Soğanın Kilogram Fiyatı 10 TL. Olabilir

Soğanın Kilogram Fiyatı 10 TL. Olabilir

Soğan stokçularına baskın üstüne baskın yağıyor. Fiyatı 5 TL olan soğan için Maliye incelemede bulunuyor. Ankara, Manisa ve farklı illerde yapılan baskınlar neticesinde binlerce tonluk soğan ele geçirildi. Şayet konu ile ilgili önlem alınmazsa soğan fiyatlarının 10 TL’ ye yükseleceği belirtiliyor. Detaylar haberimizde.

Soğan fiyatlarında yaşanan artış ile ilgili Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bazı açıklamalarda bulundu. Soğan stokçularına taviz verilmeyeceğini belirten Erdoğan, bu duruma sebep olanların bedelini ödeyeceklerini söyledi. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından Ankara Polatlı’ da yapılan incelemeler sonrası 50 bin ton soğanın depolandığının tespit edildiğini söyledi.

Soğan Stokçularına Taviz Yok

Müstakil Sanayiciler ve İş Adamları Derneği tarafından düzenlenen iş formunda konuşan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, soğan fiyatları ile ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu. Soğan, patates ve meyve konusunda stok yaparak, rant elde etmek isteyen ve fiyatlarda artışa sebebiyet verenlerin bedelini ödeyeceklerini söyledi. Stokların depolara yapılan baskınların neticesinde ortaya çıktığını söyleyen Bakan, bu kişilere asla taviz verilmeyeceğinin altını çizdi.

Soğan Fiyatı 10 TL Olabilir

Bakan Albayrak, stokçular ile mücadelede her yola gidileceğini ve bu mücadelenin devam edeceğini belirtti. Yapılan denetimlerde 24 depodan sadece 3 tanesinin satış yapıldığı ve diğer depo sahiplerinin fiyatlar yükselir diyerek soğanları stokladıkları tespit edildi. 50 bin tondan fazla soğanın depolanması ve satışa sunulmaması durumunda, fiyat artışları tezgaha yansıyacak. Çünkü soğan fiyatları yüzde yüz artış seyri gösteriyor. 2,5 TL olan soğanın kilogramı şimdilerde 5 TL’ den alıcı buluyor. Yıl başına kadar stoklar ile ilgili önlem alınmazsa soğanın kilogram fiyatının 10 TL’ ye çıkacağı söyleniyor.

Mücadele En Üst Seviyede

 Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Ticaret Bakanlığı konu ile ilgili önlemlerin alınması amacı ile ortak çalışma başlattı. Maliye tarafından yapılan denetimler sonrasında çok sayıda ilde soğan stoğunun yapıldığı tespit edildi. Yapılan denetimlerin daha geniş bir sahaya yayılması, konu ile ilgili ihbarların değerlendirilmesi, bilgilendirmeler ile yapılacak olan denetimler ile çalışmaların devam edeceğinin altı çiziliyor.

BENZER HABER:  Araç Bakım Fiyatları Arttı
mücadele-en-üst-seviyede
Mücadele en üst seviyede

Sıkıntının Sebebi Tüccarlar

Sadece vatandaş değil, pazarcı esnafı da durumdan şikayetçi. Şu an itibari ile toptan olarak satılan soğan fiyatı 2,5 ila 3 TL civarındadır. Normal şartlarda ise toptan fiyat 1 ile 1,5 TL olması gerekmektedir. Bu sebeple fiyat artışı yaşanıyor ve pazarcılar da fiyat artışlarından dolayı soğan alamıyor. Soğan fiyatlarında yaşanan anormal artışlardan dolayı, pazarcıların soğan almaya korktukları ifade ediliyor. Eskiden tonlarla alınan soğanı, pazarcı esnafı bile artık kilo ile aldığını söyledi.

Pazarcı esnafından sonra durumdan şikayetçi olan kesim ise halciler. Soğanda bu yıl mantar ve küf hastalığı var. Bu sebeple zaten alınan ürünlerin büyük bir bölümünde kayıp yaşanıyor. Aslında sağlam gibi görünen soğanların içi çürük çıkıyor. Tarladan depoya kaldırılan soğanların hastalıklı durumlar nedeni ile, soğanlar çöpe gidiyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

GÜNCEL DÖVIZ KURLARI
BIST
112279
USD/EUR
1,0945
Amerikan Doları
1,65587
Euro
6,7816
İngiliz Sterlini
7,9761
Japon Yeni
5,6334
Rus Rublesi
1,5826
SA Riyali
1,418
Altın
0,64214
Son Güncelleme: 27.02.2020 14:55
  • YENİ
  • YORUM