Otomobil Satışları 3 Kat Arttı!

Otomobil Satışları 3 Kat Arttı!

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından geçtiğimiz haftalarda otomobil fiyatlarında KDV ve ÖTV indirimlerinin yapılacağı duyurulmuştu. Otomotiv firmalarının stokların erimesine yönelik başlattıkları kampanyalara bir de indirimler eklenince vatandaşlar otomobil alımına hücum etti. Kasım ayı sonunda satışların 3 kat artacağı öngörülüyor.

Araç Fiyatlarında ÖTV İndirimi

Döviz kurunun artmasıyla otomotiv sektörü büyük kayıplar yaşadı. Ancak Özel Tüketim Vergisi ve Katma Değer Vergisi indirimleri ile sektörde yeniden bir canlanma görülmekte. Markalar yıl sonunda ellerinde bulundurdukları stokları tüketmek için hurda araç teşviki uygulaması başlatmıştı. İndirimlerin de bu kampanyalara eklenmesi ile vatandaşlarımız showroom’ lara hücum ediyor. Kasım sonunda satılan araç sayısının 60 bin adetten fazla olacağı düşünülüyor.

Eylül ayında ticari araç sektörü %68, Ekim ayında ise %77 oranlarında daralma yaşadı.  1 Kasım’ da yürürlüğe giren düzenleme ile matrahı 70 bin TL ile 120 bin TL arasında olan ve 1,6 cc motor hacmine sahip araçların ÖTV oranları 15 puan düştü. Ticari araçların katma değer vergisi oranı ise %1′ e indi. Ellerindeki stokları eritmek isteyen firmalar otomobil fiyatlarını 20 bin TL civarında indirdi.

Araç alımlarında 0 faizli kredi almak da mümkün. Hurda araç indirimine ek ÖTV indiriminin yapılması ve kur fiyatlarının düşmesi vatandaşların yüzünü güldürdü. Araç fiyatları da makul seviyeye geriledi. Wolkswagen, Renault, Fiat, Nissan gibi markaların başlattıkları kampanyalara internet sayfalarından ulaşabilir, güncel fiyatları inceleyebilirsiniz. Yetkili satış noktalarını ziyaret ederek araç sahibi olmak için geç kalmayın.

Showroom’lara Hücum

Ekim ayında 21 bin 571 ticari araç satışı yapılmıştı. Bu sayının Kasım ayında 3 kat artması planlanıyor. ODD Genel Koordinatörü satışların iyiye gittiğini ifade etti. Toyota Türkiye yetkilileri ise bazı modellerde stokların eridiğini söyledi. Renault Genel Müdürü yaptığı açıklamada 2 günde yapılan satışın 1 aylık rakamlara ulaştığını belirtti. ÖTV indirimleri 31 Aralık 2018 tarihine kadar devam edecek. Yılbaşından sonra araç fiyatları yeniden artacak. Bazı markaların kampanyaları ise 30 Kasım’ da son bulacak. Hurda kampanyalarına ek indirimlerden yararlanmak için sizi yetkili satış noktalarına davet ediyoruz.

BENZER HABER:  MTV Hesaplama 2018 Yılı Otomobil Vergileri ve Yeni Sistem

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

GÜNCEL DÖVIZ KURLARI
BIST
119802
USD/EUR
1,1022
Amerikan Doları
0,63503
Euro
7,9458
İngiliz Sterlini
5,5887
Japon Yeni
20,0826
Rus Rublesi
1,4036
SA Riyali
0,098
Altın
6,1
Son Güncelleme: 29.01.2020 02:32
  • YENİ
  • YORUM