DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 35°C
Sıcak

Sosyal Yardımlaşma Kira Yardımı Nasıl Alınır?

Korona virüs ile mücadelede alınan tedbirler ve destekler arasında vatandaşlar bu zorlu süreçte kira yardımı yer alıyor mu? Vatandaş tarafından araştırmalara konu olan kira yardımları hakkında tüm bilgilere haberimizden ulaşabilirsiniz. Kira yardım şartları nelerdir? Kira yardım ödemeleri ne kadar? işte detaylar..

Sosyal Yardımlaşma Kira Yardımı Nasıl Alınır?
14.04.2020
A+
A-

İhtiyaç sahibi vatandaşlara yönelik birden fazla yardım bulunmaktadır. Haneye yardımlar, hastaya, yaşlıya, kadına ve çocuklara yönelik tüm yardımların içinde kira yardımı da yer almaktadır. kira yardımı başvuru şartlarını taşıyan kişilere devlet, belirli miktarlarda ödeme yapmaktadır. Yapılan bu kira yardımlarına korona virüs sürecide eklenince kira yardımları vatandaşların kafasında daha çok soru işareti doğurmakta. Korona virüs nedeniyle yapılan destek ve yardımların arasında kira yardımlarının yer alıp almayacağı ev sahibi ve kiracılar için oldukça merak edilen konular arasında yer alıyor. Kira yardımı ile ilgili tüm bilgileri içeriğimizde bulabilirsiniz..

Korona virüs salgını nedeniyle alınan tedbirler ekonomiyi etkileyecek boyuta geldi. Fakat devlet, ekonominin bozulmasını engellemek amacıyla birçok destek ve yardımlarını kamuoyuna duyurdu. Virüsün yayılma hızının önlemek amacıyla devlet kararı ile birden fazla sektör işyerlerini kapattı kısacası korona virüs hem işletme sahibini hemde çalışanları büyük sıkıntıya soktu. Hal böyle olunca vatandaş devletin sunduğu ihtiyaç sahibi ailelere yönelik sosyal yardımların araştırmasına girdi ve devletin kira yardımını yapıp yapmayacağı büyük merak konusu haline geldi.

Sosyal Yardımlaşma Kira Yardımı Nasıl Alınır?

Sosyal yardımlar arasında yer alan kira yardımı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları aracılığıyla yapılmaktadır. Korona virüs sürecinde kira yardımı almayı düşünen kişilere şunu belirtmeliyiz ki korona virüs sürecinde ihtiyaç sahibi ailelere kira yardımı olarak bir ödeme yapılmıyor. Fakat geçtiğimiz günlerde ilki gerçekleşen ve 2. ve 3. yapılmaya planlanan sosyal yardımlarda temel ihtiyaçların karşılanması için destek paketi faaliyete geçirildi. Bin liralık yapılacak olan yardımda asıl amaç mecburi ihtiyaçların karşılanabilmesi için durumu olmayan hanelere verilecektir.

Durumu olmayan ihtiyaç sahibi kişilere sunulan yardımların içinde kira yardımı da bulunmaktadır. Temel ihtiyaçların başında gelen barınma ihtiyacında yeri olmayan vatandaşlara kalacak yer bulunurken kiralar içinde aylık ödemeler yapılmaktadır. Devlet vatandaşına kira yardımları için iki yol üzerinden yardım bulunmaktadır.

 1. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı
 2. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı 

Bu iki kurum tarafından sağlanan yardım türleri ile başvurunun olumlu sonuçlanmasından sonra kira yardımı alınabilmektedir.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Kira Yardımı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığının vermiş olduğu karara göre kentsel dönüşüm içerisinde yer alan evlere kira yardım desteği yapılmaktadır. Mülk sahibi ve kiracının yararlanmış olduğu bu yardım bakanlığın belirttiği evler için geçerli olacak şekilde ve illere göre yapılıyor. Bu kentsel dönüşüm nedeniyle verilen kira yardımları Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından ödenmektedir. Evini kentsel dönüşüme vermek isteyen kişiler gerekli belgeler ile başvuru yapıyorlar kredihaberler.com değerlendirme sonucu Bakanlıktan kira yardım desteği alıyorlar. Kentsel dönüşüme verilen evin yıkılma şartı da aranmaktadır. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı kararına göre yıkımı olacak eve kira yardım desteği yapmaktadır. Bu destek miktarı ise 595 TL ve 960 TL aralığında olmaktadır. Yıkımı gerçekleştirilecek konutlarda ikamet eden kişilere yapılacak kira yardımı hem kiracıya hemde mülk sahibine yapacaktır. Evini kendi rızasıyla dönüşüme vermek isteyen vatandaşlar Bakanlığa ilgili konu hakkında dilekçe vermeleri gerekmektedir. Devlet bu gibi durumlarda kişilere 18 ay kira ödemesi yapıyor. Gerekli görüldüğü bazı durumlarda ise Bakanlık tarafından bu süre 3 yıla çıkartılıyor.

