DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

KKTC Uyruklu Üniversite Ne Demek? Kimler Başvurabilir?

KKTC Uyruklu Üniversite Ne Demek? Kimler Başvurabilir?
21.10.2021
A+
A-

Üniversite eğitiminden önceki eğitimini KKTC yani Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde almış öğrenciler KKTC uyruklu olarak değerlendirilir ve Türkiye’de bulunan ve KKTC uyruklu öğrencilere kontenjan açan üniversitelere girebilir. Fakat öğrencilerin YÖS’e girip buradan belli bir puan alması gerekir. Sonrasında sıralamasına göre bir üniversite tercihi yapabilir.

Kktc uyruklu üniversiteye kimler Başvurabilir?

Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı ihtiyaç duyulması halinde bazı devlet üniversitelerinin bölümlerine KKTC uyruklu olan öğrenciler kontenjan açmaktadır. KKTC uyruklu üniversitede KKTC uyruklu veya lise eğitimini KKTC’de tamamlamış öğrenciler, lisans, ön lisans, yüksek lisans, doktora yapabilmektedir. KKTC uyruklu üniversiteyi bu şekilde açıklayabiliriz.

Kktc uyruklu üniversiteye Türkler başvurabilir mi?

Türk liselerine denk bir okuldan mezun olan ve aşağıdaki başvuru koşullarını sağlayan yurt dışından öğrenci kabul kontenjanları ile eğitim görmek isteyen öğrenciler Üniversitemiz lisans programlarında öğrenim görmek için başvuruda bulunabilirler.

KKTC Uyruklu Üniversite Başvuru Şartları 2021

Lise son sınıfta olmaları ya da mezun durumda bulunmaları koşuluyla:

  • Yabancı uyruklu olanlar,
  • Doğumla Türk vatandaşı olup da İçişleri Bakanlığı’ndan Türk vatandaşlığından çıkma izni alanlar ve bunların Türk vatandaşlığından çıkma belgesinde kayıtlı reşit olmayan çocuklarının Türk Vatandaşlığı Kanunu uyarınca aldığı Tanınan Hakların Kullanılmasına İlişkin Belge sahibi olduklarını belgeleyenler (5901 sayılı Türk Vatandaşlığı Kanununun 7. Maddesinde “(1) Türkiye içinde veya dışında Türk vatandaşı ana veya babadan evlilik birliği içinde doğan çocuk Türk vatandaşıdır.” hükmü bulunmakta olup, yurt dışından kabul kontenjanlarına başvuracak adayların Türk Vatandaşlığı Kanunu’nu incelemelerinde yarar bulunmaktadır.
  • Yabancı uyruklu iken sonradan kazanılan vatandaşlık ile TC vatandaşlığına geçenler / bu durumdaki çift uyruklular
    • 01/02/2013 tarihinden önce yurtdışında ortaöğretime devam eden TC uyruklu öğrencilerden ise ortaöğretiminin (lise) son üç yılını KKTC hariç yabancı bir ülkede tamamlayanlar (ortaöğretiminin (lise) tamamını KKTC dışında yabancı bir ülkedeki MEB nezdinde açılmış olan Türk okullarında tamamlayanlar dahil)
    • 01/02/2013 tarihinden sonra yurt dışında ortaöğretime başlayan adayların yurt dışından kabul kontenjanlarına ortaöğretiminin (lise) tamamını KKTC hariç yabancı bir ülkede tamamlayanlar (ortaöğretiminin (lise) tamamını KKTC dışında yabancı bir ülkedeki MEB nezdinde açılmış olan Türk okullarında tamamlayanlar dahil)
  • KKTC uyruklu olup; KKTC’de ikamet eden ve KKTC’de ortaöğrenimini (lise) tamamlayan GCE AL sınav sonuçlarına sahip olanlar ile 2005-2010 tarihleri arasında diğer ülkelerdeki kolej ve liselere kayıt yaptırıp eğitim alarak GCE AL sınav sonuçlarına sahip olan veya sahip olacaklar

başvurabilir.

KKTC uyruklu üniversite taban puanları

Program AdıTıp Fakültesi (KKTC Uyruklu)
ÖSYM Program Kodu102910888
Üniversite AdıÇukurova Üniversitesi
Fakülte / MYOTıp Fakültesi (KKTC Uyruklu)
Üniversite TürüDevlet Üniversitesi
Puan TürüSAY
Öğrenim Süresi6
En Küçük Puan (2020 Yılı)478.21614455,25531 ise 2019 Yılı Puanıdır.443,20508 ise 2018 Yılı Puanıdır.
Başarı Sırası (2020 Yılı)3110027133 ise 2019 Yılı Başarı Sırasıdır.27600 ise 2018 Yılı Başarı Sırasıdır.
Genel Kontenjan1
Okul Birinci Kontenjanı
MEB Kontenjanı
Prof. Dr. Sayısı
Doç. Dr. Sayısı
Dr. Öğretim Üyesi Sayısı
TUS TT1 Puanı49.074173 TUS Temel Tıp Bilimleri Puanı (Tıp fakültesi mezunları)
TUS KTP Puanı48.783561 TUS Klinik Tıp Bilimleri Puanı
KPSS-1 Puanı82.205065

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.