Sosyal Desteklerin Tutarları Artıyor

Sosyal Desteklerin Tutarları Artıyor

Annelere, çocuklara, memurlara, evleneceklere, konut alacaklara, işsizlere, öğrencilere maddi destek sağlanıyor.

Bu gruplara sağlanan desteklere ne oranda zam geldiği ve bu verilen desteklemelerden kimlerin yararlanabileceği gibi tüm detayları haberimizden inceleyebilirsiniz.

Evlenecek Olanlara Verilen Destekler

Devlet tarafından evlenecek olanlara 55 bin TL‘ye varan destek sağlanıyor. Verilen bu destekten faydalanmak için evlenecek olan çiftlerin bazı uygulamaları yerine getirmeleri gerekmektedir. Devletin evlenecek olanlara sağladığı ilk destek çeyiz desteği olarak karşımıza çıkmaktadır. Çiftler ayrı ayrı 7 bin 500 TL‘ye kadar verilen desteğe sahip olabiliyor. Yani bu kapsamda çiftlere verilecek olan toplam çeyiz desteği 15 bin TL‘ye kadar çıkmış oluyor.

Çeyiz desteğinin yanı sıra bir de konut desteği sağlanıyor. Verilecek olan çeyiz desteklerinde 27 yaş şartı aranırken konut desteklerinde herhangi bir yaş artı aranmıyor. Ev alacak çiftlere ayrı ayrı 20’şer bin TL‘ye kadar toplamda da 40 bin TL‘ye varan konut desteği sağlanabiliyor. Evlenecek olanlara verilecek destekler hususunda detaylı bilgi için linke tıklayabilirsiniz.

İşsizlere De Destek Sağlanıyor

İşsizlik sıkıntısından dolayı geçimini sağlamayan birçok vatandaş bulunuyor. İş-kur bu vatandaşlar için İşbaşı Eğitim Programı kapsamında işi olmayan gençlere günlük 75 TL ücret veriyor. İş-kur tarafından yapılan programlarda belirli meslek alanları bulunuyor. Bu meslek alanlarına katılım yapanlara 75 TL, belirlenen mesleklerin dışında kalanlara da günlük olarak 54 TL ödeme yapılacağı bildirildi. Yapılan program neticesinde kişilerin sigorta primleri de İş-kur tarafından ödenecektir.

75 TL destek; Endüstriyel Robot Programcısı, Mikro İşlem Tasarımcısı, Mobil Yazılım Geliştirme Uzmanı, Bulut Bilişim Uzmanı, Endüstriyel Robot Programcısı, Veri Tabanı Analisti gibi meslekler için düzenlenmiş olan İşbaşı Eğitim Programlarına katılım sağlayan 18-29 yaş aralığındaki genç vatandaşlara verilmektedir.

Yapılacak olan programlar 9 ay boyunca devam edecek olup başvurular Türkiye İş Kurumunun İl Müdürlüklerin’de yapılacaktır. Bu destekten yararlanmak isteyenlerin belirtilen meslek alanlarında iş bulmaları ve daha sonra Çalışma İl Müdürlüklerine müracaat ederek başvurularını gerçekleştirmeleri gerekiyor. Bu sayede de 9 aylık süreç boyunca 75 TL almaya hak kazanabiliyorlar.

BENZER HABER:  Yeni İş Kuracak Gençlere 59 Bin 792 TL Avantaj Sağlanıyor

Ev Alacaklara Sağlanan Destekler

Birçok alanda sağlanacak olan destekler ev alacaklara da müjde oldu. Sağlanan konut destekleri kapsamında; belirlenecek olan kira bedelinde üretici fiyatlarının yerine tüketici fiyat endeksinde olan artışlar göz önünde bulunduralacağı bildirilmiştir. Yeni yapılan düzenlemeler neticesinde ilk kez ev sahibi olacakların konut hesabına verilen 20 bin TL’lik destek 25 bin TL‘ye çıkartılacak. Konut hesabı ile ilgili yapılan değişiklikler Hazine Bakanlığı tarafından yürütülecek.

