Yeni İş Kuracak Gençlere 59 Bin 792 TL Avantaj Sağlanıyor

Yeni İş Kuracak Gençlere 59 Bin 792 TL Avantaj Sağlanıyor

Yeni iş kuracak olanlara büyük destek Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından geliyor. Yeni iş kuracak olanlara ve babasının vefatı nedeni ile onun yaptığı işi devam ettiren 18 ile 29 yaş arasındaki gençlere devlet desteği verilecek.

Yeni girişimcilere verilecek olan vergi ve prim teşvik desteği ve bu desteklemelerden faydalanma şartları hakkındaki tüm detaylar haberimizde.

Yeni İş Kuranlara Vergi ve Prim Teşviki

Yeni iş kuracak olan adaylara devlet tarafından destek sağlanıyor. Sağlanan destekler neticesinde vergi teşviki olarak 3 sene, prim teşviki olarak ise 1 yıl süre veriliyor. Üç yıl boyunca sürecek olan vergi teşvikinden 10 Şubat 2016 tarihinden bu yana zirai, ticari ya da mesleki faaliyetleri sebebi ile ilk defa Gelir Vergisi mükellefi olan genç girişimciler yararlanabilmektedir. Bu kişilerin işlerine başladıkları tarihten itibaren üç vergilendirme evresi süresinde kazandıklarından senelik 75 bin TL’lik kısım Gelir Vergisinden ayrı tutulmaktadır.

İçinde bulunduğumuz senedeki vergi hesaplamalarına göre 75 bin TL kazanç sağlayan genç bir girişimci Gelir Vergisinin 17 bin 130 TL’lik kısmını ödemekten muaf olacak. Kazancı daha yüksek olan girişimciler ise kazandıkları tutarın 75 bin TL‘ye kadar olanı için ödemeleri gereken 17 bin 130 TL‘yi ödemekten kurtulacaklardır.

Sigorta Prim Teşviki

Genç girişimcilerin hem vergi hem de prim teşvikinden faydalanabilmesi için 4B kapsamında ilk sigorta kaydının 1 Haziran 2018 tarihinden sonra yaptırılmış olması gereklidir. Bu koşulları sağlayan genç girişimciler asgari ücrete göre hesaplanacak SGK primleri bir sene süresince Hazine aracılığı ile karşılanacak. Yani bu kapsamda genç girişimciler aylık 700 yıllık ise 8 bin 400 TL prim ödemesi yapmaktan kurtulmuş olacak.

2018 yılının 1 Haziran tarihinden sonra girişimciliğe atılmış ve kendi işinin patronu olmuş kişiler bir sağlanan bir senelik prim ve üç senelik vergi teşviki sayesinde günümüz hesaplamasına göre asgari ücret ve Gelir Vergisi üzerinden 59 bin 792 TL avantaj sağlayabilecek. Eğer girişimciler verilen sigorta prim teşvikinden faydalanmak istiyorlar ise bulundukları bölgedeki vergi dairesinden “genç girişimcilerde kazanç istisnası” belgesi almalıdırlar. Vergi dairesinden alınan bu belgenin, bağlı bulunulan Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğüne ya da merkezine götürmeleri gereklidir. Ancak bu şekilde teşvikten yararlanılabilecektir.

BENZER HABER:  Kamu İşçilerine 628 TL Ek Ödeme

Verilen Teşviklerden Kimler Yararlanabilir?

Kazanç istisnasından yararlanmak isteyen girişimcilerin zirai, ticari ve mesleki faaliyetleri sebebi ile isimlerine ilk kez Gelir Vergisi mükellefi olan ve mükellefiyetin başladığı tarihten itibaren 29 yaşını doldurmamış olmalıdırlar. Eğer mükellefler kazanç istisnasından yararlanıyorlar ise menkul kıymet sermaye gelirinden, kiradan bir de başka bir gelirinin mevcut olması halinde yalnızca zirai, ticari ve mesleki kazançları dolayısı ile ististanadan faydalanabilecektir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

GÜNCEL DÖVIZ KURLARI
BIST
99058
USD/EUR
1,1114
Amerikan Doları
1,55082
Euro
6,4439
İngiliz Sterlini
7,4551
Japon Yeni
5,3478
Rus Rublesi
1,5143
SA Riyali
1,3619
Altın
0,60041
Son Güncelleme: 23.10.2019 14:15
  • YENİ
  • YORUM