Market Poşetleri 25 Kuruş Oluyor

Market Poşetleri 25 Kuruş Oluyor

Market poşetlerinin ücretli olacağı yılbaşından evvel gündeme gelen konular arasındaydı. Ancak henüz meclise sunulmadığı ve onaylanmadığı için uygulamaya konulamıyordu. Atık yönetmeliği kanun teklifi 14 Kasım itibari ile meclise sunuldu. Detaylar haberimizde.

Market Poşetlerine Para Ödeyeceğiz

Ak Parti Grup Başkanvekili Muş, Çevre kanunlarında değişiklik yapılması ile ilgili meclise verilen kanun teklifleri ile ilgili basın mensuplarını bilgilendirdi. Ayrıca atık kanunlarında değişiklik yapılacağı da görüşülen konular arasında yer alıyor. Öncelik doğanın ve çevrenin korunması ve kalıcı hasarlar verilmesinin önlenmesidir.

Bu bağlamda hassasiyet hissettiklerini belirten Muş, atıkların ayrıştırılması ve toplanması ile çalışmalar başlatılacağını söyledi. Belediyeler, il özel idareleri, diğer kamu kurum ve kuruluşlarının ilgili bakanlık tarafından teşvik edileceği kaydedildi.

Katı atıkların toplanması için Geri Kazanım Payı adını alan bir uygulama getirilecek. Poşetlerin çevreye hasar verdiğini ve poşetlerin toprakta çözünme sürelerinin çok fazla olduğunu kaydeden Muş, poşet tüketimi sayısının azaltılması için alışveriş sonrası marketlerde poşet satışının yapılacağı ve poşet başına 25 kuruş ödenmesi ile ilgili kanun teklifinin meclise sunulacağı bildirildi.

2018 yılı için ertelenen uygulamanın 1 Ocak 2019 yılında yürürlüğe girmesi bekleniyordu. Ancak konu tekrar gündeme gelerek kanun teklifi meclise sunuldu. Bu düzenlemeye Avrupa Birliği uyum süreci dahilinde karar verilmişti.

Ücretsiz Dağıtıma Son

Mesafeli sözleşme dahilinde yapılan satış işlemlerinde de geçerli olmak üzerinde marketlerde ve diğer alışveriş noktalarında tüketicilere ücretsiz poşet sunuluyordu. Ancak yeni yönetmeliğe göre naylon poşetler paralı olacak.

Poşetler herhangi bir kampanya ya da promosyona söz konusu edilemeyecek. Kalınlığı 15 ila 50 mikron arasında olan poşetler market kasalarında ücretli olarak satılacak.

Yeni yönetmeliğe göre plastik torbalar, mesafeli sözleşmelerle yapılan satışlar da dahil olmak üzere satış noktalarında tüketiciye ücretsiz temin edilemeyecek ve ücretsiz teminine imkan verecek herhangi bir promosyona veya kampanyaya dahil edilemeyecek. 15 mikron ila 50 mikron arası kalınlıkta olan plastik alışveriş poşetleri, market kasalarında tüketiciye ücretli olarak verilmeye başlanacak. Bu kalınlığın altında veya üstünde olan poşetler, eskiden olduğu gibi ücretsiz verilmeye devam edecek.

BENZER HABER:  Tarım Sektörünün Yeni Gözdesi Osmanlı Çileği Üretimi

Ancak bu ölçütlerden daha kalın ya da ince olan poşetlerin dağıtımı ücretsiz olarak devam edecek.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

GÜNCEL DÖVIZ KURLARI
BIST
121475
USD/EUR
1,1091
Amerikan Doları
1,59337
Euro
6,7057
İngiliz Sterlini
7,8688
Japon Yeni
5,4879
Rus Rublesi
1,5765
SA Riyali
1,399
Altın
0,63539
Son Güncelleme: 18.01.2020 04:13
  • YENİ
  • YORUM