KYK Kredi Borçları Silinecek Mi?

KYK Kredi Borçları Silinecek Mi?

Burs imkanından faydalanamayan ve geri ödemeli kredi seçeneğine başvuran üniversite öğrencileri bir umutla geri ödeyecekleri toplam borcun silineceği günü bekliyor. Kredi borçlarına ilişkin Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne bir kanun teklifi daha sunularak KYK Borçlarının silinmesi talep edildi.

KYK Borcu Siliniyor Mu?

Lise eğitimlerini tamamlamış gençler istekleri ve sağlayacakları başarılar sayesinde eğitimlerinin devamını üniversitede devam ettirirler. Maddi durumu yetersiz olanlar burs almaya hak kazanır, diğerleri ise istekleri doğrultusunda geri ödemeli kredi alırlar. Bu kredilerin geri ödemeleri öğrencilerin mezun yıllarını takiben 2 yıl sonra başlamaktadır. Üniversite mezunları dört gözle borcun silinmesini bekliyor.

Üniversite mezunlarının işsizlik seviyeleri göz önüne alınmakta ve işe başlayanların da asgari ücretten yukarı çalışamadıkları aşikar. Bu durumda da hem geçimlerini hem de ihtiyaçlarını karşılamaları güç durumda olacağından KYK borçlarının silinmesi yönünde hükumete sürekli olarak teklifler sunuluyor. 12 Kasım tarihinde bir kanun daha sunularak borçların silinmesi yönünde tekrar bir talep iletildi. Yenilenen yapılandırma ile birlikte KYK borçları ile binlerce öğrencinin yüzünü güldürecek haber hükumetten geldi.

KYK Borcu Siliniyor Mu
KYK Borcu Siliniyor Mu

Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürü Aksu, “Üniversite eğitimi boyunca kredi borcu alan kişilerin 2 yıl sonra ödeme yapmaya başlamadıkları halde gecikme faizi uygulanmaktaydı. Eylül ayı itibari ile öğrencilerden gecikme faizi alınmayacak. Gelecek dönemde Maliye Bakanlığına başvuran öğrenciler için yeni ödeme takvimi hazırlanacak” diyerek “Son düzenleme ile birlikte öğrencilerin ödeyemediği taksitlerden sonra meydana gelen faiz ortadan kaldırıldı. İlk ana borcu gibi işlem görecek” diye sözlerine devam etti.

Gecikme Faizi Uygulanmayacak!

Hükumet tarafından oluşturulan yeni yapılandırmaya göre kredi borcu bulunan öğrenciler borçlarını faizsiz ödeyebilecekler. Bununla birlikte yeni düzenlemeye göre icra takibine düşmeleri engellenecektir. Verilen karar kapsamında üniversite mezunlarının 3.9 milyarlık kredi borcu yeniden yapılandırmaya girecek ve Eylül ayı itibari ile öğrenim kredisine bağlı herhangi bir gecikme faizi alınmayacağı bildirildi.

BENZER HABER:  BDDK'dan Cep Telefonu Taksit Sayılarına Düzenleme Geldi

Başvurular Maliyeye Yapılacak

Borçlarını faizsiz bir şekilde ödemek isteyen öğrencilerin yeni dönemde Maliye Bakanlığına müracaat ederek başvuru yapmaları gerekmektedir. Bakanlığa yapılan müracaat sonrasında öğrencilerin yeni dönemde belirlenen ödeme takviminde borçları faizleri silinmiş bir şekilde sunulacaktır. Bu yapılandırmadan yaklaşık 1 milyon 37 bin üniversite mezunu faydalanacak. Üniversite mezunlarının 3.9 milyar liralık kredi borcunun yapılandırılması hükumet tarafından sağlanacaktır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

GÜNCEL DÖVIZ KURLARI
BIST
112824
USD/EUR
1,0935
Amerikan Doları
1,65516
Euro
6,7731
İngiliz Sterlini
7,9946
Japon Yeni
5,6249
Rus Rublesi
1,579
SA Riyali
1,4159
Altın
0,64131
Son Güncelleme: 27.02.2020 12:53
  • YENİ
  • YORUM