Kredi Kartı ile Benzin Almanın Nakit Paradan Farkı Ne Olacak?

Kredi Kartı ile Benzin Almanın Nakit Paradan Farkı Ne Olacak?

Akaryakıt alım fiyatları değişiyor. Artık nakit para ile akaryakıt alan ile kredi kartını kullananın arasında fiyat farkı olacak. Nakit yerine kredi kartıyla benzin veya mazot alanlar daha fazla ödeyecek. Kredi kartı ile akaryakıt fiyat uygulaması haberimizde.

Kredi kartı ya da nakit akaryakıt alımlarında fiyat farkının olması ile ilgili önerge sunuldu. Şayet bu teklif kabul edilirse akaryakıt alımlarında farklı tarife uygulanacak. Detaylar haberimizde.

Fiyat Ödeme Şekline Göre Belirlenecek

Mazot, benzin ya da gaz alımlarında kimimiz ödemeyi nakit, kimimiz de kredi kartı ile yapıyoruz. Ancak hangi ödeme yöntemini seçersek seçelim ödeyeceğimiz tutar aynı oluyor. Fakat yeni düzenleme hayata geçerse iki farklı ödeme yönteminde ödenecek tutarlar farklı olacak.

Şayet akaryakıt alan tüketiciler nakit ödeme yaparlarsa, kredi kartına göre daha az bir meblağ ödeyecekler. Akaryakıtta iki ayrı fiyat devri başlıyor! Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu’ na Petrol Ürünleri İşverenler Sendikası tarafından bir önerge sunuldu.

Kredi Kartı İle Alınan Benzin Daha Pahalı Olacak

Önerge kabul edilirse kredi kartı ile alınan mazot ya da benzine daha yüksek tutarlar ödenecek. Petrol Ürünleri İşverenler Sendikası Genel Başkanı İmran Okumuş, mevzuat gereği herhangi bir komisyon ödenmediğinin altını çizdi. Ancak akaryakıt alımlarında nakit ödeme yapan müşterilere bir avantaj sunuluyor.

Akaryakıt istasyonlarından alınan indirim kartlarına yüzde 5 indirim yapılıyordu. Bu kartları göstererek nakit alımlarında düzenleme kabul edilirse daha uygun fiyatta mazot ya da benzin alınabilecek. Kredi kartı ile yapılan alımlarda tüketiciler herhangi bir komisyon ödemediğinden dolayı bayiler 1 ayı geçik vadeleri bekliyor. Ayrıca bankalara yüzde 3 oranında komisyon ödeniyor.

Ayrıca Amerika Birleşik Devletleri’nde de pompa satış fiyatları oldukça düşüktür. Kredi kartı ile alımlarda ise meblağlar oldukça yüksektir. Bu nedenle tavsiye niteliğindeki bu uygulama yürürlüğe girerse bankalar ile de çeşitli anlaşmalar yapılacak. Nakit alım yapan tüketici daha az para ödeyecek.

BENZER HABER:  IMF'den flaş Türkiye kararı
Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

GÜNCEL DÖVIZ KURLARI
BIST
121475
USD/EUR
1,1091
Amerikan Doları
1,59337
Euro
6,7057
İngiliz Sterlini
7,8688
Japon Yeni
5,4879
Rus Rublesi
1,5765
SA Riyali
1,399
Altın
0,63539
Son Güncelleme: 18.01.2020 04:16
  • YENİ
  • YORUM