DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 22°C
Az Bulutlu

Nafaka Hesaplaması Nasıl Yapılır? 2021 Kanun

Boşanma davalarının en önemli konularından birisi olan nafaka ödeneğinin hesaplaması neye göre yapılıyor? Nafaka kimlere bağlanıyor? Kimler Nafaka talebinde bulunamaz? Nafaka ödenmezse ne olur soruları sıklıkla araştırılıyor. Detaylı bilgilere yer verdiğimiz haberimizde konu ile alakalı detaylara ulaşabilrisiniz.

Nafaka Hesaplaması Nasıl Yapılır? 2021 Kanun
15.03.2021
A+
A-

Evli çiftler ayrılma kararı verdikten sonra açacakları boşanma davalarında nafaka hesaplamaları yapmaktadır.  Boşanma davalarında taraflar arasında en önemli konulardan birisi olan nafaka ödemesinin hesaplamaları nasıl yapılıyor? Nafaka alabilmek için hangi şartların oluşması gerekir, nafaka alabilmek için ne yapılması gerekiyor? Tarafların boşanma davalarındaki alacak haklarından biri olarak nitelendirilen nafaka tutarı nasıl belirleniyor. Maddi manevi tazminat ve nafaka arasında fark nedir Tüm detaylar haberimizde.

Nafaka Nasıl Belirlenir?

Boşanma davası sırasında ve boşanma sonrasında yoksulluğa düşen eş ve çocuklar için belirli tutarlarda hesaplanıp belirlenen nafaka her ay ödenmesi gereken bir ödenektir. Nafaka belirlenmesinde gerekli kriterlerin sağlanması gereklidir aksi halde nafaka ödemesi söz konusu değildir.

Nafaka bağlanmasında önemli kriterler baz alınarak hesaplama yapılır ve kusursuz olan ya da daha az kusurlu olan tarafa nafaka bağlanır. Kamu gündemin kısa süreli evliliklerde boşanma sürecinde ömür boyu nafaka ödemesi hakkında düzenlemeler halen yapılmaya devam ederken süresiz nafaka sınırlaması düzenlemeleri de yapılmaya devam ediliyor.

4721 sayılı medeni kanun kapsamında yer alan nafaka 4 başlık altında düzenlenmektedir. Bu başlıklar ise;

 • Tedbir nafakası
 • Yoksulluk nafakası,
 • İştirak nafakası,
 • Yardım nafakası dır.

Bu nafakalar açıklamaları ise;

 • Tedbir nafakası boşanma sürecinde eş ve çocukların geçimlerini sağlamak amacıyla verilen bir nafaka türüdür
 • Yoksulluk nafakası ise; boşanma sonrasında yoksulluğa düşecek olan taraf için bağlanan bir nafaka türüdür.
 • İştirak nafakası ise çocuğun velayetini alan tarafa bağlanan nafakadır.
 • Yardım nafakası ise evlilik ile alakalı olmayıp kardeşlerin birbirlerine yardım amaçlı ödediği nafaka türüdür.

Nafakanın bağlanması boşanma sürecinde ve sonrasında belli olmaktadır. kredihaberler.com Aile mahkemeleri tarafından tarafların maddi durumlarının göz önünde bulundurularak kadın, erkek ya da çocuğa bağlayacağı nafakanın hesaplanması da yine belli şartların yerine getirilmesi ile belirlenir.

Boşanan kadınlara devlet maaşı ve yardımlar var mı?

Kimler Nafaka Talebinde Bulunamaz?

Nafaka talebinde bulunamayacak kişiler ise;

 • Nafaka maddi durumu iyi olan
 • Sosyal yardımlardan yararlanan
 • Resmi boşanma gerçekleşmeden başka biri ile aynı evde yaşayan
 • Mesleği olan
 • Memur olan
 • Kumar vb. kötü alışkanlığı olup madde bağımlısı olan
 • Banka hesaplarında belirli bir miktar nakit parası olanlar
 • Karşı tarafla maddi durumu denk olan  kişiler boşanma davalarında nafaka talebinde bulunamazlar.
 • Nafaka bağlanması için tarafların birinin maddi anlamda zorluk yaşadığı ve gelirinin boşanma sonrasında düşerek yoksulluğa kadar maddi yetersizliğe neden olması halinde bağlanır.

