DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 6°C
Kar Yağışlı

Hurda Araç Ötv İndirimi Şartları 2018 Resmi Gazete (MADDE MADDE)

Hurda Araç Ötv İndirimi Şartları 2018 Resmi Gazete (MADDE MADDE)

Hurda aracı olanların merakla beklediği açıklama TBMM ‘ de yapılan görüşmeler sonucunda yasalaştı. Eğer ki hurda bir aracınız var ve yeni bir araba almak istiyorsanız sizde 10 bin liralık hurda teşvikinden yararlanabilirsiniz. 2018 yılı için yapılan bu teşvik ile, hurda araç sahibi vatandaşa yeni bir araç alması için fırsat oluşturuldu. Peki teşvik ne zaman uygulanacak? Şartları neler? Hangi araçları kapsıyor? Nereye başvurmak gerekiyor? Son dakika firmaların kampanyaları ve yasa tasarısında son durum haberimizde..

Teşvik Ne Zaman Uygulanacak? Son Dakika!

Markalarında desteklediği bu uygulama ile eski aracınız 10 bin liraya kadar sayılarak yeni alacağınız araçta indirim uygulanacak. Hurda araçlar için 2018 bütçesinden 500 milyon lira ayrıldığı ve teşvikin önümüzdeki yıllarda da devam ederek eski araçların trafikten tamamen kaldırılması hedeflenmektedir. Kararnamede belirtilen şartlara göre hangi yaş araçlar bu yasa kapsamında ve kimler bu yasadan yararlanabilir detaylara bakalım.

Hurda İndirimi 2018 Resmi Gazete’de!

Hurda Araç Teşvikinden Yararlanma Şartları Nedir?6 milyon aracı kapsayan bu yasa, Maliye Bakanı Naci Ağbal’ ın açıklaması ile yürürlüğe girdi. 2018 Resmi Gazete’ de yayınlanan açıklamaya göre; ÖTV matrahı; 46,000 TL’yi aşmayanlar için 10,000 TL, bu tutarı aşıp 80,000 TL’yi aşmayanlar için 8.000 TL, 80.000 TL’yi de aşanlar için 3.000 TL teşvik indirimi uygulanacak. Bu teşvik ile araba piyasasına gelen hareketlilikte çoğu markanın araç satışında etkili olması bekleniyor. 16 yaş ve üzeri eski hurda arabası olan vatandaş için TBMM Genel Kurulunda görüşülen 96 maddelik Vergi Kanunları ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Tasarısı kabul edildi.

2018 Hurda Teşviki İndirim Tutarları 10.000 TL.ye kadar!

2018 Hurda Teşviki İndirim Tutarları 10.000 TL.ye kadar!

Hangi Araçlar Hurda Araç Teşvikinden Yararlanabilir

Hangi Araçlar Hurda Araç Teşvikinden Yararlanabilir?

31 Aralık 2019 tarihine kadar geçerli bu uygulama ile hem eski arabaların trafikten çekilmesi hem de yeni araç alımının arttırılması hedeflendi. 2002 ve daha eski model olan arabaların bu teşvikten yararlanabileceği yani 16 yaşından büyük otomobil, minibüs, kamyonet, arazi taşıtı hurda araba indiriminden yararlanabilecek.

Ülkemizde araç yaş ortalaması oldukça yüksek ve çevremizde çok eski arabalar hala trafikte seyretmektedir.4 ,3 milyonu otomobil ve arazi taşıtı olmak üzere, yaklaşık 5,7 milyon bu madde kapsamına giren araç var ve bu araçlar çok yakıt yakan, çevreyi kirleten hatta artık çalışmayan ve sokak aralarında terkedilerek kötü görüntü oluşturmaktadır. Vatandaş biriken ceza yada vergi borçları yüzünden bu araçları hurdaya çıkaramamaktadır. Yapılan düzenleme ile araç sahipleri hurda aracına 10 bin liraya kadar teşvik alabilecek. Bu teşvikten belirlenen araçlar dışındaki araçlar yararlanamayacak ve belirlenen son başvuru tarihine kadar başvurunuzu yapmış olmanız gerekmektedir. 27.03.2018 tarihinden itibaren hurdaya çıkarılan araçlar için ve 18.05.2018 tarihinden itibaren satın alınacak araçlara 2019 yılı sonuna kadar indirim uygulanacaktır.

