Kiralar Artık Daha Az Artacak

Kiralar Artık Daha Az Artacak

Gündemde olan Yeni Ekonomi Programı ile birlikte kira artışlarına yeni düzenleme geliyor. Ev sahipleri artık kiraları ücretlerini üretici değil tüketici fiyat endeksi üzerinden hesaplayacak.

Yeni Ekonomi Programı’ nda kira oranları ile ilgili bir de tedbir maddesi bulunuyor. Alınan tedbirlere göre kiracıların mağdur edilmemesi adına artık kira zamları üretici değil tüketici fiyat endeksi üzerinden belirlenecek.

Tüketici Fiyat Endeksi Üzerinden Hesaplama Yapılacak

2018 yılının son ayında olduğumuz şu zamanda enflasyon oranlarının artması ile birlikte kira oranlarının da artacağı düşünülüyordu. Ancak hükumet tarafından yapılan düzenlemeye göre kira tutarlarının hesaplanmasında değişikliğe gidildi. Bu düzenlemeye göre artık kira artış oranları üretici değil tüketici fiyat endeksi üzerinden hesaplanacak. 

Kira Tutarları Nasıl Belirleniyor?

Yapılan yeni düzenleme kira artış oranlarını doğrudan etkilemektedir. Politika ve Tedbirler başlığı altında yer alan madde şu şekilde; “Kira arış oranlarında belirlenebilecek olan üst sınır,döviz kurları ve eşya fiyatlarında yaşanan artışlar göz önünde bulundurularak, üreticilerin sunmuş olduğu yüksek fiyatlar yerine tüketici fiyatlarına göre ayarlanacaktır.” şeklinde ifade edilmektedir. Bu düzenleme yapılmadan evvel bir yıllık artış oranı ortalama Yİ-ÜFE olarak belirlenirken, yeni oranları TÜFE oranları dikkate alınarak hesaplanacaktır. Ağustos ayında açıklanan 12 aylık TÜFE oranları yüzde 12,61 olarak ifade edilmişti.

kira-tutarları-nasıl-belirleniyor
Kira tutarları nasıl belirleniyor?

Bu sebeple Ağustos ayını takip eden dönem için yapılabilecek olan zam tutarı 188 olarak belirlenebilecekti. Ancak tüketici fiyat endeksi dikkate alınsaydı 188 yerine 126 TL olarak hesaplanması gerekmekteydi.

Kira Artış Tutarları Ne Kadar Oldu?

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından yapılan açıklamaya göre 2018 yılına ait üretici fiyat endeksi rakamları açıklanmıştır. Bu açıklama göre yurt içi fiyat endeksi oranı bir önceki aya göre yüzde 6,60 olarak belirlenmişti. Hesaplanan oran bir önceki yılın Aralık ayına göre ise yüzde 25,32 olarak açıklanmıştı. Eylül ayı itibari ile hesaplanan kira artış oranı yüzde 18,78 olmuştur.

Türkiye Büyük Millet Meclisi Plan ve Bütçe Komisyonu’ nda verilen kanun teklifi  kira oranlarında artış ile ilgili yer alan maddenin Üretici Fiyat Endeksi ile Tüketici Fiyat Endeksi’ nin ortalaması alınır ve düşük olan tutar kira artış oranı olarak belirlenir şeklindedir. Şayet bu teklif kabul edilirse iki oranın ortalaması alınarak düşük olan tutar kira bedellerine zam olarak yansıtılacaktır.

BENZER HABER:  BDDK'dan Yeni Karar: Kredi Kartı Taksit Sayısı Yükseliyor

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

GÜNCEL DÖVIZ KURLARI
BIST
122142
USD/EUR
1,1028
Amerikan Doları
1,6078
Euro
6,726
İngiliz Sterlini
7,9757
Japon Yeni
5,5811
Rus Rublesi
1,5741
SA Riyali
1,4028
Altın
0,63783
Son Güncelleme: 25.01.2020 02:54
  • YENİ
  • YORUM