Asansör Zorunlu Hale Geldi

Asansör Zorunlu Hale Geldi

İstanbul İmar Yönetmeliği’nde yapılan değişiklik ile artık 4 katlı binalarda asansör zorunlu hale geliyor. Detaylar haberimizde.

İstanbul İmar Yönetmeliği’nde değişiklik yapıldı. Bu düzenleme ile birlikte tek ve bağımsız bölümden oluşan konutlar hariç olmak üzere 3 katlı binalarda asansör yeri bırakılması, 4 ya da daha fazla kata sahip olan binalarda asansör olması zorunlu hale getirilmiştir.

Yönetmelik Değişiyor

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından imar yönetmeliğine dayanılarak İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile hazırlanan proje Resmi Gazete’de yayınlanmıştır. Değiştirilen yönetmeliğe göre tek katlı ve bağımsız bölümlerden oluşan konutlar hariç olmak üzere 3 kat ve üzeri binalarda asansör olması zorunlu hale getirilmiştir. Bakanlık tarafından kamu hizmeti vermek amacı ile yapılan düzenlemeye göre binalar üstten bir kat daha olmak üzere kademelendirilecek. Bu kademelerin boylarının üst sınırları ise 6 metre karenin üzerinde olacaktır. 40 bin metre ve daha altında olan binaların cephelerinde şayet talep edilirse kademe boyu 3 metre olmak üzere bazı cephelerin geriye çekilmesi ile birlikte kademe sistemi uygulanacak.

asansör-zorunlu-hale-geliyor
Asansör zorunlu hale geliyor.

Kamusal alanda bulunan eğitim alanlarının bahçelerinin de daha elverişli kullanılması amacı ile yapılan yeni projeler de mevcuttur. Yapılan değişilik ile birlikte ticaret amacı ile kullanılan bölgelerin zemin katlarının 4,5 metre, asma katların ise 6 metre, bulunan diğer katların 4,5 metre olarak uygulanması kararlaştırılmıştır.

Asansör Zorunlu Hale Geliyor

Tek katlı ve bağımsız bölümlerden oluşan konutlar düzenleme dışında bırakılmıştır. Düzenleme ile birlikte 3 katlı binalarda asansör yeri yapılması zorunlu olmuştur. 3 katın altındaki binalarda da bu şart aranmayacaktır. Ancak binaların umumi olması ya da katlarının birden az olması durumunda asansör yapılması zorunlu olacaktır. 3 kattan fazla ve 10 kata kadar olan binalarda bina tipi de dikkate alınmak üzere ihtiyaç ve yoğunluğa göre yeterli sayıda asansör yapılacaktır.

Yapılacak olan bu asansörlerin herhangi bir olası tehlike anında, arıza ya da elektrik kesintisi yaşanması durumunda, yangına dayanıklı malzemelerden yapılması, duman sızdırmaması vb. teknik özellikleri içermesi planlanmaktadır. Ayrıca olası bir kesinti anında elektrik sağlanması ile ilgili yapılmış bir düzenleme de bulunmaktadır.

BENZER HABER:  Emekliye 3 Maaş Avans Veren Bankalar Hangileri?

Yapı Ruhsatı İle İlgili Düzenleme

Çıkmalar ile ilgili de yapılmış bir düzenleme bulunuyor. Bu düzenlemeye göre cepheleri birbirine gören bağımsız bölümlere ait çıkartmaların birbirlerine mesafeleri 6 metre ve üzerinde olacaktır. Ruhsat alma tarihi 1 Ekim 2017 ve öncesinde almak üzere yapılmış olan tadilat ruhsatı başvurularının yönetmeliğe göre sonuçlanacaktır. Mevzuata uygun olarak düzenlenmiş ruhsatların ve eklerinin yüzde 30 sınırında kademe şartı aranmayacaktır.

Daha sonra emsal hesap yapılacaktır. Gömülü olarak inşa edilen bodrum katlarında ortak kullanım alanı olan otoparklar içi ruhsat eklerinin ve projenin hesaplanan emsal değerleri toplamının aşılmaması gerekemktedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

GÜNCEL DÖVIZ KURLARI
BIST
111470
USD/EUR
1,0942
Amerikan Doları
1,65536
Euro
6,7783
İngiliz Sterlini
7,9764
Japon Yeni
5,6317
Rus Rublesi
1,5809
SA Riyali
1,4172
Altın
0,64191
Son Güncelleme: 27.02.2020 14:11
  • YENİ
  • YORUM