Nafaka Kimler Bağlanır

 • Ev hanımları,
 • Düzenli geliri olmayan ve düzenli olarak çalışmayan
 • Herhangi bir sosyal kurumdan sosyal güvencesi olmayan
 • İşten çıkarılanlar
 • Soysal yardım geliri olmayanlar,
 • Daha az kusurlu ya da kusursuz olan,
 • Üzerine kayıtlı herhangi bir taşınmaz malvarlığı olmayan
 • Asgari ücretli çalışanlar

Yukarıda saydığımız kişiler boşanma davalarında nafaka talep edebilirler.

Nafaka Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Medeni kanunda yer alan nafakalar hakkında yapılan yeni düzenleme ile nafaka tutarı belirlenmesi ve hesaplanmasında 5 kriter gözönüne alınarak hesaplama yapılmaktadır.

 • Boşanan çiftçilerin evli kaldıkları toplam süre,
 • Tarafların kusurlu oranları kusurlu, kusursuz ve daha az kusurlu olma durumu,
 • Evlilikten doğan çocuğun olup olmaması,
 • Boşanan kadının yaşı,
 • Tarafların maddi güçleri, gelir durumları gibi kriterler dikkate alınarak nafaka tutarı belirlenip bir hesaplama yapılır.

Bunlardan en önemli kriter nafaka bağlanmasında taraflardan kusurlu olma oranıdır. Açılan boşanma davasında nafaka ödeme süresini de belirlenmesinde kusuru durumu önemli yer tutar. Aile mahkemeleri kredihaberler.com kusurlu olan eşin kusur durumunun yüzde elliden fazla olması halinde nafaka verilmemesi yönünde bir karar da verebilecek. Boşanan kadına devlet destekleri ve maddi yardımlar haberimizi de inceleyebilirsiniz.

Bazı davalarda her iki tarafta eşit kusurlu olabilir. Bu gibi durumlarda ise hangi taraf yoksulluğa düşecekse o tarafa nafaka bağlanmasına karar verilir.

Boşanma davaları çekişmeli ya da anlaşmalı olarak tarafların açtıkları dava yönünden de değerlendirilerek nafaka hesaplaması yapılabilir. Maddi durumunda değişiklik olan ve maaşı yükselen kişinin nafaka tutarının yükseltilmesi talebinde de bulunabilir. Nafakanın kaldırılması ve azaltılmasına ve yükseltilmesi yönünde  de karar verilebilir. Yaşam standartı yükselen ve maaşında artış olan tarafın ödediği nafaka miktarını şahıs az bulursa nafakanın artırılması davası açabilmektedir. Nafaka artışları üfe ye göre belirlenir. Anlaşmalı boşanan çiftler aralarında yapacakları protokol ile  nafaka tutarlarının üfe oranında artırılması talep edilebilirken, çekişmeli boşananlar ise verilecek olan dava dilekçesinde nafaka tutarlarının yine üretici fiyat endeksi oranında artırılması talep edilebilmektedir.

Nafaka hesaplamalarında aile hakimi tarafların maddi durumlarını gözönünde bulundurmak suretiyle nafaka tutarını belirlemektedir.  Her iki tarafında mağdur olmadan makul bir nafaka hesaplaması yapılarak orta yol bulunarak tarafların rızaları aranır. Bağlanan nafaka miktarı kişinin ve çocuğun aylık ihtiyaçlarını karşılayabilecek düzeyde olmalı ve veren tarafın da gelir durumuna uygun olması gereklidir. TÜİK tarafından açıklanan Üretici Fiyat Endeksi oranlarına göre nafaka tutarları yükseltilebilir.

