DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 36°C
Sıcak

Koronavirüs Nedeniyle İşten Çıkarılan Nereye Başvuracak ?

Koronavirüs Nedeniyle İşten Çıkarılan Nereye Başvuracak ?
09.04.2020
A+
A-

T.C Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan Ekonomik İstikrar Kalkanı kapsamındaki tedbir ve önlemlerin konusu genişletilmekte veya yeni projelerle adım adım hayata geçirilmekte. Coronavirüs salgınından kaynaklı meydana gelen ekonomik piyasalardaki düşüş nedeniyle vatandaşa bu süreçte sağlanan destekler ve ödemelerden biri olan Kısa Çalışma Ödeneği devreye alındı. Covid-19 coronavirüsün ekonomik açıdan olumsuz etkilerini hafifletmek adına bu ödenek uygulamaya kondu. Böylelikle bu zorlu süreçte işsiz kalan vatandaşların işletmesini kapatmakkredihaberler.com zorunda olan işverenlerin yaşadığı sıkıntıları bir miktarda olsa ortadan kaldırabilmek için oluşturulan Kısa Çalışma Ödeneği kamuoyuna duyurulmuştu. Buna göre; kısa çalışma ödeneğinden, kısa çalışmanın başladığı takvim gününden önceki son 120 gün hizmette bulunmuş olup ve son 3 sene içinde en az 600 gün prim ödemiş vatandaşları kapsıyordu.

Ekonomik İstikrar Kalkanı kapsamında coronavirüs ile mücadele için alınan tedbirler doğrultusunda yapılanKısa Çalışma Ödeneği’de yeni bir düzenlemeye gidilerek daha fazla vatandaşın yaralanması için ödeneğin şartları kolaylaştırıldı. Yeni gelen düzenlemeyle beraber Kısa Çalışma Ödeneği paketinden kredihaberler.com yararlanmak isteyen vatandaşlar için; , 120 gün hizmette bulunmuş olma şartı da 60 güne, 600 gün prim ödemiş olma şartı ise 450 güne düşürüldü. Aynı zamanda Kısa Çalışma Ödeneği kapsamından yaralanan çalışanların genel sağlık sigorta primlerinincde yatırılacağı belirtildi.

Kısa Çalışma Ödeneğinden Kimler Yararlanabilecek?

 1. İş yerlerindeki haftalık çalışma sürelerini geçici olarak en az üçte bir oranında azaltan veya faaliyetlerini tamamen ya da kısmen en az 4 hafta süreyle durduran işverenler, kısa çalışma ödeneğine başvurabilir.
 2. Kısa çalışma başlama tarihinden 60 gün hizmette bulunmuş olmaları ve son 3 sene de 450 süreyle prim ödemiş olanlar kısa çalışma ödeneğinden faydalanabilecek.
 3. Kısa çalışma Ödeneği, çalışmadığı süreler için işçinin doğrudan ve aylık olarak ödenecek.
 4. Kısa çalışma ödeneğinden yaralanmak için asgari çalışan sayısı şartı da aranmıyor.
 5. Başvurular için sektör ayrımı olmamakla beraber, her sektörden başvuru kabul edilebiliyor.
 6. Kısa Çalışma Ödeneği azami ödenek süresi 3 ay ve işverenlerin kısa çalışmadan yaralandıkları süre boyunca işçi çıkarmama şartı da var.
 7. Kısa Çalışma Ödeneğinden yararlanan vatandaşlar ödeneklerini PTT aracılığı ile alacaklar.
 8. Günlük kısa çalışma ödeneği, günlük ortalama brüt kazancın %60’ı olarak hesaplanacak.
 9. Alınan brüt ücret miktarına göre herhangi bir sigortalı, 1.752 ila üst sınır olarak belirlenen 4.381 arasında değişen kısa çalışma ödeneğinden yararlanacak.
 10. Buna göre bir çalışan ortalama günlük 58 TL ile 146 TL arası çalışacak.
 11. İşveren “Kısa Çalışma Talep Formu” ile “Kısa Çalışma Uygulanacak İşçi Listesini” İŞKUR’a e-posta üzerinden başvurularını gerçekleştiriyor.

T.C Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetle Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Kısa Çalışma Ödeneğine gelen yeni düzenlemeyi video konferans sistemi üzerinden şu cümleler ile değerlendirdi;

Kısa çalışma ödeneğinden daha fazla kişinin yararlanması için prim şartını 450 güne, sözleşme süresini de 60 güne indirdiklerini bildiren Bakan Selçuk, kısa çalışma kapsamındaki çalışanların genel sağlık sigorta primlerinin de karşılanacağını kaydetti.

İstihdamı koruma ve kısa çalışma ödeneğine başvuru çağrısını yineleyen Bakan Selçuk, bu süreçte muhasebeciler ve mali müşavirlerin işveren danışmanı olarak yaptıkları işin aslında bir kamu hizmeti olduğuna dikkat çekti.

Muhasebeciler ve mali müşavirlerin düzenlemelerin ilk muhatabı olduklarını belirten Bakan Selçuk, sosyal diyaloğun önemine değinerek, kısa çalışma ödeneği sürecinin hızlı işlemesi için dikkat edilmesi gereken hususları anlattı.

Bakan Selçuk, koronavirüsten olumsuz etkilenen sektörler için muhtasar ve KDV tevkifatı ile SGK primlerinin nisan, mayıs ve haziran ödemelerini 6’şar ay ertelediklerini bildirdi.

2 ay olan telafi çalışması süresini 4 aya çıkardıklarını anımsatan Bakan Selçuk, asgari ücret desteğinin 2020 yılı boyunca 75 lira olarak devam edeceği bilgisini de paylaştı.

Bakan Selçuk, TÜRMOB ve TOBB ailesine “Milli Dayanışma Kampanyası”na yaptıkları bağıştan dolayı da teşekkürlerini iletti.

Telafi Çalışma Süresi 4 Aya Uzatıldı

 T.C Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk tarafından değerlendirilen Telafi çalışma süresinin 2 aydan 4 aya çıkarılması kararınca konu ile ilgili Bakan Selçuk şu açıklamada bulundu;

“Bu zaman zarfında işçimiz dış etkenler sebebiyle çalışmasını devam ettirememiş ise daha sonraki 4 ay boyunca bunu telafi edebilecek. Böylelikle ne ücret kaybı yaşanacak ne de işgücü kaybı olacak.”

Telafi Çalışma Süresinden Yararlanmanın Şartları Nelerdir?

Coronavirüsü nedeniyle işlerine ara vermek zorunda kalan işverenler için yeniden gündeme gelen “Telafi çalışma” konusunda bahsi geçen 2 aylık süre 4 aya çıkarılmıştır ve uygulamadan yararlanma şartları şunlardır;

 • Telafi çalışması nedeniyle fazla mesai yapan çalışanlar mesai ücreti talep edememektedir
 • Telafi çalışması yaptıracak işveren; bu telafi çalışmasının 4857 sayılı İş Kanununun 64. maddesi gereğince hangi sebeplerden kaynaklı olarak telafi çalışmanın yapılacağını ve tarihini çalışanlara bildirmek zorundadır.
 • Ekonominin yeniden canlandığı işletmelerin ise aktif olarak çalıştığı dönemden itibaren telafi çalışması yaptırılması mecburidir. Aksi halde telafi hakkı kaybedilecektir.
 • Telafi çalışmaları, raporlu olunan süreleri kapsamaz ve tatil günleri bu çalışmaya dahil olmaz. Aynı zamanda telafi çalışma süresi günlük 11 saatten fazla olmamalıdır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.