DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 36°C
Sıcak

Mama ve Bez Yardımı Nasıl Alınır? Para Ne Zaman Yatar?

2020 yılında Mama, Bez ve Süt yardımı SGK yapılacak başvuru sonrası 40 gün içerisinde ödemelerin yapılacağı açıklandı. Mama ve Bez yardımı nedir? Kimler bez ve mama yardımı alabilir? Şartları ve tüm detayları haberimizde..

Mama ve Bez Yardımı Nasıl Alınır? Para Ne Zaman Yatar?
13.04.2020
A+
A-

Korona virüs ile mücadele kapsamında devlet kurumları tarafından ihtiyaç sahibi ailelere maddi yardımlar sürekli olarak verilmeye devam ediliyor. Bu yardımlar arasında yeni doğan bebeklere verilen mama bez yardımları da sosyal yardımlar arasında yer almaktadır. Annelere sağlanan bu destekten yararlamak için de bazı şartların yerine getirilmesi gerekiyor.

Uygulamaya konulan ve bu süreçte önemli bir yer tutan mama bez yardımları ne kadar veriliyor? Başvurular nereye yapılıyor? Para ne zaman yatar mama yardımı ile ilgili tüm detaylar sıklıkla araştırılıyor.. Mama ve bez yardımı almak isteyenlerde aranılan şartlar nelerdir detaylar haberimizde..

Bez ve Mama Yardımı Nasıl Alınır?

2020 yılında sağlanan bu destek doğum yardımı ile sıklıkla karıştırılıyor. Yeni doğum yapan annelere sağlana bu iki destekte de anneleri ihtiyaç sahibi olması durumuna göre değişiyor. Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından verilen bez ve mama yardımları başvuruları sosyal yardım kapsamında olduğu için yine Bakanlığa bağlı vakıflara müracaat edilmesi gerekiyor.

İhtiyaç sahibi ailelerin yeni doğan çocukların  asgari şartlar altında yaşama hakkı sunulması amacıyla verilen mama bez yardımları doğum yardımları gibi sadece 1 kereye mahsus değil 2 ay boyunca ödenmektedir.

Mama ve Bez Yardımı Şartları Nelerdir?

Doğumun canlı olarak gerçekleşmesi ve tamamlanması halinde bebek için TC vatandaşı kimliği alınarak başvuru yapılması gereklidir.  Hane gelir miktarın kişi başı asgari ücretin üçte birinden yani 701.32 TL’ den az olması şartıyla T.C vatandaşı olan anne ve babaya başvuru yapmaları halinde verilir. kredihaberler.com Bu yardımlardan yararlanmak için anne ve baba adına herhangi bir taşınmazın kayıtlı olmaması ve ihtiyaç sahibi olması halinde bu yardım bağlanır.

Mama ve Bez Yardım Başvuruları

Bu destekten yararlanmak isteyenler bazı şartları taşımaları halinde başvuru yapabilecektir. Mama ve bez yardım başvuruları Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ve bakanlığa bağlı vakıflara yapılabileceği gibi; SGK kurumlarına ve Muhtarlıklar ve Kaymakamlıkların Sosyal hizmetler müdürlüklerine de yapılabilmektedir.

Yapılan başvurular sonrasında olumlu olarak değerlendirilen ailelere 24 ay boyunca her ay 239 TL destek ödemesi yapılmaktadır. Mama ve Bez yardımının miktarı 2020 yılında aylık 239 TL olarak ödenmektedir.

Mama ve bez yardımı şartlarda herhangi bir değişiklik yapılmadığı sürece 24 ay (2 yıl) boyunca verilen bir yardımdır.  İhtiyaç sahibi ailelerin çocukları için yaptıkları kredihaberler.com başvuruların onaylanması durumunda devlet tarafından 2 yıl boyunca mama ve bez için maddi yardım yapılmaktadır.

Mama ve Bez Yardımı Başvuru Belgeleri Nelerdir?

 • T.C kimlik belgesinin aslı ve fotokopisi,
 • Kişi başı gelir durumunu gösteren resmi belge,
 • Cep telefonu numarası,

Başvuru yapılacak kuruma ait mama ve bez yardımı başvuru belgesi istenen belgelerdir.

 • Yeni doğum yapan ailelere yapılan mama ve bez yardımı başvuruları çocuğun bilgilerini kimlik paylaşım sistemine kaydettikten sonra gerçekleştirebilirler.
 • Gebelik sırasında başvuru yapılamayacağı gibi 15 Mayıs 2015 tarihinden önce doğan çocuklar için de başvurular dikkate alınmamaktadır.

Mama bez yardım başvurularında istenen belgeler ise; SGK, vakıflara ve Kaymakamlıklar yapılacak başvuru için talep dilekçesi, anne babanın TC kimlik belgeleri ve muhtaçlık belgesi ile başvurular yapılacaktır.