Belirlenen nafaka tutarının enflasyon oranlarından düşük olması halinde dava açılarak nafaka yükseltilmesi talep edilebilir. 12 aylık ÜFE oranı yüzde olarak belirlenir ve yıl sonuna kadar o oranlardan nafaka hesaplanır.

Nafaka kişilerin durumlarına göre değişkenlik gösterdiğinden sabit bir nafaka ödeme tutarı söz konusu değildir. Nafaka tutarlarının belirlenmesinde

 • Anlaşmalı ya da çekişmeli olarak açılan boşanma davasının türüne göre
 • İki tarafında ortak anlaştığı meblağa göre
 • Kusurlu taraf tarafından nafaka ödeyecek olan şahsın mali gelir durumuna göre nafaka tutarları değişmektedir.

İnternet üzerinde çeşitli online nafaka hesaplama programları üzerinden de hesaplama yapılarak alınacak olan nafaka, faizi, vekalet ücreti, tahsil harcı vb. bilgileri girerek otomatik olarak nafaka borcu hesaplaması da yapılabilir. Belirttiğimiz gibi her ne kadar hesaplamalar ve anlaşmalar olsa da bağlanacak nafaka tutarı hakimin takdirine bağlıdır.

 • Açılan boşanma davası sonuçlanana kadar eşe Tedbir Nafakası bağlanır.
 • Açılan boşanma davası sonuçlandığında boşanma kararından sonra Yoksulluk Nafakası bağlanır.
 • Evlilikten dünyaya gelen çocukların ihtiyaçlarını karşılamak için İştirak Nafakası bağlanır. Her nafakanın da tutarı farklıdır.

Nafaka belirlenmesinde kesin bir sınırlama söz konusu olmazken nihai kararı verecek olan aile hakimi her somut olayın özelliğine göre, tarafların sosyal ve ekonomik durumlarını göz önünde tutarak takdir hakkını da kullanarak hakkaniyete göre nafaka belirler.

Nafaka ödemesi yapacak olan kişinin maaş ve ücretinden nasıl hesap edilerek icra müdürlüğüne yatılacaktır örnek vermek gerekirse;

1.000 TL ücretle bir fabrikada işçi olarak çalışan borçlunun;

1.000 TL Net Maaşı olan bir kişinin 200 TL Yoksulluk Nafakası ile 100 TL İştirak Nafakası ödenmesine karar verildiği durumlarda alacaklı eşe ödeyeceği tutar olarak toplamda 300 TL Yoksulluk ve İştirak Nafakası ödemesi halinde borçlu kişiye 700 TL  Tutar kalmaktadır.

Nafaka ödemesi yapacak olan kişinin her ay düzenli olarak bu ödemeyi yapması gereklidir. Nafaka ödemelerinin düzenli yapılmadığı durumlarda alacaklı olan eş borçlu kişiye icra yoluyla alacağını tahsil etmesi için dava açabilir. Nafaka ödemeyen kişiye 3 aylık tazyik hapsine çarptırılır nafaka ödeyecek durumu olmayan kişiler nafaka azaltılması için dava açarak nafaka tutarında değişikliğe gidebilir.

Nafaka 2020 Kanun Düzenlemeleri

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından geçtiğimiz günlerde kadınların mağduriyetliklerinin giderilmesi amacıyla çalışmalar başlatıldığı açıklanmış Zehra Zümrüt Selçuk konu ile ilgili olarak mağduriyeti olan hiç  bir kadının kalamayacağı belirtilmişti. Meclise konu ile alakalı olarak teklifler verilmiş ve yasalaşması yönünde çalışmalar başlatılmıştı. Koronavirüs salgını nedeniyle gündem yoğunluğundan dolayı çalışmalar şimdilik askıda gibi görünse de Bakanlık tarafından konu ile alakalı açıklamaların gelmesi bekleniyor.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.