Kentsel dönüşüm nedeniyle Çevre ve Şehircilik Bakanlığından alınacak kira yardım başvuruları, tahliye edildikten itibaren en geç 12 ay içerisinde başvuru yapılması gerekir. Başvurular İzmir, İstanbul ve Bursa Büyükşehir Belediyeleri için Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Müdürlüklerine diğer illerin başvuruları ise Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüklerine yapılmalıdır. Kira yardımı almak isteyen kişilerin başvuruları esnasında istenen belgeleri mülk sahibi ve kiracılardan farklı olmaktadır. bunlar;

Başvuruda kiracıdan istenen evraklar:

 • Başvuru formu
 • T.C kimlik kartı
 • Nüfus kayıt örneği
 • Yeni adrese dayalı nüfus kayıt örneği
 • Kamu bankalarına ait hesap cüzdan fotokopisi
 • Riskli yapı belirtme yazısı

Başvuruda mülk sahibinden istenen evraklar:

 • Başvuru formu
 • T.C kimlik kartı
 • Konutun tapu belgesi aslı ve fotokopisi
 • Nüfus kayıt örneği
 • Kamu bankalarına ait hesap cüzdan fotokopisi

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Kira Yardımı

Korona virüs nedeniyle Bakanlık kararı ile geçici süreliğine faaliyetleri durdurulan işyerlerinde, işletme sahipleri ve çalışanlar büyük maddi sıkıntı yaşamaya başladı. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının açıklamış olduğu yardımlarda korona virüs sürecinde vatandaşın maddi sıkıntılarını hafifletmek adına 3 faz halinde ihtiyaç sahiplerine ulaştırılacak yardımlar ile vatandaşlar temel ihtiyaçlarını karşılayabilecek. Fakat vatandaşlar korona virüs nedeniyle kira yardımı adı altına başka bir yardım sunulacak mı bunu bekliyor. Henüz bu yönden bir açıklama gündeme gelmemiştir.

Durumu olmayan ihtiyaç sahibi ailelere kira yardımları Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bünyesinde Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından yapılmaktadır. Kira yardımı için belirlenen gerekli şartları uygun olan kişiler, başvuru ve değerlendirmeler sonucu kira yardımı alabilmektedirler. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı kira yardım başvuruları Kaymakamlıklara yapılmaktadır. Kira yardımı gibi diğer yardımlardan yararlanmak isteyen kişiler yardımı muhtaç olan kişilerce başvuru yapmaları gerekmektedir. Hane içinde kira yardımı başvurusunda aile büyüğünün başvuru alınmaktadır. 

SYDV başvuru için gerekli belgeler;

 1. T.C kimlik kartı fotokopisi
 2. Yerleşim yeri (ikametgah) belgesi
 3. Gelir belgesi
 4. Muhtarlıktan alınmış fakirlik belgesi

Yukarıda belirlenen evraklar ile Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına müracaat ederek başvuruda bulunulabilir. Başvuru belgeleriyle birlikle kira yardım talep dilekçesi doldurulması gerekmektedir. Kurul tarafından başvuran kredihaberler.com kişiye yerinde inceleme yapılır. İncelemeler sonucunda heyet rapor hazırlamaktadır. Kira yardım miktarları illere göre değişmektedir. En düşük 595 TL’den başlayıp en yüksek 960 TL’ye kadar kira yardım miktarı değişiklik göstermektedir. İllere göre değişen 2020 kira yardım miktarları;

595 TL: Ardahan Artvin Bartın Bayburt Bilecik Bingöl Bolu Çankırı Erzincan Gümüşhane Hakkari Iğdır Karabük Karaman Kırıkkale Kilis Nevşehir Tunceli Yalova

675 TL: Aksaray, Amasya, Bitlis, Düzce, Edirne, Giresun, Isparta, Kars, Kastamonu, Kırıkkale, Muş, Niğde Osmaniye, Rize, Siirt, Şırnak, Uşak, Yozgat,

755 TL: Adıyaman Afyon Ağrı Batman Çanakkale Çorum Elazığ Kütahya Ordu Sivas Tokat Zonguldak

830 TL: Antep, Aydın, Balıkesir, Deniz, Denizli, Diyarbakır, Erzurum, Eskişehir, Hatay, Kayseri, Kocaeli, Malatya, Manisa, Maraş, Muğla, Sakarya, Samsun, Tekirdağ, Trabzon, Urfa, Van

905 TL: Adana, Antalya, Bursa, Konya

960 TL: İstanbul Ankara İzmir

Hangi Kurum ve Kuruluşlar Kira Yardımı Yapar?

Durumu olmayan ihtiyaç sahibi ailelere diğer sosyal yardımlar gibi kira yardımları da birçok kurum ve kuruluş tarafından sağlanmaktadır. Maddi sıkıntı çeken vatandaşlara kira yardımı yapan kurum ve kuruluşlar aşağıda sıralanmıştır.

 • Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı
 • Çevre ve Şehircilik Bakanlığı
 • Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları (SYDV)
 • Belediyeler
 • Kaymakamlıklar
 • Sivil Toplum Kuruluşları (STK)
 • Özel Vakıf ve Dernekler
 • Gönüllü Kuruluşlar
 • Gönüllü Şahıslar

tarafından kira yardımları ihtiyaç sahibi ailelere yapılmaktadır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.