Kredi Faizleri Düşüyor

Kredi Faizleri Düşüyor

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, faiz oranlarının yüzde 25′ in altına inmeye başladığını belirtti. Faiz oranlarının Aralık ayında daha da düşeceği ifade ediliyor. Detaylar haberimizde.

Bakan Albayrak, kredi faizlerinin düşeceğini belirtti. Enflasyonda da pozitif bir tablo oluştuğuna dikkat çekti.

Faizler Düşüyor

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak faiz ile ilgili açıklamalarda bulundu. Faiz oranlarının yüzde 25 oranının altına belirttiğini belirten Bakan, Aralık ayında düşme seyrinin daha fazla olacağını söyledi. Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği’ nin düzenlemiş olduğu EXPO 22. Uluslararası İş Formu’na katılan bakan, Kasım sonları ve Aralık ayında enflasyonda istenen seviyeye gelineceğine vurgu yaptı.

Kasım ve Aralıkta Pozitif Tablo İzlenecek

Haziran ayında döviz kurunda yaşanan artış sebebi ile faiz oranları da oldukça yükselmişti. Piyasada da bir belirsizlik söz konusuydu. Bu belirsizliğin yavaş yavaş ortadan kalkması ile enflasyonda düşüş yaşanacağını söyleyen bakan, yapılan son Özel Tüketim Vergisi ve Katma Değer Vergisi indirimlerinin de etkisi ile Kasım ayındaki enflasyonun pozitif seyirde ilerlediğine dikkat çekti. Bakan Albayrak, enflasyon ile topyekün mücadele programlarının etkisinin olumlu olduğunu ve sonraki süreç için de stratejik bir yol haritası hazırlamak için düğmeye basıldığını belirtti.

Alınacak önlemler şu an andan itibaren orta ve uzun vadelerde olacaktır. Tarımda Güçlendirilmiş Veri Alt Yapısı, Erken Uyarı Sistemi gibi düzenlemelerin yapıldığını ve bunların kısa süre içerisinde uygulamaya konulacağından söz ediliyor. Bakan sözlerini şu cümleler ile bitirdi, Yapılan erken uyarı sistemi ile rekolte ve tahmin ve takiplerinin kısa zamanda yapılması sağlanacaktır. Ayrıca gıda ve tarım ürünlerinde fiyat ve arz durumu yakinen incelenecektir. Fiyatlarda dalgalanma meydana gelmesi durumunda erken tedbirler alınacak ve bu tedbirler en kısa sürede devreye konulacaktır.

Hal Yasası ile birlikte erken uyarı sistemi de en kısa sürede devreye konulacaktır.

faizler-düşüyor
El yakan faizler düşüyor

Dünyaya Örnek Olunacak

Ekim ayından sonra cari fazla verileceğine dikkat çeken bakan tüm zamanların en yüksek rakamlarının oluşabileceğini belirtti. Yıl sonunda beklenen vergi geliri 630,5 milyar TL idi. Vergi gelirleri beklenen seviyelerde ilerlerken, vergi dışındaki gelir kalemlerinde de 119 milyar TL’ nin üstünde bir rakama ulaşılmak istendiği hedeflendi. Ülkemiz yalnızca ekonomi konusunda değil siyasi açıdan da istikrarını korumaya devam etmektedir.

BENZER HABER:  Dolarda alın tavsiyesinde sona gelindi

Hedeflenen konu yapısal değişimlerdir. Bunun için gıda konusundaki enflasyon için hazırlanan bir yol haritası bulunmaktadır. Stokçular ile mücadele devam etmektedir. Tarımda erken uyarı ve güçlendirilmiş veri alt yapısı sistemleri en kısa sürede devreye konulacaktır. Enflasyon ile topyekün mücadele programında faizlerin yüzde 15′ e varan oranlarda indirileceği söylenmişti. Kamu ve katılım bankalarında faiz oranları düşüş seyrindedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

GÜNCEL DÖVIZ KURLARI
BIST
119574
USD/EUR
1,0811
Amerikan Doları
1,64072
Euro
6,7267
İngiliz Sterlini
8,0935
Japon Yeni
5,6636
Rus Rublesi
1,5696
SA Riyali
1,4029
Altın
0,63669
Son Güncelleme: 18.02.2020 20:22
  • YENİ
  • YORUM