Binlerce Kişi SGK’dan Toplu Para Alabilir

Binlerce Kişi SGK’dan Toplu Para Alabilir

Emeklilik için yaş şartını tamamlamış ancak prim borçları nedeni ile emekli olamayan sigortalılara müjde! Ödenen primler SGK’ dan toplu olarak geri alınabilir.

Emeklilik için yaş ve prim şartını tamamlamış olmak gerekiyor. Ancak bazı sigortalılar yaşlarını tamamlamalarına rağmen prim borçları olduğundan dolayı emekli olamıyor. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından bu muhtemel proje uygulamaya geçerse binlerce kişi ödenen prim tutarlarını toplu bir şekilde geri alabilecek.

Emekli Olamayanların Paraları Geri Ödenebilir

Çalışanlar ve belirli bir süre prim yatıranların emekli olabilmesi için bazı şartlar bulunuyor. Bu kişiler hem yaş hem de prim koşulunu aynı anda sağlamalıdır. Ancak genelde bayanlar olmak üzere, yeterli süre çalışamadıklarından dolayı yaş şartını tamamlasalar dahi prim borçları nedeni ile emekli olamıyor. Ancak bu kişilerin emekli olabilmeleri için kendilerine bazı imkanlar tanınıyor. Erkekler askerlik, kadınlar da doğum borçlanması yöntemleri ile eksik prim borçlarını ödeyerek emekli olabiliyor.

Bu Durumlara Dikkat!

Ancak borçlanma yolu ile de eksik prim borçlarını tamamlayamayan vatandaşlarımız için Sosyal Güvenlik Kurumu’ nun vatandaş tarafından ödenmiş olan primleri kendilerine geri ödeme imkanı bulunmaktadır. Sigortalılarda durum bu şekilde işlerken memurlar için iş biraz farklıdır. Memurlara keseneklerinin iadesi yapılmaktadır. Toplu para almak için 2 şart gerekiyor;

  • Erkekler için 25, kadınlar için 20 yıl çalışmış olma ve yaş şartını tamamlamak gerekiyor.
  • Başvuru yapıldığı tarihten itibaren sigortalı olarak çalışmıyor olmak ya da Bağ-Kur’ lu olarak kendi işi ile ilgilenmiyor olmak

Zaten bu şartlara haiz olan sigortalılar prim sürelerini doldurdular ise emekli olabiliyorlar.

Dilekçe İle Başvuru Yapılmalı

Kendilerine toplu ödeme yapılmasını isteyenlerin Sosyal Güvenlik Kurumu’ na dilekçe ile başvurması gerekiyor. Genel Sağlık Sigortası, askerlik ve doğum borçlanmaları bu süreçte iade edilmiyor. Parasını aldıktan sonra çalışmak isteyenler için yeni bir imkan geliyor. İhya sistemi ile birlikte prim günleri yeniden ödenmeye başlanabiliyor.

BENZER HABER:  Saçını Satarak Kaç Para Kazanabilirsiniz? Araştırdık!

Prim eksiği olan ve hiçbir surette tamamlamalarına imkan olmayan kişilere geri ödeme yapılabiliyor. Vefat durumu söz konusu ise mirasçılar parayı geri alabiliyor. Ancak toplu para alınabilmesi için vefat eden sigortalı yakınlarına yetim ve dul maaşı bağlanmamış olması gerekmektedir. Yetim ve dul aylığı alanlar ne yazık ki toplu para ödemesinden yararlanamayacaktır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

GÜNCEL DÖVIZ KURLARI
BIST
121475
USD/EUR
1,1091
Amerikan Doları
1,59337
Euro
6,7057
İngiliz Sterlini
7,8688
Japon Yeni
5,4879
Rus Rublesi
1,5765
SA Riyali
1,399
Altın
0,63539
Son Güncelleme: 18.01.2020 04:13
  • YENİ
  • YORUM