Başvurunun sahipleri bazı şartları yerine getirmeleri halinde olumlu olarak değerlendirilmeleri ile başvurusunun sisteme girilmesini takip eden ayın son haftası içerisinde yardım parası ödenir. Yardımları alabilmek için PTT şubelerine gitmeleri yeterli olacaktır.

Mama ve Bez Yardım Parası Nereden Alınıyor?

Bu başvuru belgeleri ile birlikte yukarıdaki kurumlara yapılacak başvurular neticesinde ihtiyaç durumuna göre belirlenen ailelere başvuru yapanlar değerlendirildikten sonra olumlu olarak değerlendirilen ailelere mama ve bez yardımları yapılabiliyor. Değerlendirme neticeleri kişilerin cep telefon numaralarına sms ile olumlu ya da olumsuz olarak geri dönüş yapılıyor ve 40 gün içinde PTT ye yatırılan paralar alınabiliyor.

Mama ve bez yardımları canlı doğum gerçekleştiren anneye ihtiyaç sahibi olması şartıyla kamu kurumları tarafından sağlanıyor. Bu ödemeler başvuru sahibine PTT aracılığıyla kişinin TC kimlik numarasına göre en geç 40 iş günü içerisinde yatırılıyor.

Bez ve Mama Yardımı Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Yeni doğan bebekler için bez ve mama yardımı başvurularının sonucu e-devlet üzerinden de sorgulanabiliyor.

 • E devlet doğum yardımı arama yapıldıktan sonra çıkan ekrandaki doğrulama işlemi için T.C. kimlik no ve e-devlet şifrenizi yazın ve “sisteme giriş yap” butonuna tıklayın.
 • e-Devlet şifre olmayanlar ise  herhangi bir PTT merkezine giderek kimliğinizi gösterip şifrenin yazılı olduğu zarfı alarak sisteme giriş yapabilir.
 • Şifresini unutanlar ise “şifremi unuttum” seçeneğini kullanarak cep telefonuna gelen doğrulama kodu ile şifre değişikliği yaparak sisteme giriş yapabilir.
 • Sisteme giriş yapıldıktan sonra daha önceden mama ve bez doğum yardımı başvurusu yapılmadıysa başvuru sonucu görüntülenmez, başvurunuz varsa buna ilişkin sonuç karşınıza çıkacaktır.
 • Detaylı bilgi için Alo 144 hattını arayarak bilgi almakta mümkündür.

Süt Yardımı ve Doğum Yardımı 2020

Yeni doğum yapan annelere verilen yardımlar bununla da bitmiyor. Doğum ve süt yardımı adı altında da destekler veriliyor. 15 Mayıs 2015 tarihinde sonra doğum yapan annelere tek çocuk için 300 TL, 2. çocuk için 400 TL ve üçüncü ve sonraki doğumlar içinde 600 TL doğum yardımı yapılıyor. Bu yardımlar çoklu doğumlarda miktarları daha yüksektir. İkiz çocuklara 700 TL, üçüz çocuklar 1300 TL ve dördüz çocuklara 600 lira daha eklenerek yardımlar yapılmaya devam etmektedir.

Yeni doğum yapan annelerin başvuru yapmaları halinde TC kimlik numaralarına göre PTT şubelerine yatırılmaktadır. PTT aracılığıyla yatırılan bu yardımların sorgulanması da yine PTT 144 ve 183 hatlarından yapılacaktır.

Yeni doğum yapan annelere şartlı doğum yardımı adı altında bir kereye mahsus olmak üzere yine SYDV tarafından ödeme yapılmaktaydı. En son Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafında bu yardımlarında miktarlarının yükseltildiği yönünde açıklama geldi.

Doğum Yardımı 100 TL’ ye Yükseltildi

Koronavirüs salgını nedeniyle yapılan yardımların miktarları da güncellendi. En son Aile ve Çalışma Sosyal hizmetler bakanı Zehra Zümrüt Selçuk doğum yapa ailelere ödenen şartlı doğum ödeneğinin de miktarını yükselttiklerini açıkladı. Şartlı doğum yardımları 100 TL ‘ ye çıkarıldı

Yeni doğum yapan annelere bir kereye mahsus olmak üzere ödenen şartlı doğum yardımı başvuruları yaşadığı il veya ilçedeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına SYDV’ ye başvuran ailelere;

 • Doğumun yetkili hastanede gerçekleşmesi halinde 1 kereye mahsus 75 TL;
 • Hamilelik döneminde düzenli olarak muayenelere gidilmesi halinde aylık 35 TL,
 • Lohusalık döneminde düzenli olarak muayenelere gidilmesi halinde 2 kereye mahsus 35 TL tutarında yardım ödemesi yapılmaktadır.

Koronavirüs salgını ile mücadelede alınan sağlık tedbirleri kapsamında bu yardımın miktarı 100 TL.’ye çıkarıldığı açıklandı.

YORUMLAR
 1. Anne dedi ki:

  Beş numara bebek bezi, ıslak mendil, bebek bisküvisi, süt ihtiyacım var. Para istemiyorum. Kargo ile göndermek istiyorsanız kabul ederim. Dua ederim.