DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

Ziraat Bankası 6 Ay Geri Ödemesiz Kredi Başvurusu Şartları

Temel İhtiyaç Desteği koronavirüs salgını nedeniyle işini aşını kaybeden parasız kalan ihtiyaç sahibi tüm vatandaşları 10 bin TL’ye kadar kredi imkanı olarak Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank tarafından devreye alınan finansman türüdür. Bu kredi kapsamında 36 ay vade fırsatı bulunmaktadır. Ziraat bankasına başvuruların nasıl yapılacağı ve sonuçların ne zaman açıklanacağı merak konusu. Temel İhtiyaç desteği başvurusu nasıl yapılır? 6 ay ödemesiz kredi sonuçları ne zaman açıklanır? Detaylar haberimizde.

Ziraat Bankası 6 Ay Geri Ödemesiz Kredi Başvurusu Şartları
08.07.2020
A+
A-

Temel ihtiyaç kredisi veren bankalar arasında yer alan Ziraat bankasının kredi başvuruları nasıl yapılır? Başvuru şartlar nelerdir?

Ziraat bankası, Halkbank ve Vakıfbankası tarafından devreye alınan Temel ihtiyaç finansman desteği 36 ay vadeli olarak % 0,49 faiz oranları ile ilk altı ay geri ödemesiz şekilde kullandırılıyor.  Başvurular 1 Nisan tarihinde başladı ve halen başvuru alınmaya devam edilen krediden yararlanmak isteyenlerde nasıl başvuru yapılacağını ve  kredinin kimlere verileceğinin araştırmasını yapıyor..

Bankalarda kredi almak isteyenler öncelikle kredi notlarına göre değerlendirildikten sonra kara listede olup olmadıkları kontrol edilerek uygun seçenekli kredilerden yararlandırılır. Çoğu zaman kara listede olan kişiler bankalardan kredi kullanamaz ve bankalardan elleri boş döner. Kara listeye yer alma ve kredi sicilinin bozuk olması kredi notu düşüklüğü uygun seçenekli kredilerden yararlanmanın önüne çoğu zaman geçebilmektedir.

Ziraat Bankası 6 Ay Geri Ödemesiz Temel İhtiyaç Kredisi Şartları Nelerdir?

Koronavirüs nedeniyle hayata geçirilen Temel ihtiyaç desteğinin şartları arasında kredi sicilindeki bozukluk yaşayan ve kara listede bulunan kişilerin yaralanıp yararlanamayacağı hakkında net bir açıklama bulunmadığından nakit akışı bozulan, işyerlerinin faaliyetleri duran vatandaşlar bu krediden yararlanabilecektir. Bu kredi desteği yüzde 85 hazine destekli olarak devletin vatandaşa kefil olması şeklinde kullandırılacak olması nedeniyle kredi sicili bozuk olan vatandaşlarında bu kredi desteğinden yararlanabileceği anlaşılmaktadır. Bu şartların tamamının net bir şekilde açıklanmaması nedeniyle sicili bozuk olup olmamasına bakılmazkısızn her ihtiyaç sahibi ailelerin de bu kapsamnda değerlendirmeye alınarak başvuru taleplerinin değerlendirilmesi sonrasında banka hesaplarına doğrudan aktarılacaktır.

Temel ihtiyaç finansman destek paketi  aylık hane gelirinin 5 bin liranın altında  olduğu ve talep eden tüm asgari ücretli, emekli, dar ve orta gelirli serbest meslek çalışan vatandaşlar kullandırılacaktır. Kredi  limitleri ise

5 bin lira, 7.500 bin lira ve 10 bin lira olarak belirtilmiştir. İlgili desteğin başvuruları 1 Nisan’da başlamış ve halen daha alınmaktadır. Bu nedenle herkes tarafından merak konusu halinde gelen finansman desteğinin başvurular sonrasında kredinin kimlere verilecek olduğu net anlaşılmaktadır.

Kısaca madde madde halinde belirtmek gerekirse ilgili finansman desteğinin şartları şu şekildedir;

3 kamu bankası tarafından dar gelirli ihtiyaç sahibi vatandaşlara kullandırılacak olan temel ihtiyaç kredi desteğinden faydalanacak kişiler;

 • Toplam aylık hane geliri 5 bin TL altında olanlar,
 • Asgari ücretli çalışanlar,
 • Serbest meslek çalışanları,
 • Emekliler yaralanabilmektedir.

Desteğe sadece ailede bir kişi başvuruda bulunabilecektir. Diğerlerinin başvuruları dikkate alınmayacaktır.

