2019 Yılı Havzalarda Desteklenecek Ürünlerin Listesi Açıklandı

2019 Yılı Havzalarda Desteklenecek Ürünlerin Listesi Açıklandı

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından 2017 yılında havza bazlı destekleme modeli oluşturulmuştur. Bakanlık tarafından bu uygulama devam etmektedir. 2019 yılında havzalarda desteklenecek olan ürünler de açıklanmıştır. Detaylar haberimizde.

2017 yılından beri ülkemizde Havza Bazlı üretim modeli uygulanmaktadır. Oluşturulan listelerle il ve ilçelerinde havzalar belirlenmiş ve ürün bazlı olarak üretim yapılmaya başlanmıştır. Devletin vereceği desteklerin ve tarımsal faaliyetlere ayıracağı bütçenin boşa gitmemesi adına o bölgede yetişmesi muhtemel ürünlerin listeleri hazırlanmaktadır.

Havza Bazlı Üretim Modeli 2019’da Devam Ediyor

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafında ülkemizde arz açığı olan, insan sağlığı ve  beslenme konusunda önemli olan, bölgesel değere sahip ürünlerin üretilmesi için destekler sağlanmaktadır. Destek verilen ürünlerin sayısı 21′ dir. Bu anlamda arpa, buğday, çeltik, çavdar, tritikale, dane mısır, mercimek, yulaf, pamuk, kuru fasulye, soya, kanola, yağlık ayçiçeği, aspir, fındık, çay, patates, zeytinyağı, yem bitkileri ve kuru soğan üretiminde destekler sağlanmaktadır. Bu ürünlerin üretilmesinde yem ödemesi, sertifikalı tohum kullanımı, mazot ve gübre destekleri konularında çalışmalar yapılmaktadır. Ayrıca alan bazlı fındık uygulamaları da yapılmaktadır.

Desteklenecek Ürünler Belirlendi

Oluşturulan tarım havzalarında 2019 yılında desteklenecek olan ürünlerin listesi belirlenmiştir. Su kısıtı, ekim nöbeti, toprak, iklim, istatistik verileri Sivil Toplum Kuruluşları ve İl/İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlükleri tarafından listeler halinde hazırlanmıştır. Bu listelerde dane mısır üretiminde su kısıtı olan yerlerde herhangi bir sulama şartı aranmamaktadır.

Güncel ürün listesi için tıklayınız. İlçe bazında toplamda 941 havzanın destekler yardımı ile üretim kalitesi artmaktadır. Yukarıda bahsi geçen 21 ürün dışındaki ürünlerin üretiminde de yine Bakanlık tarafından mazot ve gübre desteği sağlanmaktadır.

BENZER HABER:  Emekliye 3 Maaş Avans Veren Bankalar Hangileri?
Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

GÜNCEL DÖVIZ KURLARI
BIST
105380
USD/EUR
1,1054
Amerikan Doları
1,55536
Euro
6,5221
İngiliz Sterlini
7,6131
Japon Yeni
5,422
Rus Rublesi
1,5199
SA Riyali
1,3631
Altın
0,61221
Son Güncelleme: 17.11.2019 23:15
  • YENİ
  • YORUM