DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 36°C
Sıcak

Ücretsiz İzne Çıkanlar İçin Günlük 39 TL. Ücret Başvurusu

Torba yasa kanunu teklifi Meclis’ e sunuldu. Salgın hastalık paketi görüşmelerinden 39 TL ödeme çıktı. Salgın ile mücadelede alınan sağlık tedbirleri kapsamında bu süreç boyunca 3 ay işten çıkarmalar yasaklandı ve ücretsiz izne çıkarılanlara 39 TL ödeme yapılacak. Detaylar haberimizde..

Ücretsiz İzne Çıkanlar İçin Günlük 39 TL. Ücret Başvurusu
09.04.2020
A+
A-

Koronavirüs salgını yayılmasını önlemek amacıyla sağlık tedbirleri kapsamında işyerleri kapatılarak birçok vatandaşımız işyerlerinden ücretsiz izne çıkarılmıştı. Bu süreçte kapatılan işyerlerinde ücretsiz izne çıkarılarak mağdur duruma düşen vatandaşlarında destek talepleri olmuştu.. Bu talepler karşılıksız kalmamış olup devletimiz bu konuda da üzerine düşeni yapmış ve  Ücretsiz İzne Çıkanlar İçin Günlük 39 TL. Ücret ödeneceğinin müjdesini vermiştir.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak twitter hesabından yaptığı video açıklamasında yeni ekonomik tedbir paketi hazırladıklarını ve 2 milyon 300 bin ihtiyaç sahibi aileye 1000 TL ödeme yapılacağını ayrıca işsiz kalan ve ücretsiz izne ayrılanlara devlet destekleri verileceğini açıkladı.

Ücretsiz İzne Çıkanlar İçin Günlük 39 TL. Ücret Başvurusu Nasıl Yapılır?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ tarafından açıklanan ekonomik istikrar kalkanı destek paketindeki maddeler te tek hayata geçirilerek salgının etkileri en aza indirilmişti. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından yeni ekonomik tedbirlerin alındığına dair yapılan açıklamalar sonrasında bu konuyla alakalı olarak Bakanlar Kurulu toplantısı yapılmış ve Meclis’e sunulacağı belirtilmişti. kredihaberler.com Yeni ekonomik tedbirlerin bu ay içerisinde çalışmalarının tamamlanarak hayata geçirileceği açıklayan Bakan Albayrak bu alanda yapılan kanun teklifinin ayrıntıları ortaya çıktı.

Yeni tip corona virüs salgın hastalık sebebiyle mağdur olan vatandaşlara yönelik hazırlanan teklifin taslak metninde, son süreçte işini kaybedenler için günlük 39 TL yardım öngörüldü.

66 maddelik yeni torba kanun teklifi Meclise sunularak görüşmelerin ilerleyen gnlerde tamamlanarak yürürlüğe girmesi bekleniyor. Torba yasa da Toplu Sözleşme Kanunu’ndan Devlet İhale Kanunu’na sicil affından infaz düzenlemesine kadar çok sayıda kanunda değişiklik öngörüldü.

Salgınla ilgisi bulunan ekonomik yardımlara olanak sağlayan teklif düzenlemelerinin görüşmelerinin yapılarak acil bir şekilde hayata geçirilerek vatandaşların mağduriyetliklerinin giderilmesi amaçlanıyor. Yine torba teklifte bu konuların yanı sıra doğrudan salgınla ilgisi bulunmayan konulara yönelik te değişiklikler yer alıyor.

İşten Çıkarma Yasaklandı Ücretsiz İzne Çıkarılanlara 39 TL Ödeme Yapılacak

Torba Kanun Teklifine eklenen yeni ekonomik önlem paketi yasa taslağına göre ; salgın nedeniyle bu süreçte 3 ay süreyle işten çıkarma yasaklandı. Yine bu süreçte izne ayrılanlar ya da 15 Mart tarihinden sonra işten çıkarılanlara 3 ay boyunca günlük 39,24 TL nakdi ücret desteği verilmesi öngörüldü.

Ücretsiz izne çıkarılanlar 3 ayda en fazla 4 bin 708 TL alabilecek. Teklifte Cumhurbaşkanı’na bu süreyi altı aya kadar uzatma yetkisi de veriliyor.

Salgın nedeniyle işyerlerinden işten çıkarmaya 3 ay yasak geldi. Bu süreçte işsiz kalanlara ya da ücretsiz izne çıkarılanlara İşsizlik Fonu’ndan günlük 39 lira 42 kuruş ödeme yapılması öngörüldü.

Yeni yasa taslağına göre, salgın dönemi boyunca 3 ay işverenlerin iş akdi fesihleri yasaklandı salgının seyrine göre de; Cumhurbaşkanına bu süreyi 6 aya kadar uzatma yetkisi verilecek. Yani bu süreyi isterse Cumhurbaşkanı 6 aya kadar çıkararak işyerlerinden 6 ay boyunca işten çıkarımlar yasaklanacak.

Hükümetin iş dünyasının görüşüne sunduğu 63 maddelik yasa taslağı, bir çok alanda salgın nedeniyle oluşan “mücbir sebep” gerekçesiyle borç ertelemesi, yapılandırması öngörürken, dernek, kooperatif gibi kuruluşların genel kurul tarihlerinin ertelenmesine de olanak sağlıyor.

Yasa taslağındaki salgın ile ilgili olarak yapılan önemli düzenlemeler ise:

  • Salgın hastalık, deprem, doğal afet gibi olağanüstü durumlarda, gelir durumuna bakılmaksızın, yaşlılara ve engellilere bakım hizmeti ve bakım ücreti ödemesi yapılabilecek.
  • İş Kanunu’na “Geçici istihdam” güvencesi içeren geçici madde ekleniyor. Buna göre, İş Kanunu kapsamında olan veya olmayan her türlü iş sözleşmesi, Covid-19 salgını nedeniyle 3 ay boyunca feshedilemeyecek.
  • İzne ayrılıp ücret desteğinden yararlanan işçiyi çalıştırmaya devam eden işverene 4 katı para cezası uygulanacak.
  • Mücbir sebep olarak değerlendirilen doğal afetler ile seferberlik, grev, lokavt, salgın, bulaşıcı hastalık hallerinde Hazine taşınmazlarına ilişkin satış, kira, ön izin gibi bedeller ile ecrimisil bedelleri ertelenmesi, taksitlendirilmesi ya da indirilmesi konusunda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkili olacak.
YORUMLAR
  1. Murat dedi ki:

    Yaptığınız haberin Allah belasını versin başvuru nereye yapılacak diye haber ama nereye olduğu yazmıyor lanet olsun size