Ziraat Bankası 6 Ay Geri Ödemesiz İhtiyaç Kredisi Ödeme Planı

5 bin lira , 7.500 lira ve 10 bin liraya kadar kullandırılacak olan % ,49 faizli 36 ay vadeli kredi koronavirüs nedeniyle mağdur olan ihtiyaç sahibi ailelere ve aylık fatura ve kira ödemelerini yapabilmeleri adına kullandırılan bir finansman türü olduğu için bu krediye başvuranların aylık hane gelirlerini toplamının 5 bin liranın altında olması gerekiyor. Aylık hane geliri 5 bin liranın altında dar gelirli ailelere 6 ay geri ödemesiz olacak şekilde 36 ay vadeli kalan 30 ay taksit ödemeli olarak kullandırılacak olan kredinin ödeme planı ise şöyle;

 • 10.000 lira limitli krediye uygulanacak aylık %0,49 faiz oranı ile toplamda 36 aya varan vade ama ilk 6 ay ödemesiz dönemli aylık 376 TL taksitli kullandırılacak. Yine aynı şekilde
 • 7.500 lira limitli krediye aylık %0,49 faiz oranı uygulanarak 36 aya varan vadede ama ilk 6 ay ödemesiz dönemli aylık 282 TL taksitli olarak kullandırılacak.
 • 5.000 lira limitli krediye aylık %0,49 faiz oranı uygulanarak 36 aya varan vadede yalnız  ilk 6 ay ödemesiz dönemli aylık 188 TL taksitli kullandırılacaktır.

Ziraat Bankası Temel İhtiyaç Kredi Başvuru Ekranı

Ziraat Bankası tarafından 1 Nisan da başvuruları başlatılan ve halen başvuruları alınmaya devam edilen temel ihtiyaç kredi desteği başvuruları korona virüs nedeniyle sosyal izolasyon gereğince fiziki olarak şubelerden başvurular alınmayacaktır. Bankanın internet bankacılığından yapılan başvurularda vatandaşın bazı kişisel bilgileri de istenmektedir. Kişisel bilgiler kısmında istenen bilgiler sırasıyla;

 1. Başvuru yapan kişinin T.C kimlik numarası
 2. Cep telefonu
 3. Kredinin vadesi
 4. Talep edilen kredi tutarı
 5. Taksit ödeme günü
 6. Hane halkı gelir bilgisi
 7. Medeni durumu
 8. Varsa çocuk sayısı
 9. Güvenlik kodu yazarak gönder.

İstenen tüm bu bilgiler doldurulduktan sonra SMS doğrulama kodu cep telefon numarasına gelecektir. Kodu doğru girdikten sonra ‘Başvurunuz alınmıştır. Başvuru sonucunuz SMS ile tarafınıza iletilecektir’ bildirimi ekrana gelecektir. Bu işlemden sonra banka başvuruyu değerlendirmeye alacak olumlu değerlendirilen başvuruların kredi tutarlarını vatandaşın banka hesabına doğrudan aktaracaktır.

Ziraat Bankası 6 ay geri ödemesiz Temel İhtiyaç Kredi desteği başvuruları internet bankacılığı üzerinden yapılmaktadır.

Ziraat Bankası 6 Ay ödemesiz Bireysel İhtiyaç Kredisi Başvuruları Sonuçları Ne Zaman?

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak temel ihtiyaç kredilerine yapılan başvuruların değerlendirildikten sonra bu hafta ödemelerin yapılamaya başlanacağını açıkladı.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak,

Temel İhtiyaç Desteği ile ilgili:”5 bin lira altında geliri olan vatandaşlarımız için 10 bin liraya kadar, çok düşük maliyetli temel ihtiyaç desteği devreye alındı. Dün itibarıyla 3,7 milyon vatandaşımız başvurdu. Bu kapsamda da ödemeleri bu hafta başlatıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Başvuru talepleri toplandıktan sonra bankaların yapacakları değerlendirmeler sonrasında aylık hane geliri 5 bin liranın altında olan tüm vatandaşların hesaplarına doğrudan aktarılmak suretiyle kullandırılacaktır.

YORUMLAR

 1. Kanco yaşar dedi ki:

  Ihtiyaç kredi

 2. Ömer olmaz dedi ki:

  İhtiyacı

 3. Ibrahim dedi ki:

  10000 başvuruma 3000 bin onay 3binlira ne yapılır

 4. Mustafa karakaş dedi ki:

  İnşa llah alırız

 5. havas dedi ki:

  İhtiyaç kıredisi

 6. Mert dedi ki:

  10000 başvuruyosun 3000 çıkarıor ev kirası 1000 den aşağı değil nasıl bi düzen

 7. YAŞAR dedi ki:

  Ziraat bankası na kıredi baş vurusu yapdım on gün oldu hala cevap yok şimdiye kadar niye bu kadar bekletiyorlar anladım

  1. Bahtıyar yağız dedi ki:

   İki hafta önce baş vuruda bulundum cevap alamadım

 8. Ramazan dedi ki:

  Ben 10000 baş vurdum 3 bin çıktı sebebini öğrene bilirmiyim kalan 7 bini istiyorum yardım cı olun

 9. ali binay dedi ki:

  Yesil kartliyim gecinemiyorum kiredi alma sansim varmi

 10. Zaferdemir dedi ki:

  İhtiyac kredisi

 11. HALİS BEZİN. dedi ki:

  Temelihtiyackiredisi