  • 31.12.2019 tarihine kadar başvurunuzu yapmış olmanız gerekmektedir.
  • Hurda aracınızın trafikten kaydı düşürülerek imha merkezine teslim edilmesi,
  • 2002 yani 16 yaşından büyük otomobil, minibüs, kamyonet, ve kamyonlar için geçerlidir.
  • Hurdaya çıkacak aracın karşılığında yeni alacağınız araç aynı cinsten olursa bu teşvikten yararlanabilirsiniz.
  • Yeni alınacak aracın motor silindir hacmi 1600 santimetre küpü geçmeyecektir.
  • Hurdaya çıkacak araç yeni araç alacak kişinin üzerine olmalıdır.

Bu şartlar dahilinde yeni alacağınız araç teşvikten yararlanacaktır. Şartları taşımayan hurda araç ve yeni araç için teşvik indirimi yapılmayacaktır.

hurda yasası 2018 resmi gazetede yayınlandı

hurda yasası 2018 resmi gazetede yayınlandı

2018/11750 18 Mayıs 2018 Tarihli Hurdaya Çıkartılan Her Bir Cins Araç İçin Aynı Cins Yeni Bir Aracın İlk İktisabında Tahakkuk Eden Özel Tüketim Vergisinin Terkin Edilecek Kısmının Belirlenmesi Hakkında Karar

10 Bin Lira ÖTV İndirimi İçin Başvuru

Yıllardır kullandığınız ve ancak ömrünü tamamlamış ve hurdaya çıkmış aracınızı vermek ve indirimden faydalanıp yeni bir araca sahip olmak için; Makine ve Kimya Endüstrisi Kurumu Hurda Müdürlüklerine, Büyükşehir Belediyelerine, İl Özel İdarelerine veya özel sektör tarafından işletilen Ömrünü Tamamlamış Araç Toplama Merkezlerine teslim etmeniz gerekmektedir.

10 Bin Lira ÖTV İndirimi İçin Başvuru

10 Bin Lira ÖTV İndirimi İçin Başvuru

2018 Hurda İndirimi Şartları Neler?

Yada diğer bir yöntem ile araç alacağınız markanın yetkilisiyle aracınızı ihraç etmek için gerekli belgeleri, trafik tescil kuruluşlarına vererek aracınızın kayıt ve tescilinin silinmesini talep etmeniz gerekmektedir. Aracınızın trafikten düştüğüne dair alacağınız belge ile yeni alacağınız araç bayisine gelerek teşvik indirimi için yeni aracınızı seçmeye başlayabilirsiniz. Burada önemli nokta ihraç edilen araç ile yeni alacağınız aracın cinslerinin birbiri ile uyuşması gerekmektedir. Yani kamyonetse hurda araç yeni alınacak araçta kamyonet olmalı ya da otomobilse yeni araç muhakkak otomobil olursa teşvik indirimi uygulanacak.

hurda indirimi şartları 2018

Düzenleme trafikte seyreden ve can güvenliğini tehlikeye atan, çevreyi kirleten, çok yakıt tüketen eski araçların kaldırılması ve otomobil sektörünün hareketlenmesine katkıda bulunacaktır. Bu yasa kapsamında traktör ve motosikletler teşvik indiriminden faydalanamayacak araç türleridir. Bu yasa ile hurdaya çıkan araçların geçmiş vergi, ceza, icra, banka borçları silinebilmesi de beklenen gelişmeler arasında.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.