Annelere Sağlanan Destekler

Devlet vatandaşların mağduriyetlerini önlemek amacı ile birçok alanda destek sağlıyor. Verilen destek annelerin de yüzünü güldürüyor. Devlet tarafından annelere sağlanan desteklerin bazılarından tüm anneler faydalanabiliyorken bazılarından ise belirli koşulları karşılayan anneler yararlanabiliyor. Çalışan ve çalışmayan annelere verilen destekler aşağıdaki gibidir;

  • Kreş desteği,
  • Emzirme ödemesi,
  • İşsizlik ödemesi,
  • Süt parası destekleri verilmektedir. Annelere verilen desteklerin detayını incelemek için linke tıklayabilirsiniz.

Çocuklara Verilecek Olan Destekler

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Selçuk yaptığı açıklamalarda çocuklara verilecek olan desteklemelere yeni bir proje daha katarak ikiz veya üçüz çocuğu olan ailelere her ay 150 TL destek verileceğini bildirdi. Bakan Selçuk yaptığı açıklamalarda mevcut bünyesinde kronik hastalık taşıyan çocuklar için ve başarı sağlayan çocuklar için yeni destek projeleri olduğu konusuna da değindi.

Bakan Zehra Zümrüt yaptığı açıklamalarda; “Çoklu doğum neticesinde ikiz veya üçüz çocuk doğuran ailelere 0-2 yaş aralığındaki çocuklar için çocuk başına 150 TL destek sağlanacak. Aynı zamanda kronik bir hastalık sebebi ile cihazlara bağlı olarak yaşamını sürdüren çocukların haneleri için elektrik ödemelerinin 200 TL‘ye kadar olan kısmına kadar destek yapacağız.” diye konuştu.

Kronik hastalık ve bebek yardımlarının haricinde başarılı olan çocuklara ve öğrencilere de yardım verileceğini açıklayan Zehra Selçuk; “Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan sınavlarda, yaşadığı illerde ilk 10’a, Türkiye genelinde ise ilk 20 bine girmeyi başarmış olan Şartlı Eğitim Yardımından yararlanacak olan çocuklara aylık 500 TL, üniversiteye giriş için hazırlanan sınavda ilk 1000’e girmeyi başarmış olan Şartlı Eğitim Yardımından yararlanan öğrencilere ise bir kereliğine 5 bin TL nakdi yardım sağlanacaktır.” şeklinde konuştu.

BENZER HABER:  5 İnek Hibesi Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir?

Memurlara Sağlanacak Olan Destekler

Memurlara 2018 Temmuz ayında verilen desteklemeden sonra 2019 Ocak ayında da zam verileceği bildirildi. Yapılan enflasyon tahminleri neticesinde memurlara Ocak ayında %4 oranında zam yapılacağı konuşulurken, aynı zamanda aile yardımları da yapılacağı söz konusu oldu. Bu yıl gerçekleşen enflasyon yüzdesinin 3,5’i aşması halinde ise enflasyon farkından yararlanabilecekler. Verilen aile yardımları da memur maaşının artması neticesinde artış gösterecektir. Yapılan tahminler neticesinde memurlara %4 oranında zam yüzde 3,17 civarında da enflasyon farkı verileceği düşünülüyor.

Aile yardımlarında ise; çalışmayan eş için ödenecek olan aile yardımı için 251,68 TL‘den başlayan fiyatlar verilecek. Çocuk yardımında da değişiklikler olacak olup 0-6 yaş arası çocuklar için 58,98 TL’den 63,20 TL‘ye, 6 yaş üstü çocuklara verilen destek 29,49 TL’den 31,60 TL’ye yükseltilecek. 0-6 yaş arasında 2 çocuğu bulunan memura aylık 369,63 TL verilirken yeni düzenlemeler neticesinde 396,13 TLye yükseltilecek. 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

GÜNCEL DÖVIZ KURLARI
BIST
99068
USD/EUR
1,1110
Amerikan Doları
1,54873
Euro
6,4338
İngiliz Sterlini
7,4443
Japon Yeni
5,3409
Rus Rublesi
1,5126
SA Riyali
1,3596
Altın
0,59942
Son Güncelleme: 23.10.2019 13:15
  • YENİ
  • YORUM