İşsizlik Maaşı 1600 TL’ye Yükseliyor

İşsizlik Maaşı 1600 TL’ye Yükseliyor

Devlet tarafından insanların geçimini sağlayabilmesi için birçok destek sağlanmaktadır. Bu desteklerden bir tanesi de işsizlik maaşıdır. Çalışmayan vatandaşlar belli başlı bazı şartları yerine getirmeleri halinde devlet 1611 TL‘ye kadar işsizlik maaşı vereceğini bildirdi. İşsizlik maaşı ile ilgili tüm detaylar haberimizde..

İşsizlik Maaşı

Sigortalı olduğu halde işsiz kalan vatandaşlara belirli şartları taşımaları halinde 4447 sayılı İşsizlik Sigortası kanununda belirtilen sürede ve miktarda işsizlik ödemesi yapılmaktadır. İşsizlik ödeneğinden; kendi arzusu dışında bir durumdan işsiz kalanlar, hizmet verdiği iş yerinden çıkartıldığı dönemden 120 gün öncesine kadar prim ödeyerek çalışmış olanlar, mevcut iş yerinden ayrılmadan evvelki üç yıl içerisinde 600 gün süreli olarak işsizlik primini ödeyenler ve iş yerinden ayrılmadan önceki bir ay içerisinde en yakın İŞKUR kurumuna şahsi olarak veya elektronik olarak başvuruda bulunanlar katılabilmektedir. İşsizlik maaşı ile ilgili tüm bilgilere linke tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Devlet 1611 TL’ye Varan İşsizlik Maaşı Veriyor!

İşsizlik maaşını alabilmek için koşulların başında; maaştan faydalanacak kişilerin kendi rızasının dışında işsiz kalması gerekiyor. Çalışılan iş yerinin iflas etmesi durumunda da kişinin ayrılmadan önce 120 günlük sigorta priminin ödenmiş olması gerekmektedir. Ancak bu sayede işsizlik maaşından faydalanabilir. Kanunda belirlenen koşulları yerine getirmiş olan vatandaşlara 805 TL ile 1161 TL arasında bir işsizlik maaşı imkanı sağlanacağı bildirilmiştir.

Başvurular Nereden Yapılacak?

İşsizlik maaşından yararlanmak için gerekli koşulları sağlayan vatandaşların geriye bir tek başvuru yapma işlemleri kalıyor. Başvuru işlemini gerçekleştirmek için vatandaşlar başvurularını internet aracılığı ile veya İŞKUR kurumlarına şahsen yapabilirler. İnternet sisteminden başvuru yapmak için e-devlet sistemi üzerinden Türkiye İş Kurumu aracılığı ile işsizlik maaşlarına başvuru yapabileceklerdir. İnternet sistemi üzerinden başvuru yapmak istemeyen vatandaşlar ise İŞKUR Müdürlüklerinden başvuru işlemlerini bizzat yapabileceklerdir.

BENZER HABER:  Eriğin kilo düştükçe düşüyor
Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

GÜNCEL DÖVIZ KURLARI
BIST
112553
USD/EUR
1,0940
Amerikan Doları
1,65534
Euro
6,7762
İngiliz Sterlini
7,9742
Japon Yeni
5,6248
Rus Rublesi
1,5816
SA Riyali
1,4166
Altın
0,64205
Son Güncelleme: 27.02.2020 13:27
  • YENİ
  • YORUM