Emekli Olamayanlara Toplu Prim Ödemesi

Emekli Olamayanlara Toplu Prim Ödemesi

Emeklilik primlerini ödeyemeyenlere müjde! Sosyal Güvenlik Kurumu emekli olamayan vatandaşlara toplu para desteği sağlıyor.

Yıllarca çalışarak emekliliğe ulaşmak için prim biriktiren vatandaşlar bazı koşulları sağlayamamalarından dolayı emekli olamamaktadır. Sosyal Güvenlik Kurumu bu koşulları sağlayamayan emeklilere prim ödemelerini toplu olarak geri ödüyor. Vatandaşlar bu primlerden faydalanmak için ne yapmalı? Prim ödemeleri ile ilgili tüm detayları sizlerle paylaşacağız.

SGK Emekli Olamayanlara Prim Ödemesi Yapıyor

Bilinen üzerine bütün vatandaşlar hayatları boyunca, belirli bir yaşa gelince rahat etmek adına emekli olmak için Sosyal Güvenlik Kurumuna prim yatırıyorlar. Primler dışında da bazı belli başlı koşullar bulunmaktadır. Bu koşulları yerine getirmeyen vatandaşlar maalesef ki emekli olamıyor. Bu kapsamda vatandaşların gerekli işlemleri gerçekleştirmesinden sonra SGK yatırılan prim ödemelerini toplu olarak geri ödüyor.

Toplu Paradan Kimler Faydalanabilir?

SGK’dan emekli olamamalarından dolayı ödedikleri primleri geri almak isteyen vatandaşlar ilk olarak sigortalı bir işte çalışmama şartını yerine getirmiş olması gerekmektedir. Bunun dışında bilinmesi gereken ikinci şartı ise bu işlemden faydalanmak isteyen vatandaşların kendi işlerinin de başında olmamaları gerekmektedir. Sigortalı bir işte veya kendi işinin başında olmama koşulunu sağlayan vatandaşların SGK primine başvuruda bulunmaları halinde bu sefer de yıl şartı engeli karşılarına çıkıyor. Sene koşulunda ise talep edilen süre kadınlarda 20 yıl, erkek vatandaşlarda ise 25 olarak bilinmektedir.

Belirlenen bu şartların yerine getirilmesi halinde Sosyal Güvenlik Kurumuna başvuru yapılması halinde eski Sosyal Sigorta Kurumundan (4A) 2008 yılından önce şahsın kendi adına ödenmiş olan işçi ve işveren primi geri alabiliyor. 2008 yılından sonra iş gören vatandaşların ise yalnızca işçi primleri geriye ödenmektedir. Prim ödemelerini Bağ-kur üzerinden yapmış vatandaşların ise bütün primleri aynen geri ödeniyor. Toplu prim desteğinden yararlanmak için başvuruların Sosyal Güvenlik Kurumuna yapılması gerekmektedir.

BENZER HABER:  İBB Alışveriş Kartı Bu Marketlerde Geçiyor!

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

GÜNCEL DÖVIZ KURLARI
BIST
100237
USD/EUR
1,1022
Amerikan Doları
1,55543
Euro
6,5049
İngiliz Sterlini
7,3683
Japon Yeni
5,488
Rus Rublesi
1,4828
SA Riyali
1,3702
Altın
0,60892
Son Güncelleme: 21.09.2019 03:40
  • YENİ
  • YORUM