BDDK’dan Yeni Karar: Kredi Kartı Taksit Sayısı Yükseliyor

BDDK’dan Yeni Karar: Kredi Kartı Taksit Sayısı Yükseliyor

BDDK kredi kartı ile yapılacak olan harcamalarda taksit sayıları ile ilgili yeni bir düzenlemeye gidiyor. Bazı harcama kalemlerindeki taksit sayılarında artışa gidilecek. Detaylar haberimizde.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu kredi kartları ile ilgili bir yeni bir yönetmelik taslağı oluşturdu. Bu düzenlemeye göre, kredi kartı ile yapılacak olan yurt seyahat, konaklama ve havayolları alışverişlerinde yapılacak olan yurt dışı harcamalarında 6 olan taksit sayısı 9’a çıkarılacak.

Taksit Sayısı 9 Oluyor

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu, kredi kartları ile yapılacak olan hava yolu taşımacılığı ve konaklama için yapılan harcamalarda üst taksit limitinin 9′ a çıkarıldığını duyurdu. Daha önceki dönemlerde taksit sayıları 6 idi. Ancak bu artış sadece yurt dışında yapılacak olan harcamalar için geçerli olacak. Banka Kartları ve Kredi Kartları Hakkında Yönetmeliğin 26. maddesinin 7. fıkrasının 2. cümlesi bu düzenleme ile değişmiş oldu.

kredi-kartı-taksit-sayısı-artıyor
         Yurt içi seyahat acentesi ve konaklama harcamalarında taksit sayısı artıyor.

Banka Kartları ve Kredi Kartları Hakkında Yönetmelik

Kurulun düzenlemesi ile birlikte elektronik eşya alımlarında 3 taksit yapılacaktır. Bilgisayar alımlarında, taşımacılık, havayolları harcamalarında, dernek ve kulüp ödemelerinde, seyahat acenteleri ve konaklama harcamalarında 6 taksit, yurt içine ilişkin olan seyahat acenteleri ve konaklama harcamalarında, sosyal hizmetler ve sağlık hizmetleri, sağlık ürünü alımlarında, vergi ödemelerinde 9 taksit yapılacaktır.

Bu düzenleme ile birlikte kredi kartı ile yapılacak olan seyahat acentesi, konaklama ve havayolları harcamalarında taksit sayısının 6 olmasının devam edeceği ancak aynı konularda yapılacak olan yurt içi harcamalarının ise 9 taksite çıkarılması öngörülmektedir. Ancak aynı konularda yapılacak olan yurt dışı harcamalarında taksit sayısının korunacağı söyleniyor.

Vadelere Yeni Ayar

Cep telefonu, bilgisayar ve tablet alımlarına yönelik olarak kullandırılan kredilerin vadeleri 6 ayı aşamıyordu. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu tarafından yapılan düzenlemeye göre fiyatı 3500 TL’ ye kadar olan cep telefonu cihazlarının alımları için kullandırılacak olan kredilerin vadesi 12 ayı, 3500 TL ve üzerindeki cihaz alımlarında kullandırılacak olan kredinin vadesi 6 ayı aşamayacaktır.

BENZER HABER:  Kredi Kartı ile Benzin Almanın Nakit Paradan Farkı Ne Olacak?

Ayrıca Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu tarafından faktoring şirketlerin faaliyetleri ve kuruluşları ile ilgili değişiklikleri içeren bir taslak da yayınlanmıştır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

GÜNCEL DÖVIZ KURLARI
BIST
119802
USD/EUR
1,1021
Amerikan Doları
0,63499
Euro
7,9446
İngiliz Sterlini
5,5872
Japon Yeni
20,0826
Rus Rublesi
1,4028
SA Riyali
0,098
Altın
6,1
Son Güncelleme: 29.01.2020 02:37
  • YENİ
  • YORUM