Koyun Alacaklara Devletten Destek!

Koyun Alacaklara Devletten Destek!
21.06.2020
A+
A-

Hayvancılık yapmak isteyen veya hayvancılık işletmesinin kapasitesini genişletmek isteyene destek devletten! Ziraat Bankası tarafından kullandırılacak olan krediler düşük faizli olarak tarımsal üretim ile uğraşan kişilere sunulacak olup yatırım ve işletme dönemleri için ayrı faiz oranları uygulanacak. Belirli kriterlerin sağlanması koşulu ile düşük faizli dönemden yararlanacak vatandaşa geniş kapsamlı üretim konuları mevcut. Küçükbaş hayvancılık yaparak gelir elde etmeyi düşünüyor, Ziraat Bankası koyun kredisi hakkında bilgi almak istiyorsanız doğru yerdesiniz! Bu yazımızda sizlere;

 • Koyun kredisinin nasıl alındığı,
 • Devlet destekli koyun kredisi almanın şartları,
 • Ziraat Bankası koyun kredisi faiz oranlarını ve diğer koyun hakkında tüm bilgiler içeriğimizde..

Devlet Destekli Koyun Kredisi Nasıl Alınır?

Geçiminizi hayvancılık üzerinden sağlıyor ya da sağlamayı düşünüyorsanız bu yazımız tam size göre! Düşük faizli koyun kredisi alabileceğinizi biliyor muydunuz? Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerinin ortaklaşa olarak tarımsal üretim konuları için yatırım ve işletme dönemi için düşük faizli kredi kullandırmaktadır. Detaylar Resmi Gazete’nin ilgili sayısında Cumhurbaşkanı Kararı ve Uygulama Esasları Tebliği olarak kamuoyu ile paylaşıldı. 3 Ocak ve 25 Mart 2020 tarihlerinde yayımlanan ilgili konularda uygulanacak faiz indirimleri kapsamında yer alan koyun kredisi için halihazırda yatırım ve işletme dönemlerinde %75 faiz oranı uygulanmaktaydı. Ancak kredihaberler.com kişinin belli başlı kriterleri yerine getirmiş olması durumunda bu oran %100′ ulaşarak sıfır faizli kredi kullandırılacaktır.Uygulama Esasları Tebliği’ni görüntülemek için tıklayınız.

Koyun Kredisi Şartları Nelerdir?

Küçükbaş hayvancılık finansman desteği almayı düşünen üreticiler birtakım şartları sağlaması gerekmektedir. Uygulama esasları tebliğine göre; koyun işetmesi kuracak olanlar en az 250 baş koyun kapasiteli işletme kurmaları, mevcut işletmeleri varsa belirlenen 250 koyun kriterinin üzerinde hayvan alımı ile işletme kapasitelerinin genişletmeleri gerekmektedir. Başvurular bankaya şahsen yapılmaktadır. Kişinin kimlik kredihaberler.com bilgileri yanında çiftçilerden çiftçi kayıt belgesi istenmektedir. Krediden yararlanabilmek için tüzel kişilerden vergi levhası, oda kayıt belgesi, bilanço ile gelir tablosu ve kredi için teminat beyan edilmesi istenmektedir. Gerçek kişilerden bu belgelere ek olarak tapu ve kira kontrat belgesi istenmektedir.

Koyun kredisi istiyorum barınak yapacağım, makine alacağım” diyorsanız işletme kredisi kullanmanız gerekmektedir. Makine alımı kapsamında işletmede olması gereken balya makinesi, tartı sistemi, yem hazırlama ünitesi gibi ekipmanlar girmektedir. Hayvan alımları ise işletme kredisi kapsamında değerlendirilmektedir.

Ziraat Koyun Kredisi Gereken Evraklar

Ziraat Bankası koyun kredisi için Ziraat Bankası ya da Tarım Kredi Kooperatiflerine düşük faizli koyun kredisi için müracaatta bulunabilirsiniz. Müracaat esnasında yanında gerekli evrakları bulundurmanız işleminizi en kısa yoldan yapmanıza olanak sağlayacaktır. İsterseniz koyun kredisi için gereken belgelere aşağıdaki liste doğrultusunda göz atalım.

 • Başvuru sahibine ait T.C Kimlik kartı (aslı ve fotokopisi)
 • Tarımsal üretim konuları kapsamında ki tüm kredilerde söz konusu olan ÇKS Belgesi
 • Gelir dökümü veya maaş bordrosu
 • Kredi kullanımlarında talep edilebilecek teminatlara ilişkin belgeler
 • Kurulacak işletme veya mevcut işletmeyi kanıtlayıcı belgelerden tapu kaydı veya kira kontratı

Tüzel kişilerden Bankanın talep ettiği ek belgeler;

 • Ticaret Sicili Gazetesi
 • Vergi levhası
 • Oda kayıt belgesi
 • Noter onaylı imza sirküleri

Koyun Kredisi Faiz Oranları

Ziraat Bankası ve TKKK işbirliği ile devlet destekli üreticimize sunulacak olan koyun kredisi faiz oranları işletme ve yatırım dönemleri için yüzde 75 olarak belirlenmiştir. Ancak bazı kriterlerin sağlanması halinde indirim oranı % 100 olarak sıfır faizli kredi kullandırılacaktır. Öyle ki aşağıdaki kriterleri sağlamanız durumunda Ziraat Bankasına müracaat ederek koyun kredisinden yararlanabilirsiniz.

Koyun Kredisi Faiz İndirimleri

Koyun kredisi için TKKK tarafından belirlenen indirimler 6 farklı konuda üreticiye tanınacaktır. Faiz indirim sağlayıcılar ise aşağıdaki gibidir;

Öncelikli Bölge Yatırımı; Başvuru sahibinin mevcut işletmesi ya da kuracağı işletmenin hangi ilde olduğu bu noktada önemli olacak ve tebliğe konu olan illerden olması durumunda yatırım ve işletme kredisinde % 10 indirim sağlanacaktır.

Atıl İşletme Alımı; Bu kriterden yararlanılabilmesi için kişinin faaliyette bulanacağı işletmenin en az 1 yıldır işlemiyor olması işletme vasfına sahip olmaması gerekir.

Yurt İçinde Doğan Hayvan Alımı/ Kullanımı; kriterinden yararlanmak için kişinin kredi yoluyla gerçekleştireceği veya öncesinde sahip olduğu hayvanların yerli olması şartı aranmaktadır.

Kendi Yemini Üretme/ Mera Kullanımı; Hayvan başına bir dönüm yem bitkisi ekilişi bulunmalıdır.

Genç Çiftçi; Başvuru sahibinin genç çiftçi olarak adlandırılabilmesi ve faiz indiriminden yararlanabilmesi için 40 yaşını aşmamış olması 41 yaşından gün almamış olması gerekmektedir.

Kadın Girişimci; kriteri ile koyun kredisine konu olan her türlü durumunun başında kadın olması gerekmekte, başvuru sürecinden kurulum ve faaliyet sürecine kadar işletmenin başında kadın bulunması gerekmektedir.

Bu koşulların sağlanması halinde üreticimiz sıfır faizli koyun kredisi alabilecektir.

Koyun Kredisi Hesaplama 2020

Koyun kredisi hesaplama için ortalama fiyat olarak hayvan başına 1.000 tl üzerinden, 50 koyun kapasiteli bir işletmenin kredi kullanımına işlem yapacağız.

 • 1 koyun 1.000 lira ise; 50 koyun 50.000 tl olacaktır.
 • Tarım üretim konuları faiz oranı oranı aylık % 0,18 ‘dir ve bu durumda;

50 bin TL 12 ay vadeli koyun kredisi için;

 • Aylık Taksit: 4.225,40 TL
 • Toplam Geri Ödeme Tutarı:  50.704,78 TL

24 ay vadeli;

 • Aylık Taksit: 2.140,05 TL
 • Toplam Tutar: 51.361,17 TL

36 ay vadeli koyu kredisi hesaplaması;

 • Aylık Taksit: 1.734,10 TL
 • Toplam Geri Ödeme: 62.427,77 TL

En Verimli Koyun Cinsleri Nelerdir?

Verim açısından yüksek olması beklenen bir koyunun birtakım özelliklerine dikkat etmek gerekir. Koyunda verimlilik yakalamak için alacağınız koyunun canlı ağırlığını, yün verim ve inceliği gibi kuzu doğum ağırlığının kaç kilogram olduğunu bilmeniz gerekmektedir. Verimin yüksek olduğu her koyun için kazancınız daha fazla olacaktır. Verimi yüksek olan koyun cinsleri şu şekildedir;

1. Romanov 12. Norduz
2. Karayaka 13. Hemşin
3. Kıvırcık 14. Acıpayam
4. Karakaş 15. Eşme
5. Tuj 16. Karagül
6. Sakız 17. Dalgıç
7. Çine Çapari 18. İmroz
8. Malya 19. Merinos
9. Herik 20. Koçeri
10. Güney Karaman 21. Tahirova
11. Mor Karaman 22. Zom
YORUMLAR
 1. Kemal dedi ki:

  Ben 50 hayvan aldım. Ama zaten 200 hayvanım vardı. Teşekkürler