilgilidir. Ama maalesef Toki böyle bir imkan sunmamaktadır. Taksitlerinizi zamanında ödemeyenlere yasal faiz oranı uygulamaktadır. Ödeme yapacağınız zaman ile yapmanız gereken zaman arasındaki gün sayısına göre faiz uygulanmakta ve sizde alınmaktadır. Bu neden ile toki taksit ödemelerini zamanında yapmanız faiz ödememeniz için çok önemlidir. Bu noktada unutmamanız gereken 2 ve üzerinde taksit ödemesi yapmayanlara yukarıda belirttiğimiz yöntemler uygulanmaktadır.

Toki Konut Borcunu Tamamen Kapatmak Mümkün Mü

Almış olduğunuz evin borcunun hepsini ödemek isteyenler bu imkandan yararlanabilirler. Güncel borç üzerinden banka şubesine giderek tüm taksit borçlarını bir kerede ödeyebilirsiniz. Bunun ile birlikte Toki tarafından yapılan faaliyetler kapsamında ihtiyaç duyulan nakit para akışının sağlanması adına belirli dönemlerde farklı kampanyalar düzenlemektedir. Geçtiğimiz Eylül ayında yapıldığı gibi ev borcunun tamamını ödemek isteyenlere toplam borcundan % 20 indirim yapıldı. Bu ve buna benzer farklı kampanyaları takip edebilir ve ev borcunun tamamını kampanya kapsamında daha uygun fiyatlar ile bir kerede ödeyerek bitirebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

GÜNCEL DÖVIZ KURLARI
BIST
122142
USD/EUR
1,1028
Amerikan Doları
1,6078
Euro
6,726
İngiliz Sterlini
7,9757
Japon Yeni
5,5811
Rus Rublesi
1,5741
SA Riyali
1,4028
Altın
0,63783
Son Güncelleme: 25.01.2020 02:55
  • YENİ
  • YORUM