Aylık Yaşam Bursu 20 Bin TL Oluyor

Aylık Yaşam Bursu 20 Bin TL Oluyor

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Uluslararası Lider Araştırmacılar Programı ile verilecek olan destekleri açıkladı. Araştırma için yurt dışına gönderilen genç bilim insanlarına 20 bin TL, deneyimli olanlara ise 24 bin TL aylık yaşam bursu verileceği duyuruldu. 15 Aralık 2018′ de hayata geçecek olan projenin detayları haberimizde.

Genç Araştırmacılara 20 Bin TL Burs İmkanı

Bakan Varank Anadolu Aslanları İş Adamları Derneği tarafından düzenlenen açılışa katıldı. Bu etkinlikte konuşma yapan Bakan bazı açıklamalarda bulundu. Uluslararası Lider Araştırmacılar Programı ile genç bilim insanlarına 20 bin TL, deneyimli araştırmacılara ise 24 bin TL burs verileceği duyuruldu. Program tersine beyin göçünü hızlandırmak için yapılıyor.

İstanbul Kongre Merkezi’ nde açıklama yapan Bakan, bu önem arz eden programın 15 Aralık tarihinde uygulamaya konulacağını belirtti. Üst düzey araştırmacıların çok önemli projeleri hayata geçirebilmeleri amacı ile Türkiye’ ye gelmelerini istediğini vurguladı. Faaliyetler ülkemizde kamu kuruluşlarında, üniversite ve sanayi işletmelerinde yürütülebilecek.

Proje 15 Aralık’ ta Hayata Geçiyor

Bakan ilk olarak başlangıç paketini açıkladı. Bilim insanların yurt dışına çıkmasının engellenmesi adına projenin önemi vurgulandı. Bu önemli programın ise 15 Aralık tarihinde hayata geçmesi bekleniyor. Verilecek olan bu destek ile yurt dışındaki bilim insanların ülkeye gelmesi hedefleniyor.

Ödeneğin gençler için 500 bin TL, deneyimli bilim insanları için ise 1 milyon TL olması bekleniyor.

Yurt Dışındaki Üst Düzey Araştırmacılar Türkiye’ye Geliyor

Dönüşümün gerçekleşmesi adına insana yatırımın önemini vurgulayan Bakan Varank şu açıklamalarda bulundu; “Bilim insanlarının ülkemize gelmesi için bu önemli politika 15 Aralık tarihinde hayata geçirilecek. Stratejik mahiyeti olan projelerden istifade edilebilmesi adına bu araştırmacıların ülkemize gelmesi önem arz etmektedir. TÜBİTAK ile yapılan koordineli çalışmalar neticesinde araştırmacılara sunulan imkanlar bakımından diğer ülkeler arasında ilk sırada olmak hedeflenmektedir. “

BENZER HABER:  Dolarda alın tavsiyesinde sona gelindi

Programın hazırlanmasında diğer ülkelerin araştırmacılara verdikleri destek tutarları da incelenmiştir. Bilim ve teknolojiyi ilk sırada tutan ülkelerin destek tutarları oldukça yüksektir. Düzenlemenin diğer ülkeler ile rekabet mahiyeti taşıyabileceği düşünülüyor.

Araştırmacıların Aileleri de Mağdur Edilmiyor

Program dahilinde araştırmacılarının ailelerinin de mağdur edilmemesi adına kendilerine 2 bin 250 TL aile yardımı sağlanmaktadır. Ayrıca ülkemize gelen her aile ferdi sağlık hizmetinden yararlanabilmektedir. Araştırmacıların yurt dışından Türkiye’ ye gelişinde tüm yol masrafları da karşılanmaktadır.

Ailelerin yanı sıra araştırmacıların ekiplerinde bulunan kişilere de çeşitli imkanlar sağlanmaktadır. Ekipte bulunan doktora öğrencileri 4 bin 500 TL burs alacak. Her ekipten 5 kişiye bu imkan sunulacak.

Küresel anlamda rekabet edilebilmesi için Varank verilecek desteklerin önem taşıdığının özellikle altını çiziyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

GÜNCEL DÖVIZ KURLARI
BIST
119574
USD/EUR
1,0811
Amerikan Doları
1,64072
Euro
6,7267
İngiliz Sterlini
8,0935
Japon Yeni
5,6636
Rus Rublesi
1,5696
SA Riyali
1,4029
Altın
0,63669
Son Güncelleme: 18.02.2020 20:23
  • YENİ
